Konzervatívna liečba skoliózy
PARALELNÁ KONZERVATÍVNA LIEČBA SKOLIÓZY A HERNIE SPINÁLNEHO DISKU
Nielen vo svete, ale aj v Topoľčanoch na Slovensku sa prezentujeme špičkovými nápadmi, ako pomôcť pacientom v oblasti liečebnej rehabilitácie chrbtice
akcentovaný princíp liečby - recipročná inhibícia
trakcia=dekompresia=torzia=derotácia
Komplexný prístup
Liečebná rehabilitácia skoliózy má byť proces prísne personalizovaný, nie spartakiádny zraz
Štatistiky neúprosne upozorňujú súčasnú populáciu i kompetentné orgány na zvyšujúci sa počet zdravotných ťažkostí, súvisiacich s chrbticou. Objavujú sa v nich aj patologické skoliózy, neraz prepojené s herniou spinálneho disku, ktorých súčasťou bývajú ďalšie vertebrogénne problémy (Bechterevova choroba, Schmorlove uzly ...). Už tridsiatnici mávajú zdravotné problémy, ktoré sa v nedávnej minulosti vyskytovali u päťdesiatnikov. Žijeme dlhšie, ale starobu si užije v zdraví málokto, pretože zdravotných obmedzení pribúda.
Pri liečbe a rehabilitácii skoliózy by sme mali riešiť súčasne všetky krivky – 3D zarovnanie chrbtice (hrudníka) i panvy. Rôzne liečebno-rehabilitačné systémy sa pokúšajú vrátiť chrbticu do normálnej konfigurácie (zaťažujeme asymetriu), ale môžeme považovať rôzne ekvilibristické dynamické posuny (zrýchlenie, spomalenie) do rôznych ekvilibristických statických polôh (sily v rovnováhe) bez trakcie za optimálne riešenie zakrivenia či bolesti chrbtice? Veď vytvárame liečebno-rehabilitačný problém so silami chrbtice, keď kombinujeme flexiu alebo extenziu s určitou úrovňou kompresie alebo rotácie a šmyku (trenie) - jednoduchý prípad šmyku sa nazýva aj namáhaním na strih.
Ako keby sme nepoznali druhý Newtonov zákon sily (F=m.a). Pohyb telesa, na ktoré pôsobí sila, bude zrýchlený, spomalený, alebo bude meniť smer. Zmena pohybu (rýchlosti) závisí aj od smeru pôsobiacej sily: sila v smere pohybu spôsobuje zrýchlenie telesa, sila proti smeru pohybu spôsobuje spomalenie telesa, sila kolmá na pohyb spôsobuje zmenu smeru pohybu telesa (zakrivenie trajektórie).
Existuje predsa lineárny (proporcionálny) vzťah medzi amplitúdou ohybového napätia a medzi silou pôsobiacou na telo a chrbticu a tiež horizontálnu vzdialenosť medzi vychýlenými stavcami (moment sily: M=F.r) a ideálnou rovnou centrovanou chrbticou. Na hodnotenie závažnosti deformácií chrbtice a rizika progresie je z mechanického hľadiska hodnota horizontálnej vzdialenosti dôležitejšia ako Cobbov uhol.
Zároveň operujeme gravitačným zákonom: F = g.m (gravitačné zrýchlenie g=9,81 m/s2, m = hmotnosť subjektu v kg; čím je subjekt ťažší, tým väčšia gravitačná sila naň pôsobí), lebo ten hrá pri trakčnej kinezioterapii chrbtice dôležitú úlohu.
Stanovenie bezpečných medzných napätí pre rôzne prípady v statickom zaťažení (súčet všetkých síl v akomkoľvek smere sa musí rovnať nule) a najmä v dynamickom zaťažení (výsledná sila, ktorá sa nerovná nule, nie je statická, t.j. bude zahŕňať zrýchlenie hmoty) a následne pri striedavom symetrickom a najmä nesymetrickom zaťažení býva časovo náročné. Ale v bezpečnej a účinnej rehabilitácii chrbtice pacienta musíme brať do úvahy čo najpresnejšie diferencované podmienky zaťaženia.
