Sarkopénia a cukrovka - kinezioterapia
Sarkopénia a cukrovka
Cielená celostná trakčná kinezioterapia - cvičením a stravovaním dokážeme zmierniť príznaky
Sarkopénia je muskuloskeletálne ochorenie, ktoré je všeobecne definované progresívnou stratou svalovej hmoty a sily, najmä u starších ľudí. Odlišuje sa od kachexie, pri ktorej dochádza k degradácii svalu prostredníctvom degradácie sprostredkovanej cytokínmi, hoci oba stavy môžu koexistovať.
Diabetes mellitus – cukrovka, vzniká, keď telo nedokáže správne ukladať a využívať glukózu. Cukrovka 1. typu sa objavuje najmä u detí a dospievajúcich, menej u starších. Hlavným spúšťačom je tu imunitný systém. Tomuto typu cukrovky nezabránime stravou ani pohybom. Vyskytuje sa v menšom počte.
To, či ochorieme na diabetes 2. typu vo veľkej miere závisí od našich návykov – najmä stravovania a pohybu. Cukrovka 2. typu sa vyskytuje najmä medzi staršími ľuďmi. To však neznamená, že sa nemôže rozvinúť už v detstve. Diabetes mellitus 2. typu je chronický metabolický syndróm charakterizovaný zníženou citlivosťou na inzulín v pečeni, v kostrovom svalstve a v tukovom tkanive, takzvanou inzulínovou rezistenciou a kvalitatívnou a kvantitatívnou poruchou sekrécie inzulínu v β-bunkách pankreasu.
Zvýšená spotreba glukózy a zvýšená sekrécia laktátu v nádorových bunkách prispieva k rastu nádoru. Toto je ilustrované zvýšeným rizikom vzniku určitých druhov rakoviny (napr. rakoviny pankreasu, gastrointestinálneho traktu, pečene, hrubého čreva a prsníka) u jedincov so zvýšenou glykémiou v dôsledku diabetes mellitus 2. typu.
Medzi rôznymi chorobami spôsobenými starnutím sa objavuje cukrovka a sarkopénia. U starších ľudí sa znižuje citlivosť na inzulín, ktorý ovplyvňuje syntézu bielkovín a zasahuje do hypertrofie svalov (biele aj červené svalové vlákna). U starších ľudí s menej pravidelným cvičením alebo fyzickou aktivitou sa vytvára nerovnováha v príjme potravy. Naopak, silové cvičenie zvyšuje syntézu bielkovín.
Pravidelná fyzická aktivita a silové cvičenie starších ľudí sa účinne prejaví pri prevencii a zlepšovaní zdravotného stavu organizmu zasiahnutého sarkopéniou a cukrovkou. Cvičenie alebo fyzickú aktivitu vykonávame pravidelne ešte pred začiatkom starnutia. Príjem bielkovín potrebný na syntézu bielkovín počas silového cvičenia udržiavajú starší ľudia a ľudia s cukrovkou a sarkopéniou na optimálnej úrovni - asi 1 g/kg (napr. zaujímavou je sarkopenická obezita). Vyhýbame sa fajčeniu, alkoholu.
Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie je vhodný na riešenie sarkopénie a cukrovky a zároveň spĺňa kritériá aj na súčasné riešenie pridružených zdravotných problémov ako je napr. hernia spinálneho disku, skolióza, kachexia, obezita...
K prvotným signálom diabetu patrí neustály smäd, silná únava, neustály hlad, sucho v ústach, časté močenie, rozmazané videnie, necitlivosť alebo mravčenie v rukách, v nohách, nedobré hojenie rán alebo opakované infekcie, nevysvetliteľné chudnutie.
Starnutie urýchľuje stratu svalovej hmoty a funkcií organizmu čo zhoršuje metabolizmus glukózy a zhoršuje cukrovku. Z tohto dôvodu najmä starší ľudia potrebujú zvýšiť svalovú hmotu a jediný spôsob, ako ju zvýšiť, je vykonávať silové cvičenia. U starších pacientov so sarkopéniou alebo diabetom 2. typu alebo oboma zaraďujeme cvičenia s primeraným a postupným odporom do programov úpravy životného štýlu. Zvýšenie denného príjmu bielkovín na 0,8 g/kg/deň alebo aj viac u starších ľudí (u silových športovcov je to minimálne 2,2 g/kg/deň) pomôže zvýšiť metabolizmus svalových bielkovín a znížiť progresívnu stratu svalovej hmoty spôsobenú starnutím. Vysoká fyzická aktivita je spojená s nižším výskytom diabetu 2. typu, mortalitou a kardiovaskulárnymi príhodami.
