OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Takmer skončil na vozíku - príbeh


Pôvodný materiál bol uverejnený v magazíne
MUSCLE
&FITNESS 12/2010

 

TAKMER SKONČIL NA VOZÍKU

NA NOHY HO POSTAVILA CIELENÁ CELOSTNÁ TRAKČNÁ KINEZIOTERAPIA


Podľa komunikácie s redakciou MUSCLE&FITNESS posudzoval pôvodný materiál prof. MUDr. Dušan Hamar, Phd. - pôvodný materiál bol v magazíne publikovaný v nezmenenom ponúkanom rozsahu a kvalite.


Pri odstraňovaní vertebrogénnych ťažkostí (súvisiace s chrbticou) volíme vo vzťahu k zvládaniu bolesti rôzne stratégie - kladieme dôraz na gély, tabletky, injekcie, masáže, fyzikálne prostriedky, uprednostňujeme chirurgický zákrok. No často sa vyhýbame terapii pohybom vo fitnescentre, kde môžeme dopĺňať a urýchľovať liečbu, skracovať dobu zotavovania.


HERNIA SPINÁLNEHO DISKU

Hernia spinálneho disku (ľudovo vyskočená platnička) v driekovom sektore chrbtice laterálne dráždiaca korene miechy mechanicky, chemicky, býva spojená s vystrelujúcou bolesťou do dolnej končatiny (sedací nerv - nervus ischiadicus), s jej zníženou citlivosťou, slabosťou svalov. Laterálne vysunutie zmenšuje medzistavcový otvor a tlačí na príslušný miechový koreň oproti žltému väzu (ligamentum flavuma oblúku stavca.

Súčasne vzniká kontraktúra paravertebrálného svalstva (m. transversospinalis - mm. multifidi et mm. rotatores sú súčasťou systému)Pri antalgickej chôdzi i v stoji zvykneme zaťažovať (až miernym úklonom trupu) opačnú dolnú končatinu, a tak ťahaním končatiny a krívaním zmierňujeme kompresiu v bolestivom segmente chrbtice. Tým vytvárame predpoklady pre rozvoj svalovej nerovnováhy.

LIEKY NEPOMOHLI < CIELENÁ CELOSTNÁ TRAKČNÁ KINEZIOTERAPIA ÁNO

V minulosti ma vyhľadal psychicky i fyzicky zlomený chlapík, kamionista, s tým, že už dlhšie ho sužujú nepríjemnosti s chrbticou. Prednedávnom prestal brať lieky, pretože si ich dlhodobým užívaním poškodil vnútorné orgány a teraz ho bolesť limituje počas chôdze, pri státí, sedení, ležať môže ako-tak na boku. Aj kýchanie, kašľanie, vyprázdňovanie mávajú odozvu v bolesti. V noci nespáva a vyčerpaný prežíva deň. 
Operácie sa bojí – čo keď zostane na vozíku? Lenže perspektíva čakania na to, že raz skončí na vozíku, ak sa nič pozitívne neudeje, ho desila. Poslednú nádej vkladal do ozónovej terapie, no ani tá nezabrala. Na odporučenie kamaráta, ktorému sa posťažoval a ktorému som dávnejšie od bolesti chrbta pomohol, sa rozhodol vyskúšať cvičenie. Topiaci sa aj stebla chytá a tak sa odhodlal ísť do niečoho, čomu v podstate neveril.

O niekoľko dní som si prečítal nález a prezrel CD z magnetickej rezonancie, zobrazujúce problematické sektory chrbtice:

  • Hernia driekového disku (12 mm)
  • Skolióza
  • Hrudná kyfóza

PLÁN REHABILITÁCIE

Pre spokojnosť pacienta som si stanovil ciele: odstránenie bolesti, náprava deformity, obnova funkčnosti, návrat do aktívneho života. Keďže na ľutovanie sa nebol čas, zostavil som náročný, ba možno až drastický program rehabilitácie. Tréningové jednotky – jedna po druhej dostávali konečnú podobu algoritmu. Kritériami sa stali zvládnutá štruktúra pohybových činností, ich účinok, subjektívne pocity chorého – najmä primerané rešpektovanie bolesti:

  • Antigravitačnými a unilaterálnymi cvičeniami chrbticu nielen uvoľníme, ale aj spevníme.
  • Zvýšime a dorovnáme platničky, optimálne oddialime tŕňové výbežky stavcov, vylepšíme priechodnosť zmenšeného medzistavcového otvoru (foramina intervertebralia), tiež asymetrického chrbticového kanála (canalis vertebralis) - otvor medzi pediklom, uprostred stĺpca stavcov (foramen vertebrale), ktorým prechádza miecha. 
  • Vytvoríme zodpovedajúcu rovnováhu medzi chrbtovými a brušnými svalovými skupinami.
  • Stabilizujeme pozíciu panvy.
  • Zlepšíme kĺbovú pohyblivosť, koordináciu.
  • Srdcovo-cievnu výkonnosť naštartujeme aeróbnou aktivitou na orbitreku a zároveň vytvoríme podmienky pre dril rovnakej dĺžky krokov.

