OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Rehabilitácia motoriky po kóme


Mladík zvíťazil nad smrťou!
Zázrak: po troch mesiacoch 
sa prebudil z kómy = 40 kg! 

Bude stáť, bude chodiť?


Rehabilitácia paralýzy v postkomatickom stave

1. Naučili ho sedieť... skláňam sa pred nimi
2. Chcem ho naučiť stáť...
3. Chcem ho naučiť chodiť...
4. Chcem ho naučiť behať...
5. Odstrániť anomálie reči (metóda trakčnej automobilizácie a automasáže krčného sektora chrbtice goniometriou odstupňovaných priemerov valcov + rozvoj motorických schopností), zlepšiť kognitívne schopnosti.

Cieleným rozvojom motoriky riešime aj následky imobility: stav regionálnej straty kostnej denzity, degenerácia chrupavky, fibróza a adhézia kolagénového tkaniva, atrofia svalového tkaniva a znížená kontraktilita (sila aj vytrvalosť), rigidita.

Dosiahnutie týchto cieľov by nebol zázrak, ale výsledok aplikácie sofistikovaného Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice zameranej na stimuláciu nervosvalovej sústavy v bežných prevádzkových podmienkach obyčajného fitnescentra; "len" 3-krát do týždňa po hodine, 3 série po 10-ich opakovaniach, unilaterálny princíp cvičení na odstraňovanie disbalancií. Ide najmä o podmienky motorického tréningu bipedálnej lokomócie. 

Toto je "mašinka", na ktorú sa pri nácviku bipedálnej lokomócie spolieham najviac - asistenčný stroj na tlaky jednonožne. Ako naň dostanem pacienta z vozíka a na vozík, si vyžaduje videonávod, pretože zatiaľ nemám k dispozícii vyvýšenú prístupovú plošinu. Ale plánovanú konštrukciu bezpečného dreveného bezbariérového prístupu na stroj a schádzanie z neho som zrušil, pretože s pacientom už ovládame nastavený systém presunu pomocou dvoch drevených debničiek ("podesta").

V algoritmoch nácviku a výcviku státia a bipedálnej lokomócie bude použitý horolezecký úväzok s karabínkou, kladka s hákom pre "vešiak", "mačka" na spojovaciu koľajnicu medzi protismernými kladkami, ťažné lano.

Variabilita regulácie antigravitácie pri nácviku státia a bipedálnej lokomócie: Ťažné lano na kladke umožňuje variabilitu, pretože neudržuje pacienta v konštantnej výške pôsobením konštantnej antigravitačnej sily na hmotnosť pacienta tak, ako drahé zariadenia konštruované pre účel nácviku a výcviku chôdze. Rozhodujúcim faktorom variability je bezpečnostný cit terapeuta, ktorý napína alebo uvoľňuje ťažné lano na opačnej strane od pacienta podľa momentálnych motorických a rovnovážnych schopností pacienta. Poskytuje pacientovi tak pocit istoty, ako aj samostatnosti. Zariadenie umožňuje aj nácvik komfortného a bezpečného otáčania sa okolo vlastnej osi, ktoré je spojené so zmenou smeru pohybu.

Schody so zábradlím po oboch stranách s primeranou vzdialenosťou medzi sebou (vychádzanie a schádzanie) patria do palety vyššieho levelu.

Plynulú nadväznosť algoritmov nácviku státia skomplikovali stuhnuté a skrátené lýtkové svaly s výraznou plantárnou flexiou supinovaného ľavého chodidla (príznaky ako po cievnej mozgovej príhode). Termogram potvrdil limitované prekrvenie prstov na oboch dolných končatinách - tmavomodrá farebná škála na prstoch (lézia mikrocirkulácie, paréza hybnosti); nie cyanóza.

Pri nácviku samotnej chôdze, zlepšení kybernetiky pohybu (neuromuskulárna koordinácia) plánujem klásť dôraz na posilnenie flexorov a extenzorov bedrového a kolenného kĺba.

Nemám okolo seba realizačný tím ani špecifické medicínske a rehabilitačné vybavenie rehabilitačných centier či kúpeľov, len zariadenie fitnescentra a môj trakčný systém kinezioterapie.

 

V rehabilitačných paradigmách upriamených na terapiu motorických lézií sa usilujem vybudovať u pacienta určitú rezervu a toleranciu na námahu pri každodenných činnostiach (rešpektujem rýchlejšiu unaviteľnosť neuromuskulárneho systému), výhody v prevencii chorôb, mať pod kontrolou tlak krvi a zároveň podporiť neurogenézu, angiogenézu a synaptogenézu nielen v hypokampe (párová štruktúra pod mozgovými hemisférami - dôležité centrum učenia a pamäti).

Cez rozvoj svalovej hmoty (optimálne zaťaženie pomeru bielych i červených svalových vlákien) sa snažím dopracovať k aeróbnym aktivitám kvôli zlepšeniu funkcií motorických aspektov poznávania a učenia a k zmierneniu depresie. Pri rozvoji rečových schopností sa nespolieham len na stimulujúce motorické rehabilitačné intervencie, ale aj na logopédiu v domácich podmienkach.

Mojím zámerom nie je to, aby bol mladý muž odkázaný na pomoc najbližších, aby mu nakupovali drahé zdravotnícko-rehabilitačné pomôcky, využíval bezbariérový prístup, ale aby sa čím skôr dokázal o seba postarať v optimálnej miere sám, zaradil sa do bežného života.


Zistil som, že v tomto prípade dosiahnem predpokladaný výsledok čo najskôr len vtedy, keď zladím empatiu s nekompromisnosťou.