Myokíny a starnutie
Myokíny sú proteíny a polypeptidy, z ktorých niektoré sú súčasťou rodiny cytokínov, syntetizované a uvoľňované myocytmi počas svalových kontrakcií. Podieľajú sa na autokrinnej regulácii metabolizmu vo svale, ako aj na parakrinnej/endokrinnej regulácii iných tkanív a orgánov vrátane tukového tkaniva, pečene a mozgu prostredníctvom ich receptorov.
Pravidelné cvičenie je jedným z kľúčových stimulov pre uvoľnenie myokínov, zdôrazňujúc význam fyzickej aktivity pre celkové zdravie - cvičenie a vitamín D sa považujú za optimálne geroprotektívne stratégie vzhľadom na ich viaccieľové účinky. Niektoré myokíny majú zdokumentované účinky proti starnutiu. Udržanie zdravia v neskoršom veku závisí od zdravého starnutia kostrového svalstva.
Atrofia kostrového svalstva je celosvetovo medicínsky problém v dôsledku zvyšujúcej sa populácie starších ľudí a rôznych klasických dôvodov vrátane genetických mutácií, kachexie spôsobenej chorobou a nehodami. Je dôležité lepšie pochopiť presnú úlohu a funkciu myokínov na kostrové svalstvo za fyziologických a patofyziologických podmienok. Zacielenie na nové myokíny na zvýšenie alebo potlačenie ich funkčnej aktivity v určitých patologických stavoch môže byť atraktívnym terapeutickým nástrojom na boj proti atrofii kostrového svalstva.
Myokíny majú rôzne funkcie a môžu ovplyvňovať rôzne fyziologické procesy
Regulácia metabolizmu: Pomáhajú regulovať metabolizmus glukózy a citlivosť na inzulín, čím prispievajú k celkovému zdraviu metabolizmu.
Protizápalové účinky: Niektoré vykazujú protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú modulovať zápalovú odpoveď v tele. To môže byť prospešné pri zvládaní chronického zápalu spojeného s rôznymi chorobami.
Metabolizmus tukov: Môžu ovplyvňovať metabolizmus lipidov, prispievajúc k rozkladu tukov a ich využitiu ako zdroja energie.
Zdravie mozgu: Niektoré majú pozitívne účinky na funkciu mozgu a môžu prispievať k neuroprotektívnym výhodám spojeným s pravidelnou fyzickou aktivitou.
Modulácia imunitného systému: Môžu modulovať imunitný systém, ovplyvňujúc produkciu a aktivitu imunitných buniek.
Kardiovaskulárne zdravie: Určité myokíny sa podieľajú na podpore kardiovaskulárneho zdravia tým, že ovplyvňujú funkciu krvných ciev a znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení.
Príčiny sarkopénie v dôsledku starnutia
Svaly sú najdôležitejšou súčasťou tela a zohrávajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravého života. Svaly priamo alebo nepriamo súvisia so svalovou silou, energiou, rovnováhou a imunitou. Starnutie je však silným prostriedkom na podporu sarkopénie.
Hladiny testosterónu sa starnutím postupne znižujú a môže dôjsť k zníženiu syntézy svalových bielkovín. Hladiny rastového hormónu a inzulínu podobného rastovému faktoru sa počas normálneho starnutia tiež postupne znižujú. Takéto poklesy sú spojené s poklesom svalovej hmoty.
Obezita patrí k rizikovým faktorom vzniku cukrovky. Keď stretneme objemom tela "veľkého" človeka, neznamená to, že má aj adekvátne množstvo svalového tkaniva.
U starších ľudí dochádza k zmenám v endokrinnom systéme. Zmeny spôsobujú nerovnováhu medzi anabolickým a katabolickým procesom a pokles anabolických hormónov (testosterón, estrogén, rastový hormón - somatotropín, inzulínu podobný rastový faktor-1), zmeny v renín-angiotenzínovom systéme (hormonálny systém, ktorý pomáha dlhodobo regulovať krvný tlak a objem krvi v tele) a nedostatok vitamínu D. Systémový zápal nízkeho stupňa spojený s typickým starnutím a chronickým ochorením hrá tiež dôležitú úlohu pri zvyšovaní zápalových cytokínov.