CVIČÍME UNILATERÁLNE A AJ VO VISE

Začali sme s dôrazom na plynulú realizáciu presnej techniky pohybov po prah bolesti (obmedzením rušivých činiteľov nocicepcie – bolestivých podnetov, môžeme dosiahnuť zlepšenie motorických vzťahov) a na správne, pravidelné a prehĺbené dýchanie (v stabilizácii chrbtice plní dôležitú funkciu bránica). V úvodnej programovej fáze sme adaptovali organizmus cvikmi, vykonávanými obojručne i obojnožne, a v nasledujúcich sme pripojili unilaterálny systém pohybov. Pri posilňovacích cvikoch sme postupne predlžovali rozsah pohybu a popritom sme využívali excentrickú kontrakciu zaťažovaných svalov na kontrolu spätného pohybu brzdiacou silou.

Vo vise na hrazde obraty panvou znožmo – biomechanika pohybu sa uskutočňuje prevažne cez, vo vise odľahčený, hrudný a čiastočne driekový sektor chrbtice. Zaťažujeme a uvoľňujeme najdôležitejšie svalové partie pre stabilizáciu chrbtice - m. transversus abdominis (priečny sval brucha – korzet svalov okolo drieku) a mm. multifidi (hlboké rozštiepené svaly medzi stavcami – posturálna kontrola).

V rehabilitačnej koncepcii som sa spoliehal na precvičovanie chrbtice vo vise na paralelnej hrazde (trakcia). Navyše platničky potrebujú pre regeneráciu striedanie zaťažovania a odľahčovania chrbtice (požadovaná úroveň kompresie a dekompresie). 
Keďže kamionista mal nadváhu a dlhodobo obmedzenou fyzickou aktivitou zníženú silu rúk, riešením sa stalo používanie trhačiek – predĺžili sme výdrž vo vise a tým podporili lepšiu koncentráciu na presne vykonávaný pohyb a dýchanie. Využívali sme ďalšie, menej náročné cviky, ktoré modelujú podobné motorické reťazce s porovnateľne dosiahnuteľnými účinkami. 

Stravovací a pitný režim bol nasmerovaný na omega-3 mastné kyseliny a na dostatok vody – výživa a hydratácia platničiek. Výživa platničiek je od puberty zabezpečovaná predovšetkým z priestoru mimo platničiek procesom osmózy – prenikanie tekutiny bunečnou membránou. Vytvárame vhodnejšie prostredie s predpokladmi pre difúziu (prenikanie molekúl do tkaniva platničky).

CIELENÝM POHYBOM URÝCHĽUJEME REABSORPCIU I ABSORPCIU

Biomechanickou a biochemickou funkčnosťou organizmu dokážeme udržovať platničky pevné a zároveň pružné, odolnejšie voči jednoduchému i zložitému zaťažovaniu. Zabezpečíme priaznivú tvorbu a viskozitu synovie (kĺbový maz), fyziologickú tvorbu kolagénu - pevnosť, elastínu - pružnosť platničky. 

Magnetická rezonancia poškodeného disku - kompresia durálneho vaku (membránový vak, ktorý obklopuje miechu a cauda equina) a kontakt na miechový nerv vyvolávajú nepríjemné bolesti v oblasti driekového sektora chrbtice a výrazne ohraničujú život postihnutého bolesťou v dolnej končatine. 
Rizikovým je segment L5-S1 (pod herniou). Obidva stavce sú klinovité a uhol medzi nimi zvyšuje biomechanické nebezpečenstvo poškodenia chrbtice (miechy) pri strate rovnováhy pôsobiacich síl. Primárnym riešením je posilnenie najmä brušného svalstva a tu predovšetkým jeho dolnej časti. 

Na začiatku tréningovej jednotky sa osvedčilo nahriatie bolestivej lokality infračerveným teplom a uvoľňujúci a liečivý účinok sme umocnili následnou masážou ultrazvukom. Takto sme príslušné tkanivá, periférny nervový systém (miechové nervy, autonómny, vegetatívny nervový systém) a kožu optimálne pripravili na pokračovanie v kinezioterapii. 

Strečing (napr. aj Facilitated Active Stretch Technique - FASTActive Isolated Stretching - AISsme zaradili na záver tréningovej jednotky – pri odchode z fitnescentra docielime pocit zodpovedajúceho uvoľnenia. Naťahovali sme skrátený priamy sval stehna, bedrovodriekový sval, hruškovitý sval, ... Pripojili sme trakciu na šikmej lavičke v ľahu dole - vzpriamovač chrbtice (m. erector spinae), štvoruhlý driekový sval (m. quadratus lumborum)... 

