OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Virtuálna operácia - princípy v praxi


Princípy virtuálnej operácie
ich aplikácia v praxi


Niektorí jedinci sú (ne)úspešní v
liečebnej rehabilitácii chrbtice


Určite poznáte pokyny fyzioterapeutov, ktoré majú dodržiavať zdraví jedinci v rámci prevencie, pacienti počas liečebnej rehabilitácie, pred a po operatívnom zákroku v rámci rekonvalescencie.
P
rofesor Stuart McGill je popredný expert v oblasti biomechaniky chrbtice a jeho práca je široko uznávaná pri rehabilitácii bolesti chrbta a optimalizácii športového výkonu. Uvedené poznatky pretransformoval do kľúčových konceptov princípu virtuálnej operácie (Virtual Surgery Principle), ktorý sa zameriava na ochranu chrbtice a prevenciu ďalšieho poškodenia.


Čo je princíp virtuálnej operácie?

Princíp virtuálnej operácie vychádza z predpokladu, že osoba, ktorá má vážne poškodenie chrbtice by mala pristupovať k svojim pohybom a aktivitám, ako keby už podstúpila operáciu chrbtice – aj keď k nej fyzicky nedošlo. Toto mentálne nastavenie má pomôcť človeku uvedomiť si dôležitosť ochrany chrbtice a zabrániť vykonávaniu pohybov, ktoré by mohli zhoršiť stav chrbtice, spôsobiť ujmu na zdraví či ďalšiu bolesť.
                                   Viacnásobné rizikové namáhanie chrbtice na tlakový vzper.

Základné princípy virtuálnej operácie

1. Minimalizácia rizika

  • Pacient by sa mal správať tak, akoby akýkoľvek nesprávny pohyb mohol zhoršiť stav chrbtice.
  • Dôležité je vyhnúť sa nebezpečným pohybovým vzorcom, napr. ohýbaniu chrbtice pri zdvíhaní ťažkých predmetov - namáhanie chrbtice na ohyb, tlak, tlakový vzper. 

2. Budovanie bezpečných pohybových vzorcov

  • Ide o nácvik správneho držania tela a biomechanicky správneho vykonávania bežných činností. 
  • Zahŕňa napríklad stabilizáciu chrbtice pomocou svalov jadra (core), aby sa minimalizovalo zaťaženie citlivých štruktúr. 

Pallof pres je výborným riešením pri posilňovaní priečneho brušného svalu (m. transversus abdominis) a ďalších svalových partií, ktoré zabezpečujú centráciu a stabilizáciu chrbtice a tým pádom fyziologickú postúru.

3. Postupné posilňovanie

  • Po zavedení princípov ochrany chrbtice sa rehabilitačný program zameriava na posilňovanie okolitých svalov, ktoré zabezpečujú podporu a stabilitu chrbtice. 

4. Osvojovanie si disciplíny

  • Pacient si musí dlhodobo osvojiť správne pohybové návyky a byť si vedomý rizika, ktoré prinášajú nevhodné pohyby. Tento proces zahŕňa aj edukáciu o tom, ako sa chrbtica správa pod zaťažením.

Prečo je princíp virtuálnej operácie dôležitý?

Mnohí ľudia s bolesťami či deformáciami chrbta pokračujú vo vykonávaní nesprávnych pohybov, ktoré zhoršujú stav chrbtice. Tým, že si osvoja princíp virtuálnej operácie, môžu: 

  • zabrániť ďalšiemu poškodeniu, 
  • zmierniť bolesť, 
  • zlepšiť kvalitu svojho života, 
  • posilniť stabilitu a funkčnosť chrbtice,
  • vyhnúť sa reálnej operácii či reoperácii.

Po prvých badateľných výsledkoch v pokroku v liečebnej rehabilitácii chrbtice začínajú niektorí jedinci v časovom predstihu s aktivitami, ktoré boli predtým pre nich nerealizovateľné a koledujú si o výrazné zhoršenie svojho zdravotného stavu - dopracujú sa k nemu aj jednoduchou prácou v záhrade či umývaním okien.