Funkčná krivka je abnormálne zakrivenie, ktoré je vždy prítomné, s výnimkou prípadov, keď na jeho korekciu použijeme určitú silu, ako je ohnutie smerom ku konvexite funkčnej krivky. Túto krivku udržiavajú menej tuhé väzy, svaly a gravitačné sily.
Štrukturálna krivka je však tuhšia a je náročné ju korigovať aktívnymi svalovými silami. Obvykle pozostáva z deformácie v stavcoch; dochádza k zaklinovaniu a skresleniu kostnej štruktúry a väzivové zložky krivky sú tuhé. Systémom cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie dokážeme aj v takomto prípade pomôcť po určitú hranicu.
Bočné ohýbanie a spriahnuté osové otáčanie. Pri skolióze je bočné ohnutie v hornej hrudnej chrbtici spojené s axiálnym otáčaním v rovnakom smere.
Používa sa množstvo rôznych techník s korekciou zaťaženia. Korekčné sily sa líšia frekvenciou, amplitúdou, trvaním a spôsobom aplikácie. Na korekcii skoliózy sa podieľajú základné mechanické princípy.
Ďalším dôležitým faktorom pri korekcii skoliózy je dýchanie. V systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice je to princíp ventrálno-dorzálneho dýchania. Napr. pri vertikálnom unilaterálnom cvičení v sede na stroji so selektívnymi ramenami na dorzálnej strane konvexity (gibbus) pri svalovej kontrakcii vydychujeme, stláčame rebrá k sebe (vnútorné medzirebrové svaly - mm. intercostalis interni), pri spätnom pohybe sa na ventrálnej strane nadychujeme, dvíhame, odťahujeme rebrá od seba (vonkajšie medzirebrové svaly - mm. intercostalis externi).
Rotácia panvy pri skolióze.
Liečebná rehabilitácia skoliózy ortézou
Chrbtica nemôže správne rásť bez prerušovaného tlaku (rast podporujeme stimuláciou striedania kompresie a dekompresie) počas denných aktivít. Rast chrbtice „nepodporujeme“ stlačením rebier a ich ohnutím počas spánku alebo sedu subjektu. Okrem toho že ortézy stláčajú hrudnú stenu a brucho, výrazne znižujú pľúcne funkcie a z toho vyplývajú ďalšie zdravotné ťažkosti - zhoršuje sa napr. koordinácia pohybov.
Špecializované cvičenia na mieru v Systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice (aktivita po hranicu bolesti) stimulujú mozog, ktorý potom automaticky reaguje na správne vyrovnanie chrbtice. Intervenčnými pohybovými programami vytvárame novú stratégiu posturálneho držania tela, svalovú pamäť a udržujeme chrbticu v 3D priestore v rovnováhe. Tým zastavujeme progresiu skoliózy, znižujeme zakrivenie a zlepšujeme dýchanie. Tiež ovplyvňujeme tuhosť kriviek, aby sa chrbtica, lopatky, kľúčne kosti a rebrá mohli ľahšie pohybovať.
Tvrdý ortopedický plastový korzet na skoliotickú chrbticu pri celodennej aplikácii alebo časti dňa spôsobuje subjektu problémy, ktoré predtým neexistovali, napríklad bolesti, problémy s dýchaním, so srdcovou činnosťou a pridávajú sa ochabnuté svaly (ak nepoužívame svoje svaly, svaly atrofujú). V ortéze chrbtica dieťaťa tuhne, kĺby nemajú potrebný rozsah pohybu a často sa u nich objavia degeneratívne zmeny. Zakrivenie sa po odstránení ortézy môže rýchlo zhoršovať.
Kontrola vhodnosti ortézy sa uskutočňuje spravidla raz za dva mesiace (aj po šiestich mesiacoch) vo vybranom pracovisku (niekedy to môže byť neskoro, najmä pri akcelerácii rastu v puberte). Kontrola účinku zvolených cvikov v systéme trakčnej kinezioterapie sa realizuje každý týždeň (bezpečná termografia) - a na základe výsledkov detekcie dochádza následne k pružne aplikovaným zmenám v trakčnej kinezioterapii.
U skoliotikov, ktorí nosili ortézu, sa svalová aktivita vzpriamovača chrbtice na konvexnej strane znížila.
