Inkontinencia - konzervatívna liečba
Močová a fekálna inkontinencia
Cielená celostná kinezioterapia trakčnými hybridnými cvikmi v sede
Metóda cielenej celostnej kinezioterapie trakčnými hybridnými cvikmi v sede prospieva ženám pri posilnení svalov panvového dna, pri riešení inkontinencie, hemeroidov, zvýšení sexuálnej vzrušivosti, zlepšení vaginálnej lubrikácie, ľahšom dosiahnutí orgazmu, pomáha tehotným ženám pri znížení bolestivosti pri pôrode, urýchľuje popôrodnú rekonvascenciu, pomáha pri diastasis recti. Metódu uplatníme aj v liečebnej rehabilitácii po hysterektómii (chirurgické odstránenie maternice...).
Podobne pozitívne účinky má aplikácia metódy aj u mužov - posilňujeme svaly panvového dna, zvierače (sfinktre), metóda pomáha pri riešení inkontinencie, hemoroidov (pomôže zbaviť používania gélov), prospieva prostate (možno vylúčiť lieky pri zväčšenej prostate), močovému mechúru, tenkému a hrubému črevu, konečníku, umožňuje eliminovať retenciu moču, je prospešná pri riešení problémov so sexuálnym životom, pomáha regulovať nepríjemnú flatulenciu (znižuje riziko neplánovaného úniku plynov).
Nevzdávajte sa svojho plnohodnotného života, ktorý vám limituje inkontinencia. Na jej riešenie ponúkame jedinečnú, jednoduchú a zároveň špecificky kombinovanú ale ľahko dostupnú metódu trakčnej kinezioterapie tak pre ženy, ako aj pre mužov. Pozitívne výsledky sú pozorovateľné už po krátkom cvičení hybridných cvikov. Čím skôr po diagnostikovaní problematiky s cvičením začneme, tým skôr sa dostavia pozitívne výsledky.
Metódu tvoria hybridné cviky na zlepšenie funkcie brušných svalov, mm. multifidi v driekovom sektore chrbtice, bránice, svalov panvového dna - zvieračov. Nie je potrebné užívať žiadne lieky, ale čiastočne upravenú stravu kombinovať s doplnkami výživy na zlepšenie stavu extracelulárnej matrice (ECM) - tvorba kmeňových buniek, remodelácia a odstraňovanie poškodených buniek.
Pudendálny nerv (n. pudendus S2-S4)
Nachádza sa v panvovej oblasti tela a pochádza zo sakrálneho plexu a je zodpovedný za poskytovanie senzorickej a motorickej inervácie zadku, oblasti medzi bedrami, vonkajších genitálií, perinea (hrádza - oblasť medzi konečníkom a genitáliami) a svalov panvového dna. Hrá kľúčovú úlohu v rôznych telesných funkciách, vrátane sexuálnej funkcie, močenia a defekácie. Poškodenie alebo dysfunkcia pudendálneho nervu (pudendálna neuralgia) môže viesť k celému radu symptómov, vrátane bolesti, necitlivosti a dysfunkcie v panvovej oblasti. Lézie n. pudendus (často združené s poškodením ostatných zložiek plexus sacralis) sa prejavujú čiastočnou inkontinenciou moču a stolice a hypestéziou (znížená citlivosť) inervovanej oblasti (hrádza, konečník, vonkajší genitál), ev. pálením pri močení a defekácii.
1. Nervi rectales inferiores (S3, S4) mieria ku konečníku, inervujú m. sphincter ani externus a senzitívne kožu v okolí ritného otvoru.
2. Nervi perineales sú zmiešané nervy, senzitívne inervujú kožu hrádze a miešku alebo veľkých lonových pyskov (rami scrotales posteriores, rami labiales posteriores). Svalové vetvy inervujú svaly diaphragma urogenitale a perineálne svaly (m. transversus perinei profundus, m. transversus perinei superficialis, m. bulbospongiosus, m. ischiocavernosus, m. sphincter urethrae externus, m. levator ani, m. coccygeus).
