OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Absencia plurality - kult osobnosti


BEZ SILOVÉHO TROJBOJA


Rok 1984 - kulturisti herci

V roku 1984 obsadil na M-SSR v kulturistike mužov v Prešove do 179 cm Augustín Šálek 13. priečku a B. Káčer získal nad 179 cm 8. miesto.
 
A. Šaray so Š. Justom mali zabezpečený priamy postup na M-ČSSR v Košiciach. Klesajúca forma stačila Š. Justovi na zisk 5. miesta, A. Šaray bol úspešnejší, a hoci neobhájil minuloročné prvenstvo – obsadil peknú 2. priečku.
 
Z Martina Vráblika a Tóna Šaraya sa stali od roku 1983 kamaráti a tréningoví partneri. Na fotografiách trénujú na vtedajších špičkových posilňovacích strojoch, ktoré podľa zahraničnej dokumentácie skonštruoval Bystrík Káčer
 
V tomto roku som si kúpil za vlastné peniaze šikovnú, maličkú ale spoľahlivú Super 8 mm japonskú kameru Chinon 132PXL a premietačku Meolux. Ako tréner som chcel modernizovať, vytvoriť progresívne podmienky (aj spomalenými zábermi) na skvalitnenie tréningového procesu, nácvik povinných postojov, voľných zostáv a zdokumentovať účasť na súťažiach pohyblivými obrázkami. Používal som čiernobiele filmy Agfa a farebné Kodak.
Už som tušil, že hustá atmosféra v oddiele nebude priať mojím zámerom. A tak sa aj stalo. 
Podarilo sa mi nasnímať iba M-ČSSR 1984 v Košiciach, Sandow 1984 v Mariánskych Lázňach a nácvik voľnej zostavy Martina Vráblika v roku 1986. Martin nacvičoval voľnú zostavu u mňa doma, ale filmovali sme ju v telocvični topoľčianskej základnej školy. Brat Ivan nám robil osvetľovača (mal som kúpený aj špeciálny osvetľovací reflektor). Vtedy už boli na trhu veľké videokamery, ktoré však boli veľmi drahé.
 
Cena Sandowa v M. Lázňach, porovnávanie v kategórii do 169 cm - zľava, 5. miesto Martin Vráblik (TS Topoľčany), 2. miesto Robert Dantlinger (Sandow Mariánske Lázně), 3. miesto Anton Šaray (TS Topoľčany), 1. miesto a absolútny víťaz súťaže Mike Piliotis - vysekaný Angličan (v roku 1983 obsadil 2. miesto na MS v kategórii do 70 kg). Na 4. priečke sa umiestnil Mario Gianotta (Belgicko -  v roku 1984 majster Európy v kategórii do 70 kg).
 
V kategórii do 179 cm: 7. A. Šálek, nad 179 cm: 6. B. Káčer
 
Ľudovít Bobula odovzdáva Tónovi Šarayovi súkromné ocenenie za dovtedajšie výsledky na súťažiach. Bola to miniatúra kulturistu so zdvihnutými pažami na vyvýšenom pódiu. Na tú dobu vzácny artefakt.
 
Pohár časopisu TRÉNER v Trnave, do 169 cm: 1. A. Šaray, 3. M. Vráblik, 7. P. Psotný, 8. P. Žember, do 174 cm: 10. Jozef Galbavý, nad 179 cm: 7. B. Káčer, 11. Jaroslav Nechala.
 
Pohár časopisu Tréner (19. ročník). Vpredu zľava Miroslav Jastřebski, Anton Holič, Pavol Jablonický. Pod pravou Holičovou pažou je 3. Martin Vráblik (vedľa neho 2. Miloš Pavlú), vedľa Jablonického vzadu 1. Anton Šaray a vedľa neho Ľuboš Matejíčka
 
V tomto roku si topoľčianski kulturisti počínali úspešne na jesenných pohárových súťažiach, čo ich v konečnom celoročnom hodnotení vynieslo opäť medzi špičku v čs. rebríčku.
 
Kulturisti - herci. A. Šaray, M. Vráblik, Š. Just a B. Káčer boli pozvaní do filmových ateliérov v Gottwaldove (dnes Zlín) na natočenie epizódy v posilňovni. V pripravovanom hranom filme - názov si už nepamätám, prezentovali kvarteto kulturistov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Štefan Just pretekal za Topoľčany v roku 1983 na Putovnom pohári časopisu Tréner (1. miesto), na Cene Sandowa a na majstrovstvách ČSSR 1984 - 5. miesto. Prvé tri snímky zľava ho zachýtávajú ešte ako pretekára Fortúny Trnava na M-ČSSR 1983 v Jihlave (majster ČSSR) a štvrtá je z Ceny Sandowa v Mariánskych Lázňach 1983. Po odchode z Topoľčian to ešte skúsil v roku 1995 so súťažením na pohárových pretekoch za Body Brno (3. miesto na Tatranskom pohári v Poprade) a Top Gym Angeles Trnava (5. miesto na Grand Prix Slovakia v Trnave).