Zostávame hydratovaní a urobíme vhodné opatrenia, najmä ak máme neuropatiu, retinopatiu alebo iné komplikácie súvisiace s cukrovkou.
Kinezioterapia pri sarkopénii a cukrovke
Sarkopénia je charakterizovaná štrukturálnymi zmenami vo svaloch, ktoré sprevádzajú dysfunkciu svalov alebo zníženú svalovú silu. Sarkopénia by sa mala považovať za geriatrický syndróm, pretože viaceré prispievajúce faktory (proces starnutia, strava, pokoj na lôžku, sedavý spôsob života, chronické ochorenia a medikamentózna liečba) môžu spôsobiť stratu svalovej hmoty, čo vedie k zhoršenému stavu zdravia.
Nordic walking je vhodná aeróbna aktivita pre pacientov s cukrovkou. Zaťažujeme celý organizmus a optimálne odľahčujeme hornú časť tela (chrbtica). Uplatňujeme požiadavky intervalového tréningu - striedamie rovinatý terén so stúpaním, klesaním, zrýchlením, spomalením. Pobyt v prírode priaznivo vplýva na organizmus. Tejto aktivite by sme sa z bezpečnostných dôvodov nemali venovať single.
Postupné znižovanie svalovej hmoty, najmä na dolných končatinách (význam veľkých svalových partií) a zvyšovanie objemu viscerálneho a medzisvalového tuku sú všeobecné zmeny v zložení tela spojené so starnutím. K typickým ochoreniam spôsobeným znížením svalovej hmoty a nárastu tukovej hmoty, ako aj funkčným úpadkom orgánov ľudského tela v dôsledku starnutia patrí sarkopénia a metabolické poruchy. Sarkopénia u starších ľudí hrá kľúčovú úlohu v patogenéze porúch pri cukrovke.
Anabolické pôsobenie inzulínu v kostrovom svale je dobre známe a progresívne sa stráca pri cukrovke 2. typu v dôsledku zníženej inzulínovej senzitivity spojenej s ochorením. Zníženie svalovej sily u starších pacientov s cukrovkou býva čiastočne spôsobené prirodzenou poruchou tvorby svalovej sily a zníženie inzulínovej signalizácie vedie k zníženiu syntézy proteínov a zvýšeniu proteolýzy, čo môže v konečnom dôsledku viesť k poklesu svalovej hmoty.
Silové cvičenie sa tradične vykonáva na zvýšenie svalovej hmoty (napr. rôzne kulturistické princípy a programy spojené s posilňovaním a stravovaním). Najmä v prípade starších ľudí je cvičenie nevyhnutné na prevenciu a zvládanie sarkopénie, pretože pôsobí proti starnutiu a svalovej slabosti spôsobenej cukrovkou.
Pestrá strava s dostatočným príjmom bielkovín je rozumným riešením v kinezioterapii sarkopénie a cukrovky. Využívame aj vhodné doplnky stravy - proteinové nápoje, prípadne kreatín monohydrát.
Starnutie kostrového svalstva
Strata svalovej hmoty súvisiaca s vekom zahŕňa niekoľko biologických aktivít, ako je mitochondriálna dysfunkcia, oxidačný stres, zápalové procesy, porucha metabolickej a proteínovej homeostázy a akumulácia starnúcich buniek, ktoré sa všetky zbiehajú v rozklade proteínov a atrofii tkaniva. Nárast rozkladu proteínov a dôsledné znižovanie počtu a veľkosti svalových vlákien – najmä vlákien typu II (zníženie veľkosti vlákna a atrofia vlákna typu II sú spojené s nízkymi hladinami vitamínu D) sa po apoptóze premieta do funkčného a mechanického poškodenia svalov.
Fyzickú aktivitu považujeme za geroprotektor (senoterapeutikum, ktorého cieľom je ovplyvniť hlavnú príčinu starnutia a chorôb súvisiacich s vekom, a tak predĺžiť zdravie a životnosť, môže ničiť senescentné bunky) vzhľadom na aktiváciu biomechanizmov odďaľujúcich starnutie buniek, apoptózu, autofágiu a zápal. Myokíny uvoľnené počas fyzického cvičenia sú dolaďovacími mediátormi v rámci komunikačnej siete orgánov a tkanív.
Svalové vlákna typu II
Biele alebo rýchle vlákna – fungujú v prvom rade na báze anaeróbneho metabolizmu s vedľajším produktom kyseliny mliečnej. Sú schopné reagovať rýchlejšie, ale skoro sa unavia. Najmä v športoch zahŕňajúcich krátke, rýchle pohyby sa využíva ako zdroj energie adenozíntrifosfát.
