Syringomyélia a hydromyélia
Neinvazívne riešenie syringomyélie, hydromyélie a Tarlovovej cysty systémom cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice
Spoločnou príčinou všetkých foriem syringomyélie je porucha cirkulácie mozgovomiechového moku (likvor). Podstatou vzniku tohto ochorenia je prienik mozgovomiechového moku do miechy, kde sa vytvorí cystický útvar.
Cielená celostná liečebná rehabilitácia je dôležitou zložkou komplexnej liečby pacienta - zlepšuje silu, vytrvalosť, koordináciu, rozsah pohybu, elasticitu, predpoklady pre denné aktivity a pomáha pri zmierňovaní symptómov a bolesti.
Prológ
Môj známy prišiel s požiadavkou primárne riešiť dlhodobo neustupujúce bolestivé problémy v driekovom sektore chrbtice - hernie spinálnych diskov atď. Popritom sa sťažoval na bolesti v záhlavnej oblasti, "streľbu" do rúk. Presvedčil som ho, aby si dal urobiť MRI krčnej chrbtice a zriedkavý zdravotný stav bol zistený, symptómy bolesti boli odôvodnené.
Súčasťou kinezioterapie syringomyélie, hydromyélie, Tarlovových cýst je strečing hornej časti trapézového svalstva, zdvíhača lopatky, kývača hlavy, subokcipitálnych svalov. Využívame výhody rôznych mobilizačných techník. Prikláňam sa k tým komplexne účinným, ktoré vykonáva terapeut a pacient je pasívny v ľahu (redukcia axiálneho, laterálneho tlaku v kraniocervikálnom prechode a medzi segmentami krčnej chrbtice). Cvičenia vykonávame opatrne v spolupráci so spätnou väzbou pacienta.
Skríning magnetickou rezonanciou by mal byť komplexne zameraný na celú chrbticu pacienta, aby sa vylúčili podobné cysty a ďalšie problémy (napr. hernie spinálnych diskov) aj inde v chrbtici, miechovom kanáli, a potom môže nasledovať komplexná cielená celostná liečebná rehabilitácia.
Syringomyélia
Môže byť spôsobená malformáciou (prítomnou od narodenia, ktorá môže byť izolovaná alebo spojená s inými anomáliami nervového systému) alebo sa môže objaviť po traume, krvácaní, infekcii, nádore nervového systému atď. Často zodpovedá zlej cirkulácii cerebrospinálnej tekutiny, ktorá sa nachádza okolo mozgu a miechy.
Syringomyélia v krku: 1 dura mater (tvrdá plena vytvára vonkajší väzivový obal centrálneho nervstva), 2 cerebrospinálny priestor, 3 cerebrospinálna tekutina, 4 miecha.
Je to zriedkavé ochorenie - predĺžená dutina (aj viac dutín) naplnená mozgomiešnou tekutinou v strede miechy (viditeľná hlavne v krčnej chrbtici). Postupom času sa môžu rozširovať a poškodzovať miechu.
-
Tekutina v mieche: Tekutina, ktorá sa nachádza v centrálnom kanáli miechy alebo okolo miechy (cerebrospinálny mok), je prirodzenou súčasťou centrálneho nervového systému. Táto tekutina pomáha chrániť mozog a miechu, poskytuje výživu nervovým tkanivám a odstraňuje odpadové látky. Cerebrospinálny mok sa vytvára v mozgových komorách a cirkuluje okolo mozgu a miechy.
-
Vak syringomyélie: Syringomyélia je stav, pri ktorom sa v mieche vytvára abnormálny, dutinový vak, ktorý obsahuje tekutinu. Tento vak (syrinx) sa často formuje v dôsledku zablokovania odtoku cerebrospinálneho moku, čo vedie k nahromadeniu tekutiny v tomto vaku. Tekutina vo vaku syringomyélie je zvyčajne cerebrospinálny mok, ale jeho prítomnosť v dutine nie je normálna a môže viesť k poškodeniu miechy a príznakom neurologických problémov.