Suterén očistných kúpeľov. Hore zľava predseda oddielu Jozef SitkeyMartin VráblikAugustín ŠálekBystrík KáčerŠtefan Just v čs. reprezentačných teplákoch s levom na prsiach, dole zľava zakladateľ organizovanej kulturistiky v Topoľčanoch Ivan Mallo a druhý najstarší člen oddielu František Zubatý

V roku 1984 sa rozpadlo družstvo silových trojbojárov a dobrú povesť Topoľčian zachraňoval Dušan Hornák (popredný čs. silový trojbojár), ktorý prestúpil so SH Senica - výhodné podmienky na jeden rok dohodol J. Sitkey. Na M-SSR zvíťazil a na M-ČSSR získal 2. miesto.

Okresná súťaž v silovom trojboji v Topoľčanoch: vľavo Jozef Píryvpravo Dušan Hornák.

Rok 1985 - Partizánčania Anton Šaray a Ivan Klapal hviezdami oddielu
 
V roku 1985 končí s trénerskou aktivitou a odchádza z oddielu Ľudovít Bobula. Na jeho miesto nastupuje Štefan Just, ktorý však inklinoval iba ku športovej kulturistike. Spočiatku sa mu darilo uspieť so svojimi trénerskými metódami, ale po čase sa aj on dostáva do konfliktu s vedením oddielu a aj kvôli tomu nakoniec koncom osemdesiatych rokov opúšťa oddiel. 

Neviem či je to rok 1985 a aká je to súťaž (asi pohárová súťaž v Trnave), ale zľava je určite 
Libor Minařík ml., Anton HoličAnton Šaray; porovnávanie víťazov jednotlivých kategórií pre vyhlásenie absolútneho víťaza.
 
 
Vpravo: Majstrovstvá Západoslovenského kraja v Topoľčanoch, kategória do 179 cm; zľava Stanislav Šottník (Fortuna Trnava), Jozef Píry (TS Topoľčany) a jeho prvá súťaž v kulturistike - neskôr viacnásobný majster Slovenska v kategórii masters a reprezentant Slovenska, Štefan Hrebík (Strojár Malacky).
 
Stupeň víťazov na M-Zsl. kraja v kategórii do 174 cm v spoločenskom dome: 1. Ľudovít Balázs (Vinohrady BSP Bratislava), 2. Marián Čečotka (Fortuna Trnava), 3. Pavol Žember (TS Topoľčany). Topoľčanci opäť zorganizovali vydarené podujatie. Vzadu sprava Mirosla Libič (nad 179 cm), Rudolf Kordoš (do 179 cm), poprední slovenskí kulturisti, obaja Vinohrady BSP Bratislava. Medzi Čečotkom a Balázsom vzadu Štefan Hrebík, vedľa neho Stanislav Šottník.
 
Majstrovstvá Československa v Českých Budějoviciach v kategórii mužov do 169 cm ovládli pretekári zo Slovenska: 1. Anton Šaray (TS Topoľčany), 2. Jozef Filip (IAMES Kežmarok), 3. Ondrej Žemba (Agrostav Poprad). Dovolím si polemizovať s niektorými tendenčnými názormi Jána Tršku z Košíc, ktoré prezentoval v časopise Ročenka KULTURISTIKY 1985: Pre kategóriu do 169 cm bola charakteristická vyrovnanosť štartujúcich. Zvíťazil favorizovaný Šaray, jeho forma však značne zaostávala za povesťou, ktorá ho predchádzala. Prezentoval sa vari najslabšie rozvinutým svalstvom nôh v celej kategórii, chýbali mu objemy paží. Úzke boky a pás, dobre rozvinuté svalstvo hrudníka a chrbta a celková elegancia boli faktory, ktoré ho nakoniec vyniesli na najvyšší stupienok. Filip potvrdil, že sa vie na vrcholné súťaže dobre pripraviť. Zásluhou elegantnej voľnej zostavy dosiahol zatiaľ svoj najväčší športový úspech. Žembovi sa konečne podarilo načasovať si formu i keď do vrcholu mu nejaký ten deň chýbal. Pôsobil najvyváženejším dojmom, bez výraznej slabiny. Pri predhodnotení bol zaradený až do druhej výkonnostnej skupiny, po hodnotení svalového rozvoja mu už patrila druhá priečka.
Rozhodcovia rozhodli nasledovne:
 A. Šaray: svalový rozvoj 43,12 + voľná zostava 17,50 = súčet bodov 60,62, J. Filip: 40,62 + 18,50 = 59,12, O. Žemba: 40,75 + 17,37 = 58,12. 
 