3. Nervus dorsalis penis (clitoridis) vydáva vetvy pre kavernózne (duté) telesá, pre kožu penisu, pre glans penis (žaluď) a pre sliznicu močovej trubice. N. dorsalis clitoridis je oveľa slabší a vydáva vetvičky pre clitoris.
V sede na stroji záklony trupom - variant s toporným trupom, pohyb vychádza z bedrových kĺbov. Aktívny je nielen m. erector spinae.
Myokíny
Myokíny sú skupinou malých proteínov a proteoglykánových peptidov. Sú to malé signále molekuly, ktoré sú exprimované a uvolňované bunkami svalstva po svalovej kontrakcii. Ide o cytokíny a iné peptidy, ktoré majú autokrínne, parakrínne alebo endokrínne účinky a vyvolávajú metabolické zmeny v reakcii na fyzickú námahu. Podieľajú sa na protizápalových, metabolických a imunologických procesoch.
Kostrové svalstvo funguje ako endokrinný orgán, ktorý môže produkovať a vylučovať stovky myokínov, čo umožňuje presluchy medzi svalmi a inými orgánmi, vrátane mozgu, tukového tkaniva, kostí, pečene, čriev, pankreasu, cievneho riečiska a kože, ako aj komunikáciu v rámci samotných svalov.
Pre jedincov s rakovinou je prospešný aeróbny aj anaeróbny tréning, no konkrétny výber závisí od kondície a cieľov jedinca.
V sede na stroji záklony trupom - segmentálny variant. Pohyb do extenzie má byť plynulý, žiadne prudké pohyby do záklonu tzv. hádzanie trupu. Cvik býva kontraproduktívny pri herniách v driekovom sektore chrbtice.
Podľa mojej teoretickej logiky ako bývalého trénera kulturistiky a silového trojboja je vhodnejší silový tréning, pretože pomáha vytvárať väčšie množstvo svalovej hmoty ako aeróbny tréning. Ale aeróbny tréning má kardiovaskulárne výhody: myokíny môžu mať tiež priame alebo nepriame účinky na kardiovaskulárny systém, čím sa znižuje riziko komplikácií spojených s cukrovkou, ako aj so srdcovými chorobami.
Inkontinencia moču
Inkontinencia moču je strata kontroly močového mechúra, zdravotný stav charakterizovaný únikom moču z močového mechúra. Jeho závažnosť sa môže pohybovať od občasných malých únikov cez ťažkosti s udržaním moču až po úplnú stratu kontroly močového mechúra. Tento stav môže vytvárať komplexy u postihnutej osoby a narúšať každodenný život, ale je dôležité si uvedomiť, že ide o bežný problém, ktorý postihuje ľudí všetkých vekových kategórií a pohlaví. Je to bežný a často zahanbujúci problém, ktorý môže postihnúť najmä starších mužov a ženy. Existujú rôzne postupy, ktoré problém inkontinencie môžu pomôcť riešiť.
Hlboký stabilizačný systém. Bráničným dýchaním zlepšujeme funkčnosť bránice.
Bežné príznaky inkontinencie:
- Častá alebo naliehavá potreba močiť.
- Noktúria (časté nočné močenie).
- Slabý prúd moču alebo prúd, ktorý sa zastaví a spustí.
- Ťažkosti so začatím močenia.
- Dribling na konci močenia.
- Neschopnosť úplne vyprázdniť močový mechúr.
Svaly panvového dna (panvová membrána) sú dôležité pre poskytovanie opory panvovým orgánom (močový mechúr a črevá u mužov + maternica u žien) a v kontinencii močových a análnych zvieračov. Svaly panvového dna sú súčasťou hlbokého stabilizačného systému.
Typy inkontinencie moču
- Stresová inkontinencia: K tomu dochádza, keď fyzické aktivity, ako je smiech, kýchanie, kašeľ alebo cvičenie, vyvíjajú tlak na močový mechúr a spôsobujú únik. Často sa vyskytuje u žien, najmä po pôrode alebo menopauze, a zvyčajne je to spôsobené oslabenými svalmi panvového dna.