Dosiahnutie rovnovážneho stavu pri hornom skríženom syndróme je závislé aj od biomechanických funkcií hlbokých šijových extenzorov (mm. capitis - 4 páry). Subokcipitálne svaly: 1 m. rectus capitis posterior major, 2 m. rectus capitis posterior minor, 3 m. obliquus capitis superior, 4 m. obliquus capitis inferior. Keďže bývajú skrátené, riešením je ich naťahovanie.
Hydrostatický tlak
Syringomyélia je stav, pri ktorom sa v mieche vytvára dutina (syrinx) naplnená cerebrospinálnym mokom. Tlak vo vnútri syrinxu môže byť ovplyvnený hydrodynamickými a hydrostatickými faktormi, ako aj tlakom cerebrospinálneho moku v okolí miechy.
Hydrostatický tlak vo vnútri syrinxu:
-
Hydrostatický pretlak: Vo väčšine prípadov syringomyélie dochádza k akumulácii cerebrospinálneho moku v dutine (syrinx). Toto môže vytvoriť určitý hydrostatický pretlak vo vnútri kavity. Tento pretlak môže byť dôsledkom poruchy toku cerebrospinálneho moku v oblasti miechy, čo vedie k jeho zhromažďovaniu a rozširovaniu kavity.
-
Hydrostatický podtlak: Je možné, že v niektorých prípadoch syringomyélie môže dôjsť k podtlaku v dôsledku iných mechanických alebo fyziologických príčin.
Väčšinou je v kavitách syringomyélie prítomný hydrostatický pretlak. To môže spôsobiť rozširovanie kavity a prípadne viesť k poškodeniu miechy a neurologickým symptómom.
Hydromyélia
Je to abnormálna dilatácia (rozšírenie) ependymálneho kanála (výstelka dutiny miechy), ktoré spôsobuje akumuláciu cerebrospinálnej tekutiny. V dôsledku toho sa zvyšuje tlak vyvíjaný na bunky miechy, a to spôsobuje poškodenie.
Hydromyélia dokáže narobiť bolesti (zobrazenie MRI). Oploštený priebeh C lordózy, chondróza disku v segmente C4/5, dextrokonvexná skolióza. Línia krčnej miechy - známky centrálnej hydromyélie v rozsahu C4, C5, C6, C7 bez solídnej zložky, šírka dutiny do 1 mm, v segmente C6/7 centrálne hydromyélia, bilaterálne Tarlovove cysty intraforaminálne.
Výrazný centrálny kanál miechy (canalis centralis), nazývaný hydromyélia, treba odlíšiť od znakov syringomyélie. Syringomyélia nie je nevyhnutne príčinou tohto patologického nálezu. Ale sú aj ďalšie názory - syringohydromyélia, hydrosyringomyélia. Pojmy sa často používajú aj ako synonymá.
Podľa ďalšej informácie je hydromyélia nevyvíjajúca sa tenká dutina nachádzajúca sa v centrálnom kanáli.
Tarlovova cysta
Zriedkavá perineurálna cysta (nachádzajúca sa v blízkosti nervu), zvyčajne asymptomatická. Je to dutina naplnená mozgovomiechovým mokom a nachádza sa v chrbticovom kanáli (steny sú plné nervových vlákien) - majú tendenciu rásť a spôsobiť i eróziu kostí. Pacientom s dlhšie pretrvávajúcimi, stupňujúcimi sa príznakmi hrozí riziko poškodení v oblasti nervovej sústavy, najmä ak cysta tlačí na jednotlivé nervy. Mnoho pacientov kvôli bolestiam a neurologickým problémom nemôže pokračovať v zamestnaní a v každodenných činnostiach.