DÔLEŽITÁ JE MOTIVÁCIA

U pacientov s chronickou bolesťou sa znižuje prah bolesti a u mnohých z nich sa rozvíja depresia, strach z provokácie bolesti pohybom a v prípade neuspokojivého efektu liečby sa pacient stáva pasívnym, stráca motiváciu k odporúčanej pohybovej liečbe a neraz rezignuje (naučí sa, i podľa doporučení niektorých lekárov, s bolesťou žiť).

Spočiatku sa bolesť v jeho chrbtici ešte zvýšila (nebýva to nič neobvyklé, nespôsobuje to zhoršovanie daného stavu) – svoj podiel na jej vzostupe mali pohyby, na ktoré telo nebolo zvyknuté; dopredu som na to upozornil (adekvátna psychická príprava tvorí neoddeliteľnú súčasť tréningového procesu). Aj napriek prijatým opatreniam, nebol priebeh rehabilitácie jednoduchý. Po dvoch mesiacoch cvičenia začal môj nový známy strácať trpezlivosť – neraz som ho musel motivovať.
Zrazu jedného dňa, po ďalšom mesiaci tréningu, po príchode do fitnescentra poklopal prstom po drevenom obložení pódia a natešený mi oznámil: „Spal som! A na chrbte!“ Ubehli ďalšie tri mesiace a on v pohode šoféroval kamión!

V sede na stroji sťahovanie zhora striedavo jednoručne, neutrálny úchop – paže držíme v pripažení skrčmo, predlaktie viac-menej v smere pohybu a pred vzpažovaním striedame ruky prehmatávaním; vo vzpažení sa necháme kontrolovane natiahnuť (kyvadlový pohyb chrbtice). Krátko pred dosiahnutím vystretia paže, môžeme hlavu mierne otočiť a ukloniť k plecu voľnej paže (automobilizácia tkanív svalov, väzov, ciev, nervov, miechy). Zaťažujeme a uvoľňujeme nielen veľké povrchové svaly chrbta, ale aj malé hlboko uložené svaly okolo stavcov.
V prípade laterálnej hernie disku (dráždenie miechového koreňa) 
kladieme dôraz na primerané vertikálne natiahutie bolestivej strany (uvoľňujeme vytvorený svalový spazmus) a pokračujeme opakovaným sťahovaním na nebolestivej strane. 

NEČAKANÁ SKÚŠKA ODOLNOSTI

Vďačnosť mi prejavil tak, že o svojej peripetii napísal do televízie Markíza (v roku 2006 sa reportáž Takmer skončil na vozíku objavila v relácii Reflex). Tým sa zavŕšila iba časť jeho osudu. Scenárista život písal jeho príbeh naďalej zaujímavým spôsobom. Deň pred odvysielaním reportáže mal dopravnú nehodu – na zvodidlá ho v osobnom aute pritlačil kamión. Auto zostalo zdemolované, poisťovňa ho odpísala a prípad mal dohru pred súdom. Donedávna problémová drieková chrbtica vydržala hrozivý stret s kamiónom. Povolila však krčná chrbtica, takže musel byť krátko hospitalizovaný (Schanzov golier), ale potom pokračoval v cvičení.

DOSIAHOL TO, ČOMU NEVERIL

Odmala hrával súťažne a zanietene futbal, ale pretože okrem problémov s chrbticou okúsil aj iné zranenia, po stanovení nepríjemnej diagnózy lekármi sa zmieril s tým, že na ihrisko už nikdy nevybehne a do lopty si nekopne. Lenže vo fitnesscentre si vypočul lákavú prognózu – ak budú výsledky ďalších fáz periodizácie rehabilitačného procesu rovnako progresívne ako tie predchádzajúce, v ďalšom roku si futbal znovu zahrá; dovtedajší postup mi napovedal, že by sa to malo podariť.

V sede na stroji sťahovanie striedavo jednoručne, úchop podhmatom naúzko. Pri dotiahnutí lakťa dolu a mierne dozadu za os chrbta vytvárame lateroflexiu spojenú s miernou rotáciou trupu (trajektória špirály) a prenášame účinok na hrudný a driekový sektor chrbtice s efektívnym terapeutickým pôsobením na prípadnú herniu disku lokalizovanú v úsekoch L1-L2-L3-​L4-L5-S(reabsorpcia a resorpcia extrahovaného obsahu platničky, tvorba jazvy). 

Moju predstavu prekonala skutočnosť. Efekt cvičenia bol taký účinný, že už o pár mesiacov si bývalý pacient skutočne zahral, no nie futbal, ale hokej s kamarátmi na zamrznutej vodnej nádrži! Uau? Po vypočutí takejto informácie ma v prvom momente zamrazilo! Potom som si vydýchol. 

Následne si prišiel ešte niekoľkokrát sporadicky zacvičiť, a odvtedy som ho nevidel ...