- Urgentná inkontinencia: Tiež známa ako "hyperaktívny močový mechúr", tento typ zahŕňa náhle a intenzívne nutkanie na močenie, po ktorom nasleduje nedobrovoľný únik. Je to spôsobené nadmerne aktívnym hladkým svalom detrúzora (m. detrusor) v močovom mechúre, čo spôsobuje jeho nedobrovoľné kontrakcie.
- Inkontinencia z pretečenia: K tomu dochádza, keď sa močový mechúr počas močenia úplne nevyprázdni, čo vedie k častému alebo neustálemu odkvapkávaniu moču. Často sa vyskytuje u mužov so zväčšenou prostatou alebo u ľudí s poškodením nervov, ktoré ovplyvňuje funkciu močového mechúra.
- Funkčná inkontinencia: Tento typ sa vyskytuje, keď fyzické alebo duševné poruchy bránia osobe dostať sa do kúpeľne včas, aj keď má normálnu kontrolu močového mechúra.
- Zmiešaná inkontinencia: Niektorí ľudia môžu zažiť kombináciu rôznych typov inkontinencie, ako je stresová a urgentná inkontinencia.
- Prechodná inkontinencia: Dočasná inkontinencia spôsobená faktormi, ako sú niektoré lieky, infekcie močových ciest, zápcha alebo dokonca niektoré potraviny a nápoje.
-
Syndróm cauda equina (konský chvost): je zdravotný stav, ktorý sa vyskytuje, keď dôjde k stlačeniu alebo poškodeniu cauda equina, zväzku nervov umiestnených v spodnej časti chrbtice. Cauda equina je zodpovedná za prenos nervových signálov do a z dolných končatín, panvových orgánov a perinea (oblasť medzi genitáliami a konečníkom). Keď je tento zväzok nervov ohrozený, môže to viesť k celému radu neurologických symptómov a potenciálnych komplikácií.
Syndróm cauda equina je zvyčajne spôsobený herniou spinálneho disku v driekovom sektore, spinálnou stenózou (zúženie miechového kanála), nádormi, traumou, infekciami alebo inými stavmi, ktoré vyvíjajú tlak na nervy cauda equina.
Niektoré z bežných príznakov syndrómu cauda equina zahŕňajú:
a. Necitlivosť alebo mravčenie v oblasti genitálií, zadku alebo vnútornej strany stehien.
b. Ťažkosti s kontrolou čriev alebo močového mechúra, vrátane retencie moču alebo inkontinencie.
Mikcia je proces vyprázdňovania močového mechúra. Čiastočne je vyprázdňovanie ovládané vôľou, čiastočne reflexami. Pri poruchách mikcie ide o inkontinenciu. Cauda equina: 1 pohyb, 2 ejakulácia, 3 defekácia, 4 močenie.
Syndróm cauda equina
Pri syndróme cauda equina je dôležitým príznakom neschopnosť vôľou ovládať vyprázdňovanie močového mechúra (vesica urinaria) a konečníka (rectum). Prejavuje sa ako močová retencia (neschopnosť sa vymočiť), alebo ako ischuria paradoxa, keď moč z preplneného močového mechúra kvapká.
V neskoršom období býva terapeutickým problémom zápcha s unikaním vetrov a riedkej stolice, poruchy erekcie u mužov a parestézie (brnenie, mravčenie, pálenie či bolesť), prípadne hypestézia (porucha citlivosti) až anestézia (čiastočná alebo celková strata citlivosti – vymiznú obranné reflexy) genitálií u žien sprevádzaná poruchami sekrécie žliazok v predsieni pošvy (vestibulum vaginae).
Centrálna bedrová herniácia spinálneho disku spôsobujúca kompresiu cauda equina.
Análny reflex je lokalizovaný v dolných sakrálnych miechových segmentoch (S3-S5). Dôležitým predpokladom zachovania schopnosti vôľou ovládať vyprázdňovanie konečníka je neporušená inervácia vonkajšieho ritného zvierača (m. sphincter ani externus).