Rebrá na pravej ventrálnej strane (pravostranná hrudná skolióza) sú stlačené k sebe - nerovnováha pravého a ľavého m. latissimus dorsi. Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie zabezpečuje komplexnú rovnováhu najširšieho chrbtového svalu (unilaterálne naťahovanie a posilňovanie aj tak oslabených oboch strán) čo korzetoterapia nedokáže.
Princíp axiálneho zaťaženia pri korekcii skoliotickej chrbtice sa používa hlavne pri operatívnej liečbe distrakčnými tyčami alebo s trakciou. Priečne zaťaženie sa používa hlavne pri ošetrovaní ortézou. Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie rieši problematiku korekcie skoliózy v efektívnej 3D produkcii.
Vynikajúcim pomocníkom pri zväčšovaní vzdialeností medzi stlačenými rebrami na ventrálnej strane konvexity je jednoručný trakčný cvik pullover (špeciálny stroj s vačkovými prevodmi) - úpravou rozsahu trajektórie lakťa dosahujeme požadovaný 3D výsledok (derotácia, translácia).
Relatívne prospešným kompromisom môže byť kombinácia pohybovej liečby s použitím špecifickej nočnej ortézy. Pre adolescentov, ktorí si môžu osvojiť zlé návyky pri sedení, je najdôležitejší čas na nosenie ortézy v škole a nie v noci.
Akcentovaný účinok kyvadla na kladke pri prevencii a liečbe vertebrogénnych problémov (červenou čiarou zobrazená ľavostranná skolióza). Zjednodušene graficky zobrazený rozsah lokalizácie účinkov, kde platí v prvých dvoch bodoch tretí Newtonov pohybový zákon (akcia a reakcia) – každá akcia vyvoláva opačnú rovnako veľkú reakciu:
A. Posilňovanie na konvexnej strane krivky (medzi modrými šípkami).
B. Naťahovanie na konkávnej strane krivky (medzi žltými šípkami).
C. Zároveň dochádza k derotácii tŕňových výbežkov z konkavity smerom ku konvexite (zelená oblúková šípka). Telo stavca je vpredu na strane konvexity a derotuje smerom ku konkavite (centrácia chrbtice).
Oblasť panvy pôsobí ako stabilizátor v trakčnej kinezioterapii.
Pasívne verzus aktívne riešenie zdravotných problémov
Systém pri riešení zdravotných ťažkostí občanov je nastavený na defektnú liekovú politiku a mnohým vyhovuje, keď v pohodlí domova užívajú zmesi tabletiek. Absentuje komplexne prepojený mechanizmus prevencie v zdravotníctve, v školstve, v sociálnej oblasti. Spoliehať sa len na efekt preventívnych prehliadok je iluzórne – dokumentujú to preplnené čakárne v ambulanciách, náklady zdravotných poisťovní (tieto aspekty ovplyvňuje aj nedostatok lekárov a sestier). Ale bez aktívneho prístupu väčšiny občanov k zmene osobného životného štýlu to tiež nepreladíme – vízia namáhať sa býva totižto pre mnohých spoluobčanov strašná.
Biomechanika skoliózy
Skolióza je zložitá trojrozmerná deformita, pri ktorej ide o vybočenie chrbtice v čelnej (frontálnej) rovine s osovou rotáciou stavcov v priečnej (transverzálnej) rovine. Na strane konvexity (vypuklá von) je vzadu vytvorená deformita hrudného koša rebrovým valom so zvýšenou lopatkou (hrb – gibbus). Súčasťou deformity bývajú zmeny v šípovej (sagitálnej) rovine – kyfóza (ohnutie) a lordóza (prehnutie).
Kontúry tŕňových výbežkov stavcov zobrazujú na povrchu chrbta bodkovanú skoliotickú krivku, ale skryté telá stavcov s torziou (otočením) v smere konvexity vytvárajú skutočné ešte výraznejšie zakrivenie.
1. Už obyčajná trakcia v sede vo vzpažení obojručne na kladke vykazuje jedinečné možnosti korekcie skoliózy. Mierne obraty trupom, mierne úklony trupom zlepšujú lokalizáciu cieleného účinku. Kyvadlo na kladke umocňuje efekt korekcie skoliózy.
