V sede súpažné tlaky jednoručkami
SÚPAŽNÉ TLAKY JEDNORUČKAMI
Zrkadlo na obr. nás upozorňuje, že pri súpažných tlakoch jednoručkami by sme mali sedieť vyššie; inak nevytvárame priaznivú fyziologickú lordózu driekového sektora chrbtice, čo sa prenáša patologicky tak na sektor hrudnej, ako aj krčnej chrbtice. Negatívny paravertebrálny efekt v sede na nízkej lavičke môžeme čiastočne eliminovať opretím chrbta a hlavy o šikmú opierku (šikmá lavička).
Zrkadlo nám pomôže skontrolovať optimálny účinok cviku na prednú časť deltového svalu (m. deltoideus pars anterior) a tiež strednú časť (pars medius) - predlaktia by mali byť rovnobežné a pred zrkadlom si ustrážme aj hĺbku pohybu pri cvičení (asi 20 ° pod horizontálu ramien - ruky s oskou činky v úrovni uší).
Biomechanika zapojených svalových partií. Ak nám smerujú predlaktia dovnútra (ku hlave), viac aktivizujeme trojhlavý ramenný sval, najmä jeho dlhú hlavu (m. triceps brachii caput longum). Výraznejšie zapojíme tricepsy do činnosti i vtedy, keď spustíme lakte hlboko dolu k trupu a odtiaľ tlačíme hore.
Pokiaľ preklopíme ruky s činkami palcom dolu, zvýšené zaťaženie prenášame na predný deltový sval.
Keď pri súpažných tlakoch dvíhame plecia, pomáhame si hornou časťou lichobežníkového svalu (m. trapezius pars superior), ktorá býva neraz skrátená.
Arnold Schwarzenegger a jeho technická prezentácia súpažných tlakov jednoručkami v stoji. V prípade použitia nadmerných záťaží si pomáhame prehýbaním sa v drieku - hyperlordóza v driekovom sektore chrbtice je riziková pomôcka pri cvičení.
Vpravo popredný topoľčiansky kulturista Pavol Nováčik v roku 1982 v suteréne očistných kúpeľov, kde mali Topoľčanci výborne vybavenú posilňovňu. Na fotografii vidno západnú časť posilňovne s krytmi z vlnitého plechu pred radiátormi. Paľo prezentuje skvelú techniku súpažných tlakov s jednoručkami v sede na šikmej lavičke.