Existuje potenciálne spojenie medzi syndrómom cauda equina a problémami s prostatou v prípadoch, keď zväčšená prostata spôsobuje významnú obštrukciu moču. Ak sa táto obštrukcia moču nelieči, môže viesť k chronickej a závažnej retencii moču, čo môže zvýšiť riziko syndrómu cauda equina. Akumulácia moču a tlak na močový mechúr a blízke štruktúry, vrátane miechových nervov, by mohli potenciálne viesť k syndrómu cauda equina.
Cestou riešenia syndrómu cauda equina je aplikácia Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice.
Možnosti liečby inkontinencie moču závisia od základnej príčiny a typu inkontinencie
- Úpravy životného štýlu: Môžu zahŕňať zmeny stravovania, riadenie príjmu tekutín, riadenie hmotnosti a cvičenia panvového dna na posilnenie svalov, ktoré podporujú močový mechúr.
- Fyzikálna terapia: Cvičenia panvového dna hybridnými cvikmi a techniky biofeedbacku môžu pomôcť posilniť svaly zodpovedné za kontrolu močového mechúra (EMG biofeedback).
- Behaviorálne techniky: Techniky ako tréning močového mechúra a plánované vyprázdňovanie môžu pomôcť zlepšiť kontrolu močového mechúra.
- Lieky: Niektoré lieky môžu pomôcť uvoľniť močový mechúr alebo znížiť jeho nadmernú aktivitu v prípadoch urgentnej inkontinencie.
- Zdravotnícke pomôcky: V niektorých prípadoch môže poskytovateľ zdravotnej starostlivosti odporučiť používanie zariadení ako pesary (vaginálne vložky) alebo uretrálne vložky na pomoc pri zvládaní inkontinencie.
- Chirurgia: Chirurgické zákroky možno zvážiť v závažnejších prípadoch, najmä ak iné liečby neboli účinné. Postupy siahajú od minimálne invazívnych až po rozsiahlejšie operácie.
Pravidelným cieleným onkologickým tréningom aplikáciou hybridných trakčných cvikov v sede môžeme znížiť potrebu inkontinenčných pomôcok (zlepšené nastavenie psychiky pacienta a zníženie environmentálnej záťaže).
Pred chirurgickým zákrokom môže najlepší prístup zahŕňať kombináciu uvedených riešení.
Ako správne močiť
Najmä ženy by mali mať uvoľnené celé chodidlá aj s prstami a položené na podlahe a uvoľnené celé telo. Močiť by sme nemali v zhone za použitia zbytočného tlaku v kŕčovitej pozícii, kedy nesedíme uvoľnene. Močenie sa spustí samo vo chvíli, keď sa uvoľníme.
Inkontinencia moču u žien a rakovina
Močová inkontinencia je nedobrovoľný únik moču alebo neschopnosť kontrolovať močenie. Podtyp inkontinencie moču zahŕňa urgentnú inkontinenciu moču charakterizovanú mimovoľným únikom, ktorému bezprostredne predchádza nutkanie. Vyskytuje sa, keď sa močový mechúr počas plnenia abnormálne stiahne, čím sa vytvára postupne silnejší a nepopierateľný pocit potreby močiť. Inkontinencia moču môže byť spojená s hyperaktívnym močovým mechúrom; jednotlivci môžu byť „aspoň mierne obťažovaní častým močením“ alebo môžu mať „únik spojený s pocitom nutkania“. Stresová inkontinencia je nedobrovoľný únik súvisiaci s fyzickou aktivitou, kašľom alebo kýchaním. Stáva sa to v dôsledku zvýšeného intraabdominálneho tlaku a keď zvierač močovej rúry nie je schopný udržať vyšší tlak, ako je tlak vyvíjaný na močový mechúr. Zmiešaná inkontinencia moču je charakterizovaná prítomnosťou stresovej aj urgentnej inkontinencie.
Okrem spektra valcov rôzneho priemeru a dezénu používame v cielenej celostnej kinezioterapii trakčnými hybridnými cvikmi v sede a v cielenej celostnej onkologickej kinezioterapii aj cvičebné oblúky rôznych veľkostí a povrchov.