Príčiny a následky skoliózy
Dedičnosť, úrazy, choroby, nerovnaká dĺžka dolných končatín, nesprávne pracovné, pohybové a stravovacie návyky, neraz aj neznáma príčina vzniku patologickej skoliózy prispievajú k svalovej dysbalancii a pri zanedbaní vedú až ku katastrofálnym následkom – kardio-respiračné ťažkosti, zrútenie spinálneho systému. Tiež platí pravidlo, že tak ako býva hernia medzistavcovej platničky príčinou skoliózy, tak býva skolióza príčinou hernie medzistavcovej platničky.
Pri prehliadaní skoliózy v období osifikácie kostí môže prísť u adolescentov k vytvoreniu deformovaných klinovitých stavcov, čím sa stáva následná korekcia krivky ťažko zvládnuteľnou úlohou (možné prepojenie na Scheuermannovu chorobu). K vizuálnym prejavom skoliotika patrí zníženie jeho výšky a v niektorých prípadoch je súčasťou antalgická motorika pôsobiaca proti bolesti.
Termokamera môže byť významným pomocníkom - presný, rýchly a bez škodlivého žiarenia najskôr pri diagnostike skoliózy, a potom frekventovaným ukazovateľom z termografie pri sledovaní postupnej korekcie skoliózy. Výhodou je i paralelné termografické a reálne snímanie. Na termosnímku vidíme zdravý chrbát.
Diagnostika skoliózy
Určenie presnej diagnózy je primárnym aspektom pre ďalší postup a liečbu. Ku štandardnej diagnostike patrí Adamsov test, röntgenové vyšetrenie, magnetická rezonancia a počítačová tomografia. Špičkovou technológiou funkčnej analýzy muskuloskeletálneho systému disponuje formometrický 4D skener Diers (nevysiela škodlivé žiarenie), ktorý poskytuje okamžité výsledky merania a terapeutické možnosti. Dnes to je aj termografia.
Formometrický 4D skener Diers má množstvo výhod oproti doteraz používaným diagnostickým prístrojom.
Plusy a mínusy chirurgického zákroku
Výhodou operácie môže byť zníženie až odstránenie zakrivenia, bolesti a návrat k bežným aktivitám. Aj napriek pokroku vo vývoji chirurgie chrbtice existuje riziko komplikácií – nepretržité bolesti, infekcie, poškodenie nervov, ťažkosti s jazvením. Implantácia rôznych typov stabilizátorov ohraničuje pohyblivosť segmentov chrbtice, ich metabolizmus, nevylučuje výskyt ďalších vertebrogénnych problémov i reoperáciu.
Prostriedky konzervatívnej liečby skoliózy
Skolióza je jedno z najzložitejšie liečiteľných ortopedických onemocnení. S neinvazívnou korekciou chorobnej skoliózy sa stretávame obvykle v špecializovaných rehabilitačných klinikách, kde sú aplikované špeciálne liečebné postupy (metóda Schrothovej, Klappova, SM systém ...).
Ku konzervatívnym liečebným metódam patrí individuálne vytvarovaný plastový korzet. Ibaže korzet zakladá podmienky pre zlenivenie svalstva (atrofia/tuhosť), pretože obmedzuje pohybovú aktivitu.
Účinnejším východiskom je kombinácia nosenia korzetu a cvičenia, samozrejme oddelene. Najprirodzenejším riešením je eliminácia príčin vzniku a progresie skoliózy, úprava stravovacích návykov, budovanie harmonického svalového korzetu cvičením.
Na dôvažok – výroba a nosenie korzetu nemusia stíhať synchronizáciu s pozitívnymi výsledkami terapeutického cvičenia.
2. Riešenie jednoduchej C krivky kyvadlovým zosilneným efektom: súčasné posilňovanie na strane konvexity a natiahnutie na strane konkavity (akcentovaný princíp liečby pohybom - akcentovaná izometrická recipročná inhibícia).
Výhodou kyvadla na kladke je poloha v sede s priaznivo uvoľnenou pozíciou bedrovodriekového svalu (m. iliopsoas), ktorý takto nemôže negatívne ovplyvňovať najmä pohybovú liečbu pridruženej hernie spinálneho disku v driekovom sektore chrbtice.
