OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Spazmy - odstránenie v rehabilitácii


Svalové spazmy, periostové body


uvoľnenie v liečebnej rehabilitácii


Spazmy a ich uvoľnenie v liečebnej rehabilitácii hernií spinálnych diskov a skolióz je súčasťou Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice. Svalovú nerovnováhu a zdroje nocicepcie riešime trakčnou kinezioterapiou + tepelným pôsobením (infražiarič) + biomechanickým postupom (myofasciálne a myoskeletálne techniky) + fyzioterapiou (ultrazvuk, EMS - elektrická stimulácia svalov, TENS - elektrická stimulácia nervov...) čím urýchľujeme zlepšovanie zdravotného stavu pacienta.


Trigger points - spúšťacie, spúšťové body sú dráždivé, bolestivé body lokalizované v kostrovom svalstve (často okolo chrbtice, v trapézovom svalstve, okolo lopatky...). Vyvolávajú lokálnu bolesť a v príslušnom pohybovom vzorci často sprevádzajú chronické muskuloskeletálne poruchy.


Hlboké mm. rotatores, mm. multifidimm. intertransversarii obklopujú chrbticu, presahujú iba jeden segment chrbtice. Sú akútne citlivé na poruchy pohybu fazetových kĺbov a ich primárnou funkciou je chrániť a stabilizovať chrbticu, nie ňou hýbať. Krátke svalové páky obsahujú zmyslové receptory, ktoré upozorňujú mozog na neprimeranú záťaž.

Zmäkčovač mäsa je osvedčeným masážnym prostriedkom pri odstraňovaní spazmov.

Keď sú mechanoreceptory svalov, väziva a fazetového kĺbového puzdra vystavené trvalému zaseknutiu (stuhnutiu), reagujú varovnými systémami neurónov miechy pred fyziologickou záťažou. V niektorých prípadoch predĺžené biomechanické napätie v dôsledku nadmerného používania, traumy a suboptimálneho držania tela prerastie do úplnej zápalovej reakcie, ktorá spustí susedné chemoreceptory. Neuróny chrbtice zvyčajne zvládnu jedno alebo druhé, ale nie oboje.

Kombinované mechanoreceptorové a chemoreceptorové stimuly aktivujú nociceptory signalizujúce nebezpečenstvo. Tieto rýchle informácie upozorňujú mozog na možnosť poškodenia tkaniva. Mozog zvyčajne neuvoľní kŕč, pokým sa neobnoví normálny pohyb fazetového kĺbu.

1 m. intertransversarius2 m. multifidus, 3 mm. rotatores, 4 priečny výbežok, 5 mm. interspinales, 6 tŕňový výbežok.  

Jednou z možností je natiahnutie chrbtice v snahe uvoľniť kŕče a fixované kĺby. Nie vždy to pomôže, pretože kŕč (spazmus) býva neraz vo vysokom stupni stuhnutia.

Keďže susedné kĺby sa naťahujú okolo dysfunkčného segmentu, efektívnejším spôsobom môže byť izolovanie stuhnutej oblasti chrbtice najprv vo flexii (otváranie fazetového kĺbu), potom v extenzii (zatváranie fazetového kĺbu), kedy sa fazetové kĺby kĺžu, keď prihliadame na pohyb priečnych výbežkov chrbtice. Vtedy uvoľňujeme spasticitu drobných transversospinálnych svalov najmä lokálnymi myofasciálnymi a myoskeletálnymi technikami v polohe na boku. Predtým pripravíme spazmatický sektor chrbta lokálne smerovaným teplom z infražiariča. 

Elektromyograf je výborným pomocníkom pri diagnostike i riešení bolesti v spazmatických svaloch. Metóda EMG Biofeedback upresňuje a urýchľuje liečebnú rehabilitáciu takto postihnutých lokalít.

Jednoduché a účinné odstraňovanie bolestivých spazmov v hornej časti trapézového svalu - na tento účel môžeme využiť aj dostupnú šatníkovú tyč. Vhodnejšia je pozícia, kedy má pacient opretú hlavu (napr. masážne kľakátko, Scottovu lavičku na precvičovanie bicepsov vo fitnescentre) a tým pádom uvoľnené horné trapézové svaly.