Približne 34 % žien liečených na tri hlavné typy gynekologických karcinómov – krčka maternice, endometria a vaječníkov – sa sťažuje na inkontinenciu moču. Okrem toho sa môže vyskytnúť po prostatektómii alebo rádioterapii alebo po chirurgickej liečbe rakoviny konečníka. Naviac 38 % pacientiek, ktoré prežili rakovinu krčka maternice, uvádza ako bežné adhézie súvisiace s ožarovaním chronickú panvovú bolesť, chronickú enteritídu (zápal tenkého čreva), proktitídu (tvorba vredov a fistúl v konečníku, možný vznik hemoroidov a rakoviny), cystitídu (zápal močového mechúra) a nutkanie na močenie alebo stolicu súvisiace s tenesmom (bolestivé nutkanie).
Pri radikálnej prostatektómii sa odstraňuje prostata spolu so semennými mechúrikmi. Súčasťou operácie je odstránenie panvových lymfatických uzlín. Radikálna prostatektómia je indikovaná u pacientov s karcinómom ohraničeným na žľazu a očakávaným prežitím aspoň 10 rokov.
Genitálny systém môže byť ovplyvnený počas intervencie pri rakovine, čo vedie k dyspareunii (bolesť počas súlože) sekundárnej po menopauze, zníženej vaginálnej lubrikácii z ožiarenia a vaginálnej striktúre (chorobné zúženie priesvitu) alebo fibróze (zvýšený pomer väziva na úkor funkčného tkaniva) v dôsledku ožiarenia. Približne 34–58 % žien zažíva inkontinenciu moču, čo je vyššia prevalencia v porovnaní s mužmi.
Na druhej strane je inkontinencia moču bežným problémom u pacientok s rakovinou prsníka v počiatočnom štádiu, ktoré dostávajú neoadjuvantnú liečbu. Približne 79,8 % žien prekonalo inkontinenciu moču pred začatím systémovej liečby v roku nasledujúcom po primárnej liečbe so symptómami súvisiacimi s chemoterapiou. Endokrinná terapia a adjuvantná chemoterapia môžu zhoršiť problémy s kontrolou močového mechúra, návaly horúčavy a vaginálne problémy, najmä u starších žien, a tieto problémy je niekedy ťažké vyriešiť.
Neoadjuvantná liečba sa podáva najčastejšie pred operáciou s cieľom zmenšiť nádorové ochorenia a tak umožniť kompletné odstránenie nádoru, alebo odstrániť menšej časti zdravého orgánu, napríklad v prípade prsníka sa môže pri zmenšení nádoru podariť zachovať časť prsnej žľazy.
S inkontinenciou moču a vplyvu na kvalitu života sú okrem liečby rakoviny spojené aj ďalšie faktory, ako je vek, menopauzálny stav, index telesnej hmotnosti (BMI), rasa alebo etnická príslušnosť, fajčiarska anamnéza a parita (0, 1, 2, alebo ≥ 3 pôrody).
Liečebný program sa určuje podľa stupňa oslabenia: posúdenie svalovej sily, kontrakcie, vytrvalosti a dermatómu (potrebné vyšetrenia).
Pomocníkom v aplikácii metódy EMG biofeedback v liečebnej rehabilitácii je prenosný prístroj NeuroTrac® MyoPlus4 Pro.
Program rehabilitácie panvového dna pomáha riešiť dysfunkciu panvového dna a kvalitu života u gynekologických onkologických pacientok. Kontrakcie účinne inhibujú hypertrofiu detruzora (hladká svalovina steny močového mechúra), zvyšujú mechanický tlak na močovú trubicu a bránia inkontinencii moču. Výborným príkladom posilňovacích cvikov sú popri cielenej celostnej kinezioterapii trakčnými hybridnými cvikmi v sede Kegelove cviky, jazda na koni. Cvičenia môžu pomôcť predchádzať cystokéle (pokles močového mechúra do pošvy), rektokéle (vydutie prednej steny konečníka do zadnej steny pošvy) a stresovej inkontinencii moču. Asi 30 % žien však nedokáže správne stiahnuť svaly panvového dna.
