OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Stabilizačný systém a panvové dno


Podiel svalov panvového dna (mm. perinei) na ovládaní driekového sektora chrbtice


posturálna stabilizácia


záves bedrového kĺbu


Ako moderne, bezpečne (aj pri hernii spinálneho disku v driekovom sektore chrbtice) a efektívne posilňovať svaly panvového dna sa dočítate na stránke: https://trener.wbl.sk/Inkontinencia---konzervativna-liecba.html


Všetky svaly trupu prispievajú k ovládaniu driekového sektora chrbtice. Na udržanie centrácie a stability chrbtice (posturálne mechanizmy) proti vzperným silám a šmyku  sú zapojené všetky funkčné súčasti pohybového systému - zložka oporná, výkonná a riadiaca. Ich morfologický podklad tvoria jednotlivé orgány a štruktúry sústavy kostrovej, svalovej a nervovej. K svalom pre tieto funkcie patria vzpriamovač chrbtice (m. erector spinae), vonkajší šikmý brušný sval (m. obliquus externus abdominis) a štvoruhlý driekový sval (m. quadratus lumborum). Tieto svaly sa spolu kontrahujú a zvyšujú stabilitu chrbtice voči tlakovej záťaži. Tento typ stratégie je obzvlášť dôležitý pri úlohách s náročnejšími požiadavkami, ako je zdvíhanie záťaže z podlahy alebo keď je zaťaženie trupu nepredvídateľné.

Tak pri stoji, ako aj pri chôdzi sa snažíme udržiavať posturálnu rovnováhu, ktorej súčasťou je fyziologická lordóza v driekovom sektore chrbtice. O fyziologickú lordózu sa snažíme aj pri vykonávaní rôznych domácich či pracovných činností a tiež pri športovaní.

Kontrola medzistavcových pohybov závisí od mechanizmov, ako sú tlakové sily generované kontrakciou hlbokých chrbtových svalov – lumbálny m. multifidus (rozštiepený sval), napätie torakolumbálnej fascie (fascia thoracolumbalis) a zvýšený intraabdominálny tlak.

Vnútrobrušný tlak je riadený svalmi, ktoré obklopujú brušnú dutinu – brušné svaly, bránica (diaphragma) a svaly panvového dna. Kontrakcia svalov panvového dna podporuje obsah brušnej a panvovej dutiny a dodatočne prispieva k udržaniu močovej a fekálnej kontinencie. Ak sa svaly brušnej dutiny stiahnu bez napätia vo svaloch panvového dna, dôjde k minimálnemu zvýšeniu vnútrobrušného tlaku a poklesu panvového dna. Adekvátna kontrola svalov panvového dna je preto nevyhnutná na moduláciu intraabdominálneho tlaku.

Kombinácia cvikov Pallof press a drepu.

Ak sa brušné svaly (najmä m. transversus abdominis), ktoré sa pripájajú k torakolumbálnej fascii, stiahnu, zúžia pás a vytlačia brušný obsah vyššie a nižšie. Ak sa svaly bránice a panvového dna (diaphragma pelvis) sťahujú súčasne s brušnými svalmi, bránia posunu brušného obsahu a zvyšujú napätie vo svaloch a fasciách, keď sa svaly sťahujú okolo brušnej dutiny. Preto je kontrakcia svalov panvového dna nevyhnutná tak na napnutie torakolumbálnej fascie, ako aj na zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Svaly panvového dna: diaphragma pelvism. levator ani, m. coccygeus, m. sphincter ani externus, diaphragma urogenitalem. transversus perinei profundus, m. sphincter urethrae, m. sphincter urethrovaginalis, m. ischiocavernosus, m. bulbocavernosus, m. transversus perinei superficialis.

Medzistavcovú stabilitu možno dosiahnuť, ak je chrbtica stlačená spoločnou kontrakciou väčších povrchových svalov a kontrakciou hlbších svalov. Hlavnou výhodou používania hlbokých svalov, fasciálneho napätia a vnútrobrušného tlaku je, že kontrolujú medzistavcové pohyby bez obmedzenia celkového pohybu chrbtice – tieto svaly môžu ovládať chrbticu v dynamickom zmysle poskytovaním základnej kontroly medzistavcového pohybu, zatiaľ čo väčšie, povrchovejšie svaly môžu pohybovať chrbticou a pôsobiť proti aplikovaným silám.

Naťahovacie cvičenie na vzpriamovače chrbtice (najmä lumbálny sektor), štvoruhlý driekový sval. Úchop rukami napr. o priečky rebrín vo vyšej pozícii slúži na dosiahnutie trakcie. Uvoľnený hlboký drep na celej ploche chodidiel vo vise slúži v rehabilitácii na riešenie driekovej hyperlordózy a panvy naklopenej dopredu (širšia poloha chodidiel pomáha flexibilite bedrových kĺbov a kolien). Kolená v smere špičiek.

Svaly panvového dna poskytujú kritický podiel na kontrole chrbtice, najmä na kontrole medzistavcového pohybu prostredníctvom zvýšenia intraabdominálneho tlaku a napätia torakolumbálnej fascie. Činnosť týchto svalov je koordinovaná ako súčasť neurálnej stratégie, aby sa vyhovelo výzvam na kontrolu chrbtice.

Dnes mimoriadne obľúbený cvik najmä u dievčat a žien - dvíhanie panvy v ľahu. Pri nesprávnej technike a používaní vysokých záťaží môže byť cvik kontraproduktívny - iritácia driekového sektora chrbtice s následnou neuromotorickou insuficienciou, nocicepciou (vznik a prenos signálu o bolesti - neuralgia).

Záves bedrového kĺbu

Záves bedrového kĺbu - pohyb, poloha pri ktorých hrudná a drieková chrbtica a panva zostávajú v relatívne neutrálnej polohe, zatiaľ čo subjekt sa predkláňa. Pohyb vychádza skôr z bokov, než aby dovolil hrudnej a bedrovej chrbtici ohýbať sa alebo zaobľovať. Neschopnosť vykonať tento pohyb stavia chrbticu na koniec rozsahu pohybu a spôsobuje, že chrbtica je náchylná na akútne a chronické zranenia, napr. aj známe bolestivé hernie spinálnych diskov.

Koľko hokejistov sa stavia na buly (vhadzovanie) v takej biomechanicky výhodnej pozícii ako mladý hráč s číslom 14 či rozhodca. K výhodnej biomechanickej pozícii vedieme športovcov na tréningoch už od mládežníckych kategórií (cielené a celostné posilňovanie a uvoľňovanie svalových reťazcov), aby si čím skôr vytvorili potrebný pohybovostatický stereotyp (pohybovostatická rutina). Podobne by k riešeniu tejto problematiky mali pristupovať rodičia či učitelia na školách.

Správne fungovanie mm. perinei je dôležité aj pre sexuálne funkcie a kontrolu močenia a defekácie, reguláciu nepríjemnej flatulencie - riadené uvoľňovanie plynov (kontinencia čriev a sfinktrov), diaphragma pelvis poskytuje podporu panvovým orgánom a prispieva k udržaniu intraabdominálneho tlaku.

Bell squat - opaskový drep na špeciálnom posilňovacom zariadení a mŕtvy ťah veľkou činkou. Dbáme o správnu techniku a bezpečnú realizáciu cvikov - ochrana najmä driekového sektora chrbtice. Výrazne zapájame do činnosti silné sedacie svaly.