Skolióza - liečba infračerveným žiaričom
LIEČBA SKOLIÓZY POMOCOU INFRAČERVENÉHO ŽIARIČA
Terapiu skoliózy zefektívnime použitím infračerveného tepelného žiariča. Na strane konkávnej krivky je svalstvo skrátené (stuhnuté) a teplo infračerveného tepelného žiariča využijeme na zmenu elasticity a uvoľnenie svalových partií, väzivového tkaniva v lokalite chrbta, krku. Žiarenie nasmerujeme na chrbát, krk v úseku konkavity. Volíme bezpečnú vzdialenosť, aby sme pacienta nepopálili, aby nedošlo k prevráteniu, poškodeniu lampy; ak ožiarime aj konvexnú oblasť - nie je na škodu.
Je vítané, pokiaľ máme k dispozícii termokameru, ktorou môžeme odhaliť prípadné lokálne zápaly na chrbtici (radikulopatia) a zbytočne túto plochu neohrievame.
Infračervený tepelný žiarič
1. Mobilný - prenáša ho terapeut rukami, prípadne ho položí na vhodne vysokú podložku za pacienta.
2. Mobilný s vertikálne nastaviteľnou pozíciou.
Terapia
Na liečbu skoliotickej krivky využívame na strane konvexity cvičebný princíp izotonickej=dynamickej kontrakcie (mení sa dĺžka svalu, nemení sa napätie) a princíp izometrickej kontrakcie (dĺžka svalu sa nemení, mení sa napätie).
Na uvoľnenie svalstva na strane konkavity využívame pri cvičení princíp recipročnej inhibície.
Kinematiku cviku nasnímame videokamerou a spomalene analyzujeme dynamiku jednotlivých sekvencií v počítači. Z výsledku určíme rozsah najúčinnejšieho pohybu v čase a v priestore.
Pri jednoduchej skolióze v tvare písmena C umiestnime infračervený tepelný žiarič konštantne na strane konkavity.
Určujúcimi pre polohu žiariča môžu byť podmienky, pri ktorých efekt žiariča využijeme:
- predohriatie konkávneho-konkávnych oblúkov pred cvičením (stabilná poloha mobilného žiariča, držanie žiariča terapeutom)
- vyhrievanie konkávneho-konkávnych oblúkov v priebehu cvičenia (ak nám to umožní prístup a bezpečnosť posilňovacieho náradia, náčinia, môže byť žiarič umiestnený konštantne za chrbtom cvičenca v bezpečnej a účinnej vzdialenosti).