Tréning svalov panvového dna môže zahŕňať koordinačný tréning, silový tréning, stabilizáciu brucha a trupu alebo relaxačný tréning s použitím alebo bez použitia biofeedbacku. Použitie biofeedbacku zvyšuje schopnosť mužov izolovať sval panvového dna a rozlišovať medzi svalovou kontrakciou a relaxáciou. Začlenenie biofeedbacku s tréningom svalov panvového dna počas predoperačného a skorého pooperačného obdobia pomáha urýchliť obnovu kontinencie v krátkodobom aj dlhodobom horizonte. Tieto cvičenia pozostávajú z opakovaných svalových kontrakcií vysokej intenzity. Celkový tréning svalov panvového dna sa odporúča pre pacientov s rakovinou.
Fekálna inkontinencia
Inkontinencia je u bežnej populácie v podstate vnímaná len v súvislosti s neudržaním moču. Fekálna inkontinencia, tiež známa ako inkontinencia čriev, je zdravotný stav charakterizovaný mimovoľnou stratou kontroly nad pohybom čriev, čo má za následok neúmyselný odchod stolice. Tento stav sa môže líšiť v závažnosti od občasného úniku stolice pri prechode plynov až po úplnú neschopnosť kontrolovať pohyby čriev.
Fekálna inkontinencia môže byť spôsobená rôznymi faktormi
- Poškodenie svalov a nervov: Slabosť alebo poškodenie svalov a nervov, ktoré kontrolujú pohyby čriev, môže viesť k strate kontroly. Môže to byť spôsobené pôrodom, starnutím, operáciou panvy alebo stavmi, ako je roztrúsená skleróza.
- Chronická zápcha: Dlhodobá zápcha môže natiahnuť a oslabiť konečník a okolité svaly, čo vedie k ťažkostiam pri kontrole pohybov čriev.
- Hnačka: Chronická hnačka môže sťažiť kontrolu pohybu čriev v dôsledku naliehavosti a frekvencie stolice.
- Rektálna chirurgia: Chirurgické zákroky zahŕňajúce konečník alebo okolité oblasti môžu viesť k poškodeniu nervov alebo poškodeniu svalov, ktoré ovplyvňuje kontrolu čriev.
- Neurologické stavy: Neurologické poruchy, ako sú poranenia miechy – napr. syndróm cauda equina, mŕtvica alebo nervové ochorenia, ako je Parkinsonova choroba, môžu narušiť komunikáciu medzi mozgom a svalmi zodpovednými za kontrolu pohybu čriev.
- Anorektálne poruchy: Stavy ako hemoroidy, análne trhliny alebo rektálny prolaps môžu prispieť k fekálnej inkontinencii.
- Životný štýl a strava: Niektoré stravovacie návyky, ako je konzumácia nadmerného množstva kofeínu alebo korenených jedál, môžu spôsobiť riedku stolicu a prispieť k fekálnej inkontinencii.
- Psychologické faktory: Stres a úzkosť môžu niekedy viesť k zmenám vo vyprázdňovaní a prispieť k fekálnej inkontinencii.
V ponuke existuje množstvo doplnkov výživy na zlepšenie stavu extracelulárnej matrice - ECM (glukozamín sulfát, metylsulfonylmetán, chondroitín sulfát, hyaluronát sodný, kolagén). Doporučujeme poradiť sa so svojím lekárnikom na optimálnej voľbe.
Liečba fekálnej inkontinencie závisí od základnej príčiny a závažnosti stavu
- Zmeny životného štýlu: Úprava stravy na reguláciu pohybu čriev a zlepšenie konzistencie stolice, ako aj riadenie príjmu tekutín.
- Lieky: V závislosti od príčiny môžu byť lieky predpísané na liečbu hnačky, zlepšenie svalového tonusu alebo na riešenie problémov súvisiacich s nervami.
