Dowagerov hrb - vdovský hrb
Dowagerov hrb - vdovský hrb (hyperlordóza)
Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice, metóda prerušovanej trakčnej automobilizácie a automasáže krčného sektora chrbtice goniometriou odstupňovaných priemerov valcov spojené s ventrálno-dorzálnym dýchaním pomáhajú pri riešení Dowagerovho hrba.
Byvolí hrb, ktorý je spôsobený nahromadením tukového tkaniva, sa líši od vdovského hrbu. Vdovský hrb je nadmerné zakrivenie (nazývané kyfóza) v hornej časti chrbta spôsobené zlým držaním tela alebo osteoporózou. Dowagerov hrb sa vyskytuje obvykle v dôsledku častého hrbenia sa – nesprávne držanie tela pri chôdzi, v sede, v ľahu. Vytvorený je zo svalového tkaniva prerasteného tukovým tkanivom. Dnes sú jeho príčinou činnosti pri práci s počítačom, tabletom, smartfónom, v kaderníctvach a pod. Ak tento stav včas neliečime, môže sa objaviť hyperkyfóza a s ňou súvisiace ďalšie zdravotné ťažkosti.
Jednou z možností ako riešiť zakrivenie chrbtice je aplikácia unilaterálneho trakčného cviku.
Na riešenie Dowagerovho hrbu v Systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice využívame vo vybraných cvikoch rotačné pohyby hlavy pri opretí hlavy v polohe na rovnej lavičke a na šikmej lavičke dole hlavou (využívame trakciu s dekompresiou krčnej chrbtice). V prípade, že nemáme problémy s herniou spinálneho disku či skoliózou, využívame rotácie hlavou aj pri cvikoch na šikmej lavičke hore. Opatrní buďme pri výskyte Schmorlových uzlov (vertikálna protrúzia disku) vo všetkých alternatívach rotácie hlavy.
Problém sa objavuje zvyčajne okolo stredného veku. Je to „zásluhou“ dlhodobého ochabnutia vzpriamovačov chrbtice. Ak sa stav v dobe dospievania zanedbá, dochádza k tvorbe klinovitých stavcov a náprava je v podstate nemožná (Scheuermannova choroba).
Vplyvom užívania kortikoidov sa zvyšuje chuť do jedla. Tuk sa hromadí v tvári a na bruchu. Nahromadenie tuku v oblasti chrbta za krkom môže spôsobiť vznik tukového hrbu (gibbus). Spolu s nadobúdaním na hmotnosti vplyvom ukladania tuku dochádza k úbytku svalovej hmoty.
Tlačíme bradu dozadu (horizontálna retrakcia hlavy: subokcipitálne svaly + spinálne erektory krku) proti odporu elastického adaptéra (therabandu); subjekt tlačí dozadu aj plecia (dlane sa iba dotýkajú záhlavia), alebo máme paže v pripažení externe rotované s efektom v strede chrbta. Môžeme vykonávať aj úklony, rotácie hlavou. Pri cvičení v stoji pri stene, v sede (eventuálne opretím hlavy o šikmú opierku lavičky) môžeme pohyby kontrolovať v zrkadle.
Pohodlným a veľmi účinným variantom je cvičenie v ľahu na chrbte (aktívny ležiaci anjel) - hlavu a plecia tlačíme symetricky do horizontálnej opierky.
Pozitívne výsledky docielime sofistikovaným posilnením svalov hornej časti chrbta (napr. aj počiatočný impulz ramennej kosti pri sťahovaní zhora - horný lichobežníkový sval m. trapezius superior na lopatke a chrbtici) a strednej a dolnej časti chrbta, predného pilovitého svalu - m. serratus anterior (priaznivý vplyv na rebrá, lopatky, dýchanie), uvoľnením prsných svalov. Naťahujeme skalenové svaly a posilníme ohýbače krku.
V rehabilitácii Dowagerowho hrba aplikujeme cvik pullover v sede na špeciálnom stroji - cvičenka má mať hlavu opretú o šikmú opierku lavičky.
Určitým kompromisom u žien rehabilitujúcich vo fitcentre môže byť vpravo uvedený cvik v stoji, eventuálne v sede. Ženy chcú popracovať na posilňovaní brušného svalstva k čomu je primárne tento cvik určený, ale zároveň môžu popracovať na odstraňovaní vdovského hrbu. Je to zaujímavé, pretože pri posilňovaní priamych brušných svalov využívame flexiu trupu, čím v podstate podporujeme hrb. Dosiahnime určitý kompromis - pri skracovaní trupu sa zamerajme na driekový sektor chrbtice (priestor medzi panvou, spodnými rebrami, výbežkom hrudnej kosti). Minimalizujme využívanie medzirebrových svalov a navyše zatláčajme dozadu bradu (retrakcia hlavy) proti odporu vidlice lanového adaptéra (opretá záhlavná kosť) prostredníctvom dorzálnych krčných svalov a svalov na krčno-hrudnom prechode. Pri kontrakcii predkláňame hlavu - vydychujeme. Oslabené bývajú zvyčajne sedacie svaly.
Odstránenie svalových spazmov a periostových bodov v lokalite trapézových svalových partií (diagnostikujeme ich palpáciou-pohmatom alebo pomocou termogramu) riešime myofasciálnymi technikami.
Veľa subjektov s obmedzeniami hornej časti hrudného sektora chrbtice (napríklad Dowagerov hrb) dýcha predovšetkým pomocou skalenových svalov a fixátorov horných lopatiek.
Účinným cvikom je v ľahu na lavičke sťahovanie na kladke. Zmenou polohy lavičky meníme veľkosť požadovaného uhla sťahovania - účinok na strednú a dolnú časť lichobežníkového svalu. Súčasťou cviku je pokračovanie v rotáciách hlavy počas cvičenia v polohe v predpažení, pripažení a po skončení série bez závažia (adaptéra).
Výškou lakťa určujeme smer skrátených konvergentných svalových vlákien veľkého prsného svalu, ktoré budeme naťahovať.
Vľavo je jedna z možných variánt cviku pullover - najbezpečnejší je cvik pullover na špeciálnom stroji (ľah, sed).