Netradičné miesto prevencie i liečby
Málokedy sa stretávame s korekciou nielen skoliózy, ale aj hernie spinálneho disku vo fitnescentrách (strediská zdravia) – ešte aj dnes sú v myslení mnohých ľudí i doktorov spájané iba so silovým dvíhaním činiek. Lenže fitnescentrá sú vybavené aj jednoduchými a účinnými kladkostrojmi, strojmi so sofistikovanou konštrukciou s lokálne orientovaným bezpečným efektom, pohodlným dávkovaním zaťaženia a ďalším moderným náčiním vhodným k prevencii i terapii.
Klasicky presné prostriedky pre diagnostiku a optimálnu pohybovú liečbu - videokamera na statíve a analýza spomalených sekvencií v počítači pomáhajú vyberať najvhodnejšie uhly posilňovania a uvoľňovania svalových skupín u skoliotika. Takmer pätnásť rokov sa spolieham na túto videokameru.
Kinovea je software, prostredníctvom ktorého tréneri a kinezioterapeuti analyzujú videa. Je funkčný na štúdium ľudského pohybu. Jeho nástroje umožňujú sledovať kinematiku (trajektóriu) bodov (kĺbov, stavcov), merať vzdialenosti, uhly, čas, rýchlosť ... Ukladať výsledky do prehľadných tabuliek.
Využívanie prostriedkov prevencie i pohybovej liečby vo fitnescentre zvyšuje šancu vyhnúť sa korzetu či chirurgickému zákroku, vytvára predpoklady pre elimináciu pridružených vertebrogénnych ťažkostí.
Algoritmus flexibilnej konzervatívnej liečby
Kinezioterapeuti získavajú informácie z realizácie konkrétnych cvikov pri rôznej trajektórii. Všímajú si zmeny na chrbte, na bočnej a prednej časti trupu počas zaťaženia svalových skupín. Zmeny nasnímajú na obnaženom tele skoliotika videokamerou – špeciálnou fixkou sú na pokožke označené body tŕňových výbežkov stavcov, prípadne lopatky a lopaty panvy.
Spomalené sekvencie videa rozanalyzujú v počítačovom programe, upresnia nielen najvhodnejšiu trajektóriu a uhly lokálneho zaťaženia (naťahovanie, posilňovanie), ale aj princípy posilňovania – izometrický či izotonický, tiež efektívne pozície polohovania. Účinnú kinezioterapeutickú derotáciu segmentov chrbtice zladia s optimálnou intenzitou zaťaženia a dýchaním.
Subjektívne informácie poskytuje pacient – sú dôležité pre limitovanie prípadných zdrojov bolesti a ich rozsahu najmä v spojitosti skoliózy a hernie disku.
3. Šípky zobrazujú rozdielnu šírku kosoštvorcového svalu (m. trapezius). Pri posilňovaní na strane konvexného zakrivenia je sval užší (kontrahovaný) a pri naťahovaní na strane konkávneho zakrivenia je sval širší (roztiahnutý).
Podobný biomechanický proces funguje aj v ďalších svalových skupinách (povrchových i hlbokých), prepojených do reťazcov.
Paralelná konzervatívna liečba skoliózy a hernie spinálneho disku
K najkomplikovanejším v terapeutickej praxi patrí riešenie súčasného výskytu skoliózy a hernie spinálneho disku. Kyvadlo kladky nám umožňuje kinezioterapiu vo fitnescentre, ktorá funguje na báze axiálnej derotácie stavcov trakčnou dekompresiou chrbtice s akcentovaným účinkom posilňovania svalov v konvexnom zakrivení a naťahovania svalov v konkávnom zakrivení = recipročná inhibícia (obr. 1, 2, 3, 4).
Zároveň vytvárame a zabezpečujeme priaznivé biomechanické funkcie segmentov chrbtice: priechod miechy cez otvory stavcov (foramina vertebralia), ktoré tvoria chrbticový kanál (canalis vertebralis), priechod miechových koreňov cez medzistavcové otvory (foramina intervertebralia) s fyziologickou pozíciou fazetových kĺbov na tŕňových výbežkoch a na telách stavcov (rebrá).
