Osobný tréner
Život je pohyb, pohyb je život
Cvičíme pod dohľadom odborníkov
Cvičenie pod vedením osobného trénera už nepredstavuje taký luxus ako v minulosti. Spolupracuje s ním mnoho žien, pretože potrebujú motiváciu k cvičeniu, alebo sa im nedarí dosiahnuť vytúžený cieľ. Často sa na odborníka spoliehajú jedinci s rôznym spektrom zdravotných ťažkostí.
Cvičiť možno zvládneme aj sami, ale mať povolaného trénera, má však veľa výhod. Naše zdravie, energia, čas a financie, ktoré sa chystáme do cvičenia investovať, by nám za to mali stáť.
Ľudovít Bobula: "Posvietil Vám niekto, keď ste nevideli? Posvietil Vám niekto, keď ste blúdili? Aj svetlo chytíme, keď vieme, kto za ním stojí."
Ľudovít Bobula: "Ak sa pacient prezentuje ako spolupracovník trénera, je to očakávaný prínos pre oboch. Ak sa pacient prezentuje ako súper trénera, je to demotivujúce pre oboch a očakávané je ukončiť vzájomné trápenie čím skôr."
Informácie sú dôležité
Dnes sme zaplavení oveľa väčším množstvom kvalifikovaných (aj nekvalifikovaných) informácií ako v čase začiatkov kulturistiky a tieto informácie vnášajú medzi cvičencov väčší zmätok. Máme k dispozícii to, čo bolo v minulosti zriedkavé - rôzne animácie, vizualizácie... Každý progresívne zmýšľajúci tréner sleduje najnovšie trendy v posilňovaní, pohybovej terapii, stravovaní, regenerácii a optimálne ich uplatňuje v praxi.
Muscle&Motion obsahuje tisícky 3D animácií v oblasti svalovej anatómie, silového tréningu, strečingu, správneho držania tela. Zakladateľom aplikácie je Izraelčan Amit Gal Alon.
Služby trénera oceníme, pokiaľ vo fitku začíname. Spoliehať sa na to, že cviky odpozeráme od iných cvičencov, je nedomyslené. Ak sa nám aj podarí zostaviť si tréningový plán, môžeme si skôr uškodiť, ako zdokonaliť postavu, či urobiť niečo pre svoje zdravie. Aj keď zlepšíme svalový objem a kondíciu, zredukujeme tuk, neskôr sa môžu objaviť nové problémy – bolesti chrbta, kĺbov, svalová nerovnováha, nesprávne držanie tela, poruchy vnútorných orgánov, znížená imunita, ťažkosti z pretrénovania ...
Osobný tréner je vhodný pre tých, ktorí majú zdravotné ťažkosti, pre ženy, ktoré chcú byť pripravené na pôrod - kvalita svalovej hmoty, stabilizácia chrbtice a panvového dna. Medzi nimi sú ženy, ktoré sa nedokážu po pôrode zbaviť bolesti v driekovom sektore chrbtice, ovisnutého brucha, či množstva získaného tukového tkaniva i ženy, ktoré nedokážu predísť, eventuálne redukovať prípadnú patologickú separáciu priamych brušných svalov (diastasis recti).
Ak sa chcú rýchlo dostať do formy, mali by posilňovať. S trénerom dokážeme cvičiť pravidelne. Ak totiž vieme, že na nás čaká, tréningovú jednotku len tak ľahko nevynecháme. A takisto pri cvičení "pod dozorom" sa nebudeme ulievať. Seba oklameme, trénera nie.
Hyperlordóza (nadmerné prehnutie) v driekovom sektore chrbtice i panva naklopená dopredu trápia nejednu budúcu mamičku (ako keby toho nebolo dosť, k hyperlordóze sa pridruží hyperkyfóza v hrudnom sektore chrbtice, či patologická lordóza v krčnom úseku).
Posun vnútorných orgánov počas tehotenstva a po pôrode. Hyperlordóza pred i po pôrode. Poddajná linea alba umožňuje priamym brušným svalom rozširovať sa do strán. Výsledkom slabosti pri roztiahnutí brucha - diastasis recti abdominis je zvýšená lordóza v driekovom sektore chrbtice. M. transversus abdominis, vnútorné+vonkajšie šikmé brušné svaly a mm. multifidi sa oslabia, driekové vzpriamovače chrbtice sa napnú v snahe obmedziť gravitáciu z ťažkého nepodopretého brucha. Toto len zvýši bedrové „naklonenie“, kompresívne zaťaží medzistavcové platničky a fazetové kĺby (zygapofýzové) a spôsobí väčšie bolesti v driekovom sektore chrbtice. Plod môže mať v brušku matky diskomfort a môžu byť vyvolané komplikácie pri pôrode.
Matky so sklonom k pronácii chodidiel a valgóznym kolenám (dovnútra) - pozornosť venujeme posilneniu sedacích svalov, sú obzvlášť náchylné na ligamentóznu poddajnosť m. rectus abdominis.