Dorastenec Ivan Klapal získal na M-SSR 2. miesto v kategórii nad 179 cm. Striebornú medailu vybojoval na M-ČSSR v Poprade.
 
Na M-SSR 1985 mužov sa pokúsil o comeback J. Karas, no nevyšiel mu – 4. miesto do 169 cm, zato prekvapil debutant Pavol Žember – 8. priečka do 174 cm, zlepšujúci sa B. Káčer obsadil nad 179 cm 5. miesto.
 
M-ČSSR mužov v roku 1985 - České Budějovice: víťazi zľava - do 174 cm Libor Minařík, nad 179 cm Milan Rolinec, do 179 cm Jaroslav Kulovaný, do 169 cm Anton Šaray.
 
Na M-ČSSR 1985 v Českých Budějoviciach získava A. Šaray svoj druhý seniorský titul majstra ČSSR, J. Karas je siedmy a B. Káčer deviaty.
 
V polovici roka prichádza do Topoľčian z AZ Havířov Milan Šípek, ktorý tam chodil do školy a úspešne pretekal v kategórii juniorov (M-Severomoravského kraja 1982 - 2. miesto do 179 cm, M-ČSR - 4. miesto, M-ČSSR - 8. miesto).
 
Súťaž o Pohár časopisu Tréner: do 169 cm: 2. A. Šaray, do 174 cm: 9. P. Žember, 10. P. Psotný, do 179 cm 8. M. Šípek, 9. A. Šálek, nad 179 cm: 4. B. Káčer, 8. J. Píry.
 
Súťaž Cena Sandowa v M. Lázňach: do 169 cm 1. A. Šaray, do 179 cm 8. M. Šípek, nad 179 cm 6. B. Káčer.
 
Rok 1986 - Anton Šaray na majstrovstvách Európy
 
Vľavo: dorastenec I. Klapal (Partizánske) sa stal majstrom SSR a na M-ČSSR v Uherskom Hradišti (Kunovice) obsadil 3. miesto. Ivan bol talentovaný kulturista. O vyššie umiestnenie ho mohla pripraviť nedotiahnutá lepšia definícia a separácia svalstva objemovo veľmi dobrých dolných končatín. 
 
Vpravo: vyhodnotenie Najúspešnejších športovcov okresu Topoľčany za rok 1985, Dom kultúry Topoľčany, 19. 02. 1986. Zľava zástupcovia najúspešnejších kolektívov: J. Sitkey - kulturisti Topoľčany, Ľuboš Goga - stolné tenistky Topoľčany, JUDr. Anton Jašík - hádzanárky Partizánske.
 
V tomto prípade Tóno zväčšil svalové objemy, dosiahol hustotu, ale neprezentoval hĺbku svalovej separácie tak ako v minulosti; vľavo vzadu Miroslav Jastrzebski.
 
V roku 1986 sa na M-SSR mužov M. Vráblikovi​ (o pomoc v príprave požiadal Ľ. Bobulu, ktorý z oddielu odišiel, ale Ľudo Martinovu žiadosť neodmietol), ktorý laboroval dlhšiu dobu s boľavým lakťom, podarilo získať do 169 cm len 6. priečku. P. Žember získal do 174 cm 8. miesto, M. Šípek obsadil do 179 cm 5. miesto a B. Káčer postúpil opäť vyššie – na 4. priečku v kategórii nad 179 cm. 
 
Na M-ČSSR (Poprad-Svit) získava A. Šaray striebornú medailu, M. Šípek je siedmy a B. Káčer ôsmy.
 
Hore zľava: Jozef SitkeyIvan KlapalBystrík Káčer, dole zľava: Jaro NechalaPeter GregušMilan Šípek.
 
 
GP Sandow Mariánské Lázně 1986 - v strede vzadu Bystrík Káčer.
 
Na ME vo Varšave obsadil Anton Šaray 10. miesto. Prvý Topoľčanec v reprezentácii ČSSR štartujúci na ME.
 
Súťaž o Pohár časopisu Tréner v Košiciach: do 169 cm: 6. P. Greguš, do 174 cm: 8. P. Žember, nad 179 cm: 7. B. Káčer.
 
Rok 1987 - Bystrík Káčer získava prvú medailu na M-SSR v kulturistike
 
Vpravo: výročná členská schôdza, vľavo J. Sitkey, vpravo Róbert Chochula, ktorý začínal v druhej polovici päťdesiatych rokov s posilňovaním v Topoľčanoch (H. R. Kent: Systém dynamickej rozpínavosti).
 