Odľahčenou mobilitou chrbtice zakladáme priaznivé podmienky na vylúčenie rizikových strihových síl. Redukujeme stlačenie medzistavcových platničiek na konkavite a natiahnutie na konvexite krivky. Znižujeme napätie v prstenci, vo väzoch ležiacich medzi priečnymi výbežkami stavcov, vo svaloch na konvexite bočnej hranice krivky. Minimalizujeme úroveň zdrojov bolesti.
4. V sede na kladke vo vzpažení obraty trupom; pomocné korekčné prostriedky – dolná končatina na drevenom hranole, voľne položená druhá dolná končatina, fixácia panvy rukou terapeuta a ťahanie remeňa terapeutom.
Vertikálna + horizontálna trakcia
éHorizontálna trakcia je spojená s vertikálnou trakciou. Magnetická rezonancia chrbtice (axiálny pohľad) nám odhalí segmentálnu rotáciu vrcholu v konvexite krivky skoliózy a v aplikácii „Kinovea“ zistíme veľkosť uhla rotovaných segmentov. Odhadom alebo pomocou veľkého uhlomera (planiometria) využijeme počas vertikálnej trakcie, prostredníctvom špecifického ťahového adaptéra, horizontálny kontralaterálny smer trakcie na dosiahnutie optimálnej derotácie stavcov.
3D účinok rehabilitácie: pôsobíme na zúžené vrcholy segmentálnych rebier na strane konvexity - terapeut ťahá adaptér diagonálne z dorzálnej strany smerom na ventrálnu časť trupu pod príslušným uhlom (okrem derotácie zväčšujeme uhly patologicky ohnutých rebier v lokalite zúženého hrudného koša). V praxi využíva terapeut sed na stoličke laterálne vpredu od pacienta - na opretie sa chodidlom o bok pacienta na konkávnej strane skoliotickej krivky používame návlek.
Plastický pohľad na deformity trupu vyvolané skoliotickým zakrivením chrbtice. Diagnostiku pomocou fotografie využívame na presné zameranie na dorzálne a ventrálne svalové partie pri riešení redukcie zakrivenia chrbtice (posilňovanie+naťahovanie+derotácia).
Pri hrudnej skolióze dochádza na strane konvexity k hyperaktivite horného kosoštvorcového svalu (m. trapezius superior) a malého prsného svalu (m. pectoralis minor), ktorá je sprevádzaná inhibíciou dolného kosoštvorcového svalu a predného pílovitého svalu (m. serratus anterior) – vytvorená elevácia lopatky a jej predné naklopenie. Kyfotizácia na strane konvexity spôsobuje na deformovaných rebrách hrudnej chrbtice odstávanie lopatky, predsunutie ramena, čo vedie k zmenšovaniu subakromiálneho priestoru. Rotátorová manžeta býva iritovaná, znižuje sa jej výkonnosť. Riešením kinezioterapie skoliózy (nemusí to byť paušálna požiadavka) sú aj cviky na posilnenie dolného kosoštvorcového svalu a predného pílovitého svalu.
V prípade zloženej-dvojitej skoliózy spolupracujeme na zvýšení efektivity korekcie kriviek s ďalším terapeutom, ktorý sa podieľa na horizontálnej trakcii druhej krivky v pozícii na opačnej strane.
Cielená celostná trakčná kinezioterapia
Účinok korekcie patologickej skoliózy touto metódou je progresívnejší oproti vo svete zaužívaným postupom podľa Schrothovej i SM systému. Metóda je menej bolestivá, pohodlnejšia, dostupná deťom i dospelým, vozičkárom aj imobilným pacientom. Je lacnejšou a bezpečnejšou alternatívou prevencie i liečby pred nákladnými a vždy rizikovými chirurgickými zákrokmi.
Spolu s ďalšími cvikmi zo systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie (predkladám niektoré z nich – obr. 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11), prepojenými s optimálnym dýchaním, pohodlne dávkovanou záťažou dokážeme zaistiť komplexnú rovnováhu svalových reťazcov (vertikálne, horizontálne, diagonálne, špirálovite), alebo sa k nej aspoň priblížime. Ladíme mozog na rekonštruované pohybové vzorce celého tela s minimom bolesti.
5. Širší úchop pôsobí prevažne na horný a stredný úsek chrbtice a úzky úchop na jej strednú a dolnú časť.