- Fyzikálna terapia: Hybridné cvičenia panvového dna a techniky biofeedbacku môžu pomôcť posilniť svaly zodpovedné za kontrolu čriev (EMG biofeedback).
- Chirurgické možnosti: V prípadoch, keď je konzervatívna liečba neúčinná, možno zvážiť chirurgické postupy na opravu poškodených svalov alebo nervov.
- Implantovateľné zariadenia: Niektoré pokročilé liečby zahŕňajú použitie implantovaných zariadení, ktoré stimulujú nervy kontrolujúce funkciu čriev.
- Behaviorálne terapie: Techniky ako tréning čriev a plánované návštevy toaliet môžu pomôcť znovu získať kontrolu nad pohybmi čriev.
Pred chirurgickým zákrokom môže najlepší prístup zahŕňať kombináciu uvedených riešení. V Sytéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice umožňuje aplikácia hybridných cvikov v sede riešenie aj ďalších problémov s konečníkom.
Účinnosť prevencie, liečebnej rehabilitácie umocňujeme zvolenou diferenciálnou pohybovou aktivitou horných (trup), dolných (panva) brušných svalov: flexia (skrčenie) alebo lateroflexia (úklon)
- Pohyb trupu prostredníctvom hornej časti brušných svalov.
- Pohyb panvy prostredníctvom dolnej časti brušných svalov.
- Pohyb panvy a trupu prostredníctvom komplexu brušných svalov.
1. V sede na kladke skracovačky v trakcii. Na sedadle máme pozdĺžne položený valec (používame valce rôzneho priemeru) a na ňom z hygienických dôvodov uterák.
- Kontrakčný pohyb trupu prostredníctvom hornej časti brušných svalov.
- Kontrakčný pohyb panvy prostredníctvom dolnej časti brušných svalov.
- Kontrakčný pohyb trupu a panvy komplexom brušných svalov
- Izometrická kontrakcia brušných svalov pri skracovačke aj pri svaloch panvového dna.
- Izotonické kontrakcie brušného svalstva pri skracovačkách aj pri svaloch panvového dna.
- Izototonické kontrakcie pri skracovačkách a izometrická kontrakcia pri svaloch panvového dna.
Uvedené varianty cvikov kombinujeme miernymi zmenami predozadných polôh panvy v sede:
- poloha vpredu,
- neutrálna poloha,
- poloha vzadu.
Hlavný aktívny sval: m. rectus abdominis, synergisty: m. obliquus externus et internus abdomini, stabilizátory: m. transversus abdominis, m. psoas major, svaly panvového dna. Ak pridáme valec zvyšuje sa aktivita svalov panvového dna a komplexu sedacích svalov.
2. V sede na stroji záklony (bedrová extenzia alebo segmentová extenzia chrbtice). Na sedadle máme pozdĺžne položený valec (používame valce rôzneho priemeru) a na ňom z hygienických dôvodov uterák. V prípade hernie spinálneho disku či skoliózy buďme opatrní.
- Kontrakčný pohyb panvy prostredníctvom pohybu cez bedrové kĺby, vzpriamovač chrbtice - nádych.
- Izometrická kontrakcia vzpriamovačov chrbtice pri záklone aj svalov panvového dna.
- Izotonické kontrakcie vzpriamovačov chrbtice pri záklonoch aj svalov panvového dna.
- Izototonické kontrakcie vzpriamovačov chrbtice pri záklonoch a izometrická kontrakcia svalov panvového dna.
Uvedené varianty cvikov kombinujeme miernymi zmenami polôh panvy v sede:
- poloha vpredu,
- neutrálna poloha,
- poloha vzadu.
Podľa odporučenia terapeuta sa môžeme rozhodnúť použiť valec v sede aj pri ďalších cvikoch.
Exkluzívnym doplnkom v prevencii a liečebnej rehabilitácii inkontinencie je trakčný cvik Pallof press v sede na valci na lavičke, na fitlopte.
Pokiaľ po pravidelnom cvičení hybridných cvikov dokážeme diferencovane kontrolovať močovú a fekálnu inkontinenciu (napr. zadržíme močenie a popri tom si dokážeme sucho odprdnúť), posunuli sme sa ďaleko.