Adenozíntrifosfát (ATP) je molekula, ktorá uchováva a uvoľňuje energiu pre rôzne bunkové procesy. V tele existuje niekoľko spôsobov, ako doplniť hladinu ATP - sacharidy, tuky, bielkoviny, kyslík (pravidelné aeróbne cvičenie zvyšuje schopnosť tela využívať kyslík na produkciu ATP), kreatín, koenzým Q10, D-ribóza.
Unilaterálne zaťažovanie dolných končatín prispieva k rozvoju sily (veľké svalové partie - sedacie svaly a stehná) a rovnováhy a zvýšenému spaľovaniu tukového tkaniva.
Trvanie jednej série do 15 sekúnd (systém ATP-PCr) - malá tvorba laktátu, do 1-2 minút (glykolýza) - vysoká tvorba laktátu. V posilňovni do 5 sérií, 1-5 opakovaní, prestávky medzi sériami 2-5 minút.
Na zvýšenie sily, hrúbky svalových vlákien využívame princíp excentrickej svalovej kontrakcie, izometrickej svalovej kontrakcie, koncentrickej svalovej kontrakcie. Uvoľňovanie špecifických myokínov a ich množstvo ovplyvňuje typ a intenzita cvičenia, individuálne vlastnosti a celkový zdravotný stav pacienta.
Adenozíntrifosfát (ATP) môže zabrániť zmenám v energetickom metabolizme, ktoré spôsobujú chudnutie u ľudí s pokročilou rakovinou. Deficit energie môžeme zlepšiť optimálnym perorálnym podávaním kreatín monohydrátu.
Ľudské telo používa molekuly obsiahnuté v tukoch, bielkovinách a sacharidoch, ktoré jeme alebo pijeme, ako zdroje energie na tvorbu ATP. To sa deje prostredníctvom procesu hydrolýzy.
Výskyt typických svalových ochorení u starších ľudí možno pripísať normálnemu príjmu potravy bez tvorby ATP tele, čo má za následok vekom podmienený pokles hmoty a sily kostrového svalstva (sarkopénia).
Pohybová terapia je dôležitou súčasťou zvládania cukrovky, najmä cukrovky 2. typu. Pravidelná fyzická aktivita pomáha zlepšiť kontrolu hladiny cukru v krvi, zvýšiť citlivosť na inzulín a znížiť riziko komplikácií spojených s cukrovkou.
Pacienti s cukrovkou by si mali kontrolovať hladinu cukru v krvi pred, počas a po cvičení, aby sa vyhli hypoglykémii alebo hyperglykémii. Pred športovaním nalačno je dôležité sledovať hladinu cukru v krvi, mať pripravené rýchlostráviteľné uhľohydráty (glukopur alebo ovocie) na prípadnú korekciu nízkej hladiny cukru v krvi a monitorovať svoju reakciu na cvičenie.
Diabetická neuropatická kachexia je zriedkavý syndróm - hlboký úbytok hmotnosti a silná bolesť. Sarkopénia a kachexia sú poprednejšou komplikáciou u pacientov s rakovinou a podporujú redukciu kardiorespiračnej zdatnosti.
Niektorí odborníci nedoporučujú športovať nalačno a navrhujú pred športovou aktivitou skonzumovať müsli tyčinku alebo ovocie, ktoré telu dodajú rýchle cukry k okamžitej práci svalov. Každý diabetik je jedinečný, a preto je dôležité, aby si osobne overil svoju reakciu na športovanie nalačno – dôležitý je typ cvičenia (aeróbne, silové, kombinované), intenzita, frekvencia (ako často) a trvanie cvičenia.
Aké bezpečnostné riziká súvisia s príjmom kreatínu u diabetikov?
Kreatín je prirodzene sa vyskytujúca neproteínová aminokyselina. V našom tele sa 95 % kreatínu nachádza v kostrových svaloch. Kreatín možno získať aj exogénne z potravinových zdrojov, najmä konzumáciou hovädzieho, bravčového, kuracieho a rybacieho mäsa.
Užívanie kreatínu môže byť prospešné pre diabetikov, ale je dôležité pochopiť aj potenciálne riziká. Kreatín môže spôsobiť zvýšené zadržiavanie vody a dehydratáciu. Okrem toho ľudia s cukrovkou môžu potrebovať upraviť svoje dávky inzulínu, ak užívajú kreatín, pretože môže ovplyvniť reakciu tela na inzulín.