Unilaterálna technika cviku: najskôr vykonáme natiahnutie na konkavite oblúka, a potom posilňujeme konvexné zakrivenie.
6. Ukážková centrácia a stabilizácia komplexu štvoritej skoliózy. V kľaku jednonožne (alternatívy v stoji, v sede) sťahujeme adaptér jednoručne na kladke spredu zhora na strane konvexity hrudnej krivky. Na korekciu driekovej krivky využívame vyvýšenú podložku (drevený hranol) pod dolnú končatinu (v našom prípade pod pravé chodidlo - konvexita driekového sektora) – dosiahnutie izometricky vyvýšenej lopaty panvy. Na obr. je viditeľná najmä svalová kontrakcia kosoštvorcového svalu (m. trapezius).
V kľaku máme panvu naklonenú na stranu kľaku - pri skolióze kľačíme na strane konkavity. Efekt redukcie krivky skoliózy umocníme podložením dreveného hranola pod chodidlo na strane konvexity.
Spätná väzba
Významnou pomôckou kinezioterapie je mobilné nastaviteľné zrkadlo, ktorým poskytujeme pacientovi podmienky pre spoľahlivý nácvik spätnej väzby pri riešení správnych polôh a správnej techniky pri cvičení na rôznych stanovištiach.
7. Korekcia dvojitej skoliózy – v sede medzi protismernými kladkami (hrudná dextrokonvexná a drieková sinistrokonvexná):
(I) Korekčný účinok ťahania konkávnej krivky v hrudnom sektore chrbtice.
(II) Korekčný účinok sťahovaním ku konvexnej krivke v hrudnom sektore chrbtice.
(III) Terapeut vytvára ťahaním remeňa za konvexnú krivku korekčný účinok v lumbálnom sektore a panvu pacienta stabilizuje tak, že ju odtláča rukou, alebo chodidlom.
(IV) Podložkou pod chodidlom dolaďujeme korekciu driekovej krivky (na dolaďovanie využívame aj uvoľnene položenú opačnú dolnú končatinu).
(V) Kamerovou diagnostikou môžeme zvoliť polohu pacienta: a, v strede medzi kladkami, b, aktívnou pažou bližšie ku kladke, c, pasívnou pažou bližšie ku kladke. Zmenou vzdialenosti zmeníme uhol pôsobenia, účinok.
Využitie pomocných elastických lán pri korekcii kriviek
Pri korekcii jednoduchej i viacnásobnej skoliózy medzi protismernými kladkami (obr. hore) môžeme vylúčiť priame pôsobenie terapeuta na pacienta. Pacient uchopí strmene protismerných kladiek. Podľa počtu zakrivení použijeme rovnaký počet opaskov fixovaných cez vrchol konvexného zakrivenia. Na strane konkavity prevlečieme elastické lano, ktoré pod optimálnym napätím uchytíme v synchrónnej výške na stĺpe protismernej kladky. Pacient môže začať cvičiť.
Redukcia telesnej hmotnosti pri uvedených komplikáciách
Na kombinovanú liečbu skoliózy, hernie spinálneho disku a redukciu telesnej hmotnosti využívame intervalovú pohybovú aktivitu na orbitreku. Aktivitou vytvárame aj predpoklady pre úpravu nerovnakej dĺžky kroku (fyziologické pohybové vzorce bipednej lokomócie).
Orbitrek. Cvičenie na orbitreku patrí k aeróbnym pohybovým aktivitám (blahodárne pôsobí na kardiovaskulárny systém - primerane zvolená srdcová frekvencia a postupné predlžovanie aktivity od 20 minút do 60 minút). Spaľovanie tukov i pohybovú výkonnosť zlepšíme zaradením intervalového tréningu (striedanie základnej rýchlosti, aretácie so zvýšenou rýchlosťou, aretáciou). Mimoriadne výhodným pre skoliotika s herniou disku je fakt, že pri pohybovej aktivite na orbitreku nie je organizmus vystavený otrasom a zaťažujeme komplexne celé telo.
8. V ľahu na chrbte sťahujeme jednoručne na kladke – pozíciou chrbta na pevnej rovnej podložke vytvárame fyziologické predpoklady správnej posturálnej polohy. Posúvaním lavičky od kladky meníme uhol zaťaženia a tým lokalizáciu účinku na chrbte.