Diferencované použitie valcov
Použitie valcov rôzneho priemeru a povrchového dezénu v trakčnej kinezioterapii je diferencované a závisí od množstva faktorov. Pokiaľ používame cviky, v ktorých nelimitujeme trakciou tlak - tiaž tela na valec, musíme byť opatrní. Výrazne opatrní by sme mali byť najmä na začiatku kinezioterapie hybridnými cvikmi v sede prostredníctvom valcov, kedy lokalizovaná oblasť nie je patrične pripravená na takúto formu záťaže. V kinezioterapii využívame masážne penové valce rôzneho priemeru a dezénu.
Sada drevených valcov s rôznym priemerom je určená na aplikáciu liečebno-rehabilitačných algoritmov pri rôznych zdravotných stavoch jedinca, telesnej hmotnosti, anatomických dispozíciach či citlivosti v gluteálnom záreze (crenata interglutealis), vonkajších pohlavných orgánoch a hrádzi (lonový oblúk + kostrč). Pri zvýšenej citlivosti v gluteálnom záreze, vonkajších pohlavných orgánoch a hrádzi pokladáme na valec okrem uteráka aj potrebné vrstvy "karimatkoviny" a priemer používaného valca optimálne zväčšíme. Sledujeme diagnostiku pudendálnej neuralgie spôsobenej zovretím pudendálneho nervu.
Funkcie gluteálnych svalov: m. gluteus maximus, m. gluteus medius, m. gluteus minimus
Extenzia bedrového kĺbu: Primárnou funkciou m. gluteus maximus je extenzia bedrového kĺbu, ktorá zahŕňa narovnanie bedrového kĺbu, keď posunieme stehno dozadu. Tento pohyb je nevyhnutný pre činnosti, ako je vstávanie zo sedu, chôdza, beh a lezenie.
Abdukcia bedra: M. gluteus medius a m. gluteus minimus sú zodpovedné za abdukciu v bedrovom kĺbe, čo je pohyb stehna smerom od stredovej čiary tela. Táto činnosť je dôležitá pre udržanie rovnováhy pri chôdzi (prevencia pred tzv. kývavou kačacou chôdzou), behu a státí na jednej nohe.
Vonkajšia rotácia bedra: M. gluteus medius a minimus tiež pomáhajú pri vonkajšej rotácii bedra, ktorá zahŕňa otáčanie stehna smerom von. Tento pohyb je potrebný pri činnostiach, ako je otáčanie pri športe alebo udržiavanie správneho zarovnania bedrových a kolenných kĺbov.
Stabilizácia panvy: Všetky tri gluteálne svaly prispievajú k stabilizácii panvy. Pomáhajú udržiavať vyrovnanie panvy a zabraňujú nadmernému nakláňaniu alebo otáčaniu pri rôznych pohyboch, ako je chôdza a beh.
Posturálna podpora: Silné gluteálne svaly sú nevyhnutné na udržanie dobrého držania tela a prevenciu problémov, ako je bolesť dolnej časti chrbta. Hrajú úlohu pri podpore chrbtice a panvy, zabezpečujú správne vyrovnanie a rovnováhu.
Generovanie energie: M. gluteus maximus je jedným z najvýkonnejších svalov v tele a je rozhodujúci pre generovanie sily počas aktivít, ako je zrýchlenie pri šprinte, skákanie a zdvíhanie ťažkých predmetov (drepy).
Slabé alebo nevyvážené gluteálne svaly môžu viesť k rôznym problémom, vrátane bolesti bedrového kĺbu, bolesti dolnej časti chrbta a zníženého športového výkonu. Správne precvičené gluteálne svaly dokážu zlepšiť ako funkčný pohyb, tak aj celkovú silu dolnej časti tela. Estetické gluteály zvyšujú sebavedomie nielen žien, ale aj mužov.
Používaním hybridných cvikov zlepšujeme nielen funkciu svalov panvového dna, ale aj funkciu a estetický exteriér sedacích svalov.