Účelom kreatínu je napomáhať produkcii energie, najmä pri vysoko intenzívnom anaeróbnom cvičení, ako je zdvíhanie ťažkých bremien a krátkodobý intervalový tréning. Suplementácia kreatínom zvyšuje svalovú hmotu a silu, ako aj zlepšuje regeneráciu.
Rastúce množstvo dôkazov identifikovalo potenciálne terapeutické účinky kreatínu pri širokej škále klinických stavov, ako je rakovina, svalová dystrofia a neurodegeneratívne poruchy. Dôkazy naznačujú, že samotná suplementácia kreatínu a hlavne v kombinácii s optimálnym cvičebným programom môže zlepšiť metabolizmus glukózy u jedincov rezistentných na inzulín, ako sú napríklad pacienti s diabetes mellitus 2.
Typy cvičení
Aeróbne cvičenie: Činnosti ako chôdza, jogging, jazda na bicykli, plávanie a tanec, ale aj stacionárny bicykel, orbitrek, bežiaci pás či v závažných zdravotných prípadoch recumbet pomáhajú zlepšiť kardiovaskulárnu kondíciu a upraviť hladinu cukru v krvi. Do programu zaraďujeme princíp intervalového tréningu.
Orbitrek je optimálnou náhradou za nordic walking počas nepriaznivého počasia.
Silový tréning: Odporové cvičenia so závažím, vlastnou hmotnosťou alebo odporovými pásmi zvyšujú svalovú hmotu a zlepšujú citlivosť na inzulín.
Cvičenia na flexibilitu a rovnováhu: Jóga, strečing a niektoré silové cvičenia napr. aj na balančnej doske zvyšujú silu dolných končatín - veľká svalová partia, flexibilitu a rovnováhu, ktoré sú dôležité pre celkové zdravie.
Kombinácia aeróbneho a silového cvičenia vykazuje lepšie výsledky ako samostatný aeróbny tréning pokiaľ ide o zníženie hmotnosti telesného tuku, hladiny LDL-C, podkožného a viscerálneho tuku a zvýšenie telesnej svalovej hmoty. Počas intervencie sú významne vyššie zmeny v zložení tela, celkovom cholesterole, obvode pása, glukóze a hormóne adiponektíne (spolupracuje na regulácii metabolizmu tukov a uhľohydrátov).
Dospelým s diabetom sa odporúča vykonávať aspoň 150 min/týždeň stredne intenzívneho aeróbneho cvičenia (50–70 % maximálnej srdcovej frekvencie), rozloženú na minimálne 3 dni/týždeň, prestávka maximálne jeden deň. Pri absencii kontraindikácií sa dospelým s diabetom 2. typu odporúča, aby vykonávali silový tréning aspoň dvakrát týždenne.
Silový tréning na hornú časť tela s pozitívnym uvoľňovaním chrbtice.
Individuálne potreby a schopnosti sa líšia, takže je dôležité prispôsobiť cvičebný plán našim špecifickým schopnostiam a okolnostiam. Podľa zásad primeranosti a postupnosti môžeme oproti odporúčaniam znížiť, ale aj zvýšiť zaťaženie.
Vzťah medzi kinezioterapiou a metabolizmom glykolipidov
U pacientov, ktorí dodržiavajú nastavený program pravidelného cvičenia, býva zaznamenaný pokles prevalencie chronických komplikácií súvisiacich s diabetom, ako je diabetická nefropatia (ochorenie obličiek), retinopatia (ochorenie zraku), periférna neuropatia (porucha receptorov a nervov mimo nášho centrálneho nervového systému), periférne vaskulárne ochorenie (zužovaniu tepien mimo srdca a aorty) a diabetická noha (neuropatický vred, ischemická a infekčná gangréna s možnou amputáciou), osteoartritída.
Nedobrá kombinácia pre riešenie sarkopénie a cukrovky nielen u tehotnej ženy.
Pokroky kinezioterapie pre diabet 2. typu
Niektoré cytokíny, ako je myokín irisín, osteokalcín, adiponektín úzko súvisia s cukrovkou a metabolickými ochoreniami. Tieto cytokíny uvoľňované „endokrinným orgánom“ ako sú kostrové svaly a tukové tkanivo, môžu byť hormonálnymi mediátormi účinkov kinezioterapie cukrovky a metabolických ochorení.