Doporučujem manuálnu terapiu - techniky v ľahu na boku (prstami posúvame väzy fascie priameho brušného svalu do stredu) a výborný cvik Pallof press v miernom stoji rozkročnom s mierne pokrčenými končatinami a špičkami von - lanko kladky (elastické lano) smeruje zhora (trakčná dekompresia chrbtice); hmotnosť tela môžeme prenášať na končatinu bližšiu ku kladke, kontralaterálnu končatinu mierne odľahčíme.
Bolesti vyskytujúce sa v tejto oblasti pred pôrodom, po pôrode, počas dojčenia či starostlivosti o bábätko v prvých mesiacoch po jeho narodení dokážu redukovať radosť z potomka. A keď sú matky obdarené dvojičkami, predpoklad bolesti sa zvyšuje. Klinovitým stlačením platničky (modrastá farba na obr. hore) pri hyperlordóze sa zmenší medzistavcový priestor a dochádza k bolestivému kontaktu miechového koreňa (žltá). Presne lokalizovaná trakčná kinezioterapia pod vedením osobného trénera účelne rieši uvedené zdroje nocicepcie, prispieva k fyziologickému posturálnemu stereotypu a k plnohodnotnému tešeniu sa z ratolesti.
Pozitívna interakcia
Tréning sa týka vnímania vzťahu medzi možnosťami cvičenca a nárokmi trénera. Ide o obojstranný prejav pragmatického prístupu a zároveň emocionálnu stránku osobnosti, ktorá je presvedčená, že cvičenie má zmysel a problémy, ktoré sa objavili, stoja za investície, pretože ciele prezentované za nimi, sa oplatí účelne riešiť. Na základe toho sa odvíja funkčná spolupráca medzi cvičencom a trénerom a trénerom a cvičencom. Navyše tréner sa môže stať spoľahlivým dôverníkom pri riešení našich interných záležitostí.
"Motivovaná" klientka a osobný tréner.
Stanovme si ciele cvičenia a porovnajme si ponuky fitnescentier
Predtým ako trénera oslovíme, porovnajme si ponuky fitnescentier, aby sme získali predstavu, čo môžeme očakávať. Rešpektovať by sme mali najmä spoľahlivé referencie známych – niet nad osobné skúsenosti a odporúčania. Vítaným je, ak má tréner patričné vzdelanie, kvalifikáciu, skúsenosti, výsledky.
Zdravo naladená matka vyžaruje pozitívnu energiu do svojho okolia, vnáša láskavú pohodu medzi svojich najbližších a progresívne ovplyvňuje vývoj svojho dieťatka.
Na začiatku si stanovme cieľ, či chceme schudnúť, spevniť telo, vyformovať postavu, zlepšiť pohybové schopnosti (sila, rýchlosť, vytrvalosť, rovnováha), alebo sa chceme zbaviť konkrétneho zdravotného problému. Tréner by mal s nami prejsť cvičebný plán a navrhnúť nám denné menu. Niektorí tréneri ponúkajú aj cvičenie vo dvojiciach.
Zároveň si zistime, či býva fitnescentrum vetrané, klimatizované, na akej úrovni je hygiena interiéru, sociálnych zariadení, aké je vybavenie fitnescentra posilňovacím náradím a náčiním a aká je ich údržba, aké bývajú bonusy či akcie pre klientelu a aký je prístup prevádzkovateľov k zákazníkovi.
Osobnosť trénera
Osobný tréner by mal s nami počas tréningu primerane odborne komunikovať, dohliadať na pitný režim, na to či cvičíme technicky správne v správnej polohe, či dýchame v súlade s cvičením. Pripravuje, kontroluje náradie a náčinie, dbá o bezpečnosť. Pokiaľ sa s trénerom zhodneme, musíme mať pocit, že nás motivuje k výkonom a toto sa odrzrkadľuje na našej postave a fyzickom i psychickom zdraví. Viera trénera v nás a naša v neho prinesie vytúžené ciele.
Riziká nesprávne používanej techniky cvikov, preventívne demonštrované na modeli chrbtice, vyznievajú presvedčivo. Správny výber a technika cvikov majú prednosť pred veľkosťou prekonávanej záťaže. Trpezlivosť počas pohybovej aktivity, pravidelnosť vyváženého cvičenia, stravovania a odpočinku sú predpoklady, ako sa dopracujeme k vytúženému cieľu. Pod odborným vedením zlepšujeme funkčné predpoklady organizmu a po chorobe, úraze vytvárame podmienky pre skorý návrat k bežným aktivitám či do zamestnania.
Pokiaľ nám na vybratom trénerovi prekáža akákoľvek maličkosť, poďme radšej inam. Inak budeme demotivovaní a naše sny o skvelej postave, zlepšených pohybových schopnostiach a zdraví zostanú len snami.