Pri výskyte hernie spinálneho disku v driekovom sektore je výhodné vyložiť chodidlá na lavičku alebo pod ne použiť drevené hranoly na strane konvexity.
9. V stoji bokom ku kladke s horným náhonom predpažujeme-pripažujeme obojručne (alebo sme vo výdrži - izometrické posilňovanie), ladíme dorzálne, ventrálne, laterálne svalové partie na trupe i svalové skupiny na dolných končatinách. Posilňujeme nielen veľké povrchové svaly, ale aj hlboký stabilizačný svalový systém a centrujeme chrbticu (v našom prípade trojitú skoliózu až po štvrtý skoliotický oblúk v krčnom sektore).
Vertikálnymi pohybmi paží (hore-dole) v predpažení pokrčmo vylaďujeme účinok na lopatky. Na obr. spôsobujú komplikácie pri korekcii pridružená hrudná hypokyfóza a drieková hypolordóza.
Bonus: pridaním krokových variácií so striedavými rotačnými pohybmi tela o 90 °, 180 ° (tanečná motorika) sa dostávame do vyššieho dynamického levelu rovnovážnej bipednej lokomócie.
Do pravej strany vykonávame obraty na päte pravej a špičke ľavej dolnej končatiny. Počas obratu držíme strmeňový adptér pri trupe.
Flexibilná záťaž - stláčanie vyššia záťaž (trakcia), ťahanie nižšia záťaž
10. Využívame horný a dolný náhon protismerných kladiek.
A. Na strane konkavity tlačíme adaptér kladky od seba (predpažujeme). Kontrahujeme predný pílovitý sval (m. serratus anterior), ktorého antagonistom je sval kosoštvorcový (m. rhomboideus). Predný pílovitý sval pomáha ťahať lopatku od chrbtice, čím naťahuje skrátený sval kosoštvorcový (uvoľňuje rotované segmenty chrbtice) na strane konkavity a tým centrujeme chrbticu v tejto lokalite.
B. Na strane konvexity ťaháme adaptér kladky k sebe (pripažujeme). Kontrahujeme uvoľnené svalové partie: najširší chrbtový sval (m. latissimus dorsi), lichobežníkový sval (m. trapezius - horizontálne snopce sú antagonistami hornej a strednej časti predného pílovitého svalu), kosoštvorcový sval (m. rhomboideus), ktoré derotujú segmenty chrbtice, čím naťahujú na strane konkavity skrátené svaly kosoštvorcový, lichobežníkový, najširší chrbtový a tým centrujeme chrbticu.
11. Aj stláčaním adaptéra na kladke korigujeme skoliózu. Pohybom pliec (posuvné a otáčavé pohyby lopatky) akcentujeme prácu kosodĺžnikového svalu (m. rhomboideus) a kosoštvorcového svalu (m. trapezius).
A. Pohyb pliec môžeme vykonávať vystretou pažou – izolovaný pohyb pliec.
B. Alebo ju krčíme a vystierame v lakti – pohybom ramennej kosti akcentujeme prácu najširšieho chrbtového svalu (m. latissimus dorsi). Pridávame miernu lateroflexiu trupu.
Poznámky pre skoliotikov: Oveľa viac namáhame skoliotickú chrbticu pri nosení záťaže vpredu ako vzadu, pri nosení záťaže na strane konkavity ako konvexity.
Anatomická a fyziologická asymetria posúva každodenný opakujúci sa charakter základných životných činností k posilňovaniu nevyváženej asymetrickej funkcii. Bez zásahu nerovnaké namáhania kladené na muskuloskeletálne prvky postúpia do štrukturálnych zmien.
Infračervený žiarič
Terapiu skoliózy zefektívnime použitím ifračerveného žiariča. Na strane konkávnej krivky je svalstvo skrátené (stuhnuté) a teplo infračervenej lampy využijeme v lokalite chrbta, krku na zmenu elasticity a uvoľnenie svalových partií, väzivového tkaniva. Žiarenie lampy nasmerujeme na chrbát, krk v úseku konkavity. Volíme bezpečnú vzdialenosť, aby sme pacienta nepopálili, aby nedošlo k prevráteniu, poškodeniu žiariča.