Neinvazívna liečba systémom cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice a postizometrickou relaxáciou
Aj ľudia s týmito diagnózami chcú žiť svoj plnohodnotný život a nie sa trápiť. Operácia je chirurgicky náročná a riziko vzniku nových neurologických deficitov vysoké. Na liečbu syringomyelie a hydromyélie nie je indikovaný žiadny špecifický liek. Analgetiká a svalové relaxanciá sa môžu podávať na symptomatickú liečbu.
Pokúsil som sa neinvazívne o zmiernenie zdravotného stavu (nezaraďoval som ťažké záťaže - Valsalvov manéver, cviky v polohách dole hlavou), jeho progresie, pomôcť aspoň uľahčiť život s touto chorobou zmenou hydrostatiky a hydrodynamiky (prúdenie kvapalín), vytvorením zmien tlaku v spinálnom kanáli. Liečebné stratégie sú zamerané na zlepšenie dynamiky prietoku mozgovomiechového moku, kraniocervikálnu dekompresiu. Tak prečo sa nepokúsiť napr. aj o úpravu tlaku, ktorý kavitáciu (hydrodynamická dutina) vytvoril.
Pacienti by sa mali vyhýbať kontaktným športom (futbal...), činnostiam, ktoré značne zaťažujú krk (horské dráhy, trampolíny...). Môžu praktizovať alternatívne formy cvičenia, ako je plávanie, stacionárne bicyklovanie a joga.
Subokcipitálna dekompresia
Myoskeletálne a myofasciálne vyrovnávacie techniky v oblasti šije sú doplnkové techniky pri terapii krčného sektora chrbtice. Upravujeme nimi svalovú nerovnováhu (rozdielne napätie u skrátených a oslabených svalov), centrujeme a predlžujeme krčnú chrbticu.
Pri uvedenom zdravotnom stave vychádzam z rehabilitačnej liečby hernií spinálnych diskov - systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice (dekompresia). Tak prečo neskúsiť aj metódu prerušovanej trakčnej automobilizácie a automasáže krčného sektora chrbtice goniometriou odstupňovaných priemerov valcov (modifikované flexie - zaťahovanie brady k hrudníku, rotácie) a prvky postizometrickej relaxácie krčného sektora chrbtice s centráciou a stabilizáciou krčnej chrbtice fyziologickou lordózou (flexie, lateroflexie, rotácie v trakcii) a zároveň aplikácia masážnych techník. Neraz sa vyžaduje kombinácia rôznych spôsobov liečby s cielenou a dlhodobou rehabilitáciou.
Fyzioterapia pri bolesti
Cielený celostný trakčný tréning, strečing (svaly, fascie, kĺby), procedúra TENS (transkutánna elektrická nervová stimulácia), klasická a reflexná masáž a masáž spúšťacích bodov, termoterapia - tepelná, chladom.
Biomechanické namáhanie
Akékoľvek biomechanické namáhanie dutiny syrinxu naplnenej cerebrospinálnou tekutinou, ktoré ovplyvňuje chrbticu alebo miechu, môže predstavovať riziko u ľudí so syringomyéliou. Môže zhoršiť stav syringomyélie a spôsobiť ďalšie poškodenie nervového tkaniva.
Úrazy chrbtice môžu spôsobiť poškodenie miechy a potenciálne ovplyvniť syrinx. Náhle prudké pohyby chrbtice môžu vytvoriť tlak na syrinx alebo spôsobovať nestabilitu, čo môže zhoršiť stav. Zmeny v tlaku cerebrospinálnej tekutiny môžu ovplyvniť veľkosť syrinxu, čo môže viesť k zhoršeniu neurologických symptómov.
Ľudia so syringomyéliou by mali byť opatrní pri fyzickej aktivite a cvičeniach, ktoré môžu spôsobiť namáhanie chrbtice.
Namiesto epilógu
Prvé prejavy úľavy od bolesti tak v driekovom, ako aj v krčnom sektore chrbtice ma presvedčili o správne nastúpenej ceste a intenzite zvolených algoritmov v liečebnej rehabilitácii.