Zľava Jozef SitkeyRóbert GrácBystrík KáčerŠtefan Just, v kľaku zľava Peter Mokoš, Jozef PíryJozef PíryMilan NechalaPeter Mišenka, v sede zľava Ivan NechalaAnton Šaray
 
V roku 1987 víťazí na M-SSR mužov do 169 cm A. Šaray, do 179 cm M. Šípek je šiesty, do 174 cm M. Nechala deviaty a ctižiadostivý B. Káčer získava nad 179 cm konečne medailu aj v kulturistike – striebornú.
 
Anton Šaray sa stal v roku 1987 majstrom Slovenska.
 
Na M-ČSSR obsadil A. Šaray 2. miesto (majstrom ČSSR v Uherskom Hradišti sa stal Petr Dudarec zo Sandowa Mariánské Lázně), M. Šípek bol deviaty a B. Káčer ôsmy.
 
Bystrík Káčer a Veľká cena Sandowa v Mariánských Lázňach v roku 1987. V popredí Slovák Peter Molnár, po jeho pravici vzadu Čech Jiří Mráček. Zahraničnou hviezdou podujatia bol tmavý Angličan Selwyn Cottrrell (víťaz najvyššej kategórie) - v súboji o absolútneho víťaza ho porazil Pavol Jablonický
 
Súťaž o Pohár časopisu Tréner: do 169 cm: 1. A. Šaray, do 174 cm: 10. M. Nechala, do 179 cm: 4. M. Šípek, 7. R. Grác, 8. I. Nechala, nad 179 cm: 3. B. Káčer, 6. J. Píry, 8. P. Mišenka.
 
Predpokladám, že táto fotografia zachytáva stupeň víťazov v kategórii nad 179 cm na majstrovstvách Slovenska v kulturistike mužov v roku 1987: 1. Milan Reichel (Agrostav Poprad), 2. Bystrík Káčer TS Topoľčany), 3. Peter Šturdík (Fortuna Trnava).
 
December 1987 - s humorom konštatujeme, že "skromná oddielová delegácia" kontroluje na brigáde výkonnosť korčekového rýpadla Bystríka Káčera.
 
 
Rok 1988 - M-ČSSR v kulturistike po prvýkrát v Topoľčanoch                   
 

Na M-SSR v kulturistike získal Milan Šípek 4. miesto – kvalifikoval sa na M-ČSSR, ale tam sa už do finálovej šestice neprebojoval.

B. Káčerovi patrí na M-SSR  strieborná medaila. 
Na M-ČSSR mu uniká tesne medaila – končí na 4. mieste. Aj pre nezhody s vedením oddielu neštartuje A. Šaray a vyše päť rokov nesúťaží.
 
Semifinále M-ČSSR, kategória do 179 cm: vpredu zľava Libor Minařík ml. (VTJ Č. Budějovice) - 3. miesto, Vladimír Semerád (Motorlet Praha) - 2. miesto, Ľubomír Javor (Fortuna Trnava) - 1. miesto. Medzi Minaříkom a Semerádom je v modrých plavkách M. Šípek (8. miesto).  
 
M-ČSSR 1988 sa konali na Zimnom štadióne v Topoľčanoch. Topoľčancom bolo po rokoch úsilia konečne pridelené usporiadanie najvyššej domácej kulturistickej súťaže - výrazná aktivita J. Sitkeya.
Pôvodne sa mal šampionát uskutočniť v dome kultúry (kapacita 1 600 miest), ale pre mimoriadne vysoký divácky záujem padlo rozhodnutie na zimný štadión s dvojnásobnou kapacitou - 3 200 miest.
Uroveň šampionátu ovplyvnila neúčasť niektorých čs. reprezentantov a ďalších špičkových pretekárov.
 
Vľavo porovnávanie 4. Bystrík Káčer - 2. Peter Molnár (Lokomotíva Rimavská Sobota). Vpravo B. Káčer s trénerom Štefanom Justom.
 
 
 
Oficiálny plagát pre M-ČSSR 1988 v kulturistike (580 x 820 mm), ktoré sa konali na Zimnom štadióne v Topoľčanoch. Predlohou bola póza nízkeho elegána (asi 160 cm) Mohameda Makkawyho, pôvodom Egypťan.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zľava Štefan Just, Milan Šípek, Bystrík Káčer, Jozef Sitkey.
 
 
Tragická dopravná nehoda
 
Na jeseň v roku 1988 zahynul pri ceste na pohárovú súťaž, po autonehode na Morave, kulturisticky sľubne napredujúci Róbert Grác.
†Česť jeho pamiatke!
 
Rok 1989 - po M-ČSSR útlm v oddiele
 
Na M-SSR v Nových Zámkoch v kulturistike získal B. Káčer bronzovú medailu a takisto aj M. Šípek 3. miesto (Strojár Malacky); Milan bol na vojenčine.
Na M-ČSSR v Třinci obsadil B. Káčer 6. miesto a M. Šípek bol deviaty (štartoval za Strojár Malacky).