Ako pohodlne naťahovať skrátený lýtkový sval - m. triceps surae?
Ako sa dostať od pevného k pružnému svalovému tkanivu
Myoskeletálna technika

Bipedálnu lokomóciu narušujú skrátené lýtkové svaly (svalová nerovnováha chodidla, plantárna flexia a supinácia - zvyčajne priebeh po cievnej mozgovej príhode), ktoré ovplyvňujú správne držanie tela (postúra) a bipedálnu lokomóciu. Zadná časť členka, holenná kosť, pätná kosť (calcaneus) = bolesť. Zvyšujú sa výdaje energie pri nácviku. 

(1) Ligamentum calcaneofibulare et (2) ligamentum talofibulare anterius - rizikové väzy (podobne ako pri vyvrtnutí členka). V rehabilitácii eliminujeme našľapovanie na takto zdeformované chodidlo, aby sme vzniknutý stav ešte nezhoršili.

Patologicky neuromuskulárne sú aktivované: dlhý ohýbač palca (m. flexor hallucis longus) - zaujímavosťou je, že je umiestnený na laterálnej strane (ihlica - fibula), zabezpečuje aj pozdĺžnu klenbu nohy; dlhý ohýbač prstov nohy (m. flexor digitorum longus) - začína na mediálnej časti zadnej plochy holennej kosti (píšťala - tibia) a zostupuje distálnym smerom, tiež zabezpečuje pozdĺžnu klenbu nohy. Ale primárne udržuje pozdĺžnu klenbu nohy na tibiálnej strane (3) zadný píšťalový sval (m. tibialis posterior - plantárna flexia), ktorý prechádza medzi horeuvedenými flexormi a distálne je nimi prevažne prikrytý a vkladá sa šľachou do brázdy - sulcus malleolaris tibiae. Jeho šľacha podchytáva najvyššie a najslabšie miesto klenby nohy - fibrocartilago navicularis.

Šľachy sa ohýbajú pod ryhami kosti členkovej (talus) a pätnej a trenie na týchto miestach môže spôsobovať bolesť v posteromediálnej časti členku.

Na udržovaní pozdĺžnej klenby nohy sa výrazne podieľa aj ligamentum plantare longum (klenba je vyššia na strane píšťaly a nižšia na strane ihlice).

Pri nácviku státia prekonávame psychický faktor strachu z prípadného pádu - pacient sa spolieha na istotu stereotypu dlhodobého sedenia vo vozíku (nastupuje kognitívne-behaviorálna terapia - aj s hlbokým dýchaním). Sledujeme účinky opakovaného naťahovania členka a výsledky biomechanických vlastností lýtkového svalu a členka. Riešime vzťahy krútiaceho momentu, časovej dĺžky uhla stimulácie a intenzity naťahovania, problematiku počtu a dĺžky sarkomér. 

Pri manuálnom naťahovaní skrátených lýtkových svalov (niekedy extrémne stuhnuté) u pacientov po cievnej mozgovej príhode, po kóme, meningitíde, detskej mozgovej obrne či po ďalších formách paralýzy sa fyzioterapeuti, kinezioterapeuti, maséri, ale aj rodinní príslušníci "riadne narobia".

Ako na to, aby to bolo pohodlné a zároveň účinné? Predstavím vám moju verziu, ktorú používam vo fitnescentre.

Návštevníci fitnescentier určite poznajú model stroja, ktorý je určený na výpony lýtkami v sede (konštrukčné modely sa rôznia). Prístup na modely strojov majú "komfortný" aj vozičkári - nasadajú čelne rozkročmo za pomoci terapeuta, ale neskôr sami. 

V prípade naťahovania lýtkových svalov na oboch končatinách naraz, eventuálne len na jednej končatine, si "zacvičí" len terapeut, ktorý v uvedenej pozícii tlačí vertikálne jednonožne optimálnou silou na rameno stroja v smere šípky - 4 série po 20 sekúnd, prestávka medzi sériami je 5 sekúnd. Naťahovanie vyvoláva u pacienta subjektívne pocity pálenia najmä v aktivovaných svaloch a odozvy nocicepcie v oblasti pätnej kosti (štrukturálne napätie šliach, iritácia morfológie kostného tkaniva a väzov).

Primárnou podmienkou rýchleho a efektívneho úspechu je:
A. Nahriatie lýtkového svalu a chodidla (eventuálne nahrievanie priamo počas samotnej techniky naťahovania) infračerveným žiaričom,
B. Správne nastavenie chodidla na pevnej dolnej opierke a pozícia kolien pod hornou pohyblivou polstrovanou opierkou.
C. Predkolenie má byť kolmo na podlahu, eventuálne mierne dopredu; v prípade šikmého sklonu kolena dozadu (k sedadlu) môže byť pacient pri tlaku terapeuta na páku stroja posúvaný po sedačke nežiaduco dozadu, pri naťahovaní na jednej končatine môžeme vyvolať u pacienta rotáciu panvy. 
Výhodou pre pacienta je aj ten fakt, že nedochádza ku kompresii chrbtice, kontraproduktívnym biomechanickým deformáciám, alebo námahe tak, ako tomu býva pri iných alternatívach naťahovania v rôznych pozíciách v stoji, v sede či v ľahu (strečing pomocou gumy či elastického lana).


Brilantný biologický filter, triedič - retikulárny aktivačný systém (RAS) spája myšlienky, vnútorné pocity a vonkajšie vplyvy, vedomie-podvedomie). Je to sieť nervových vlákien, ktoré prechádzajú mozgovým kmeňom a spájajú sa s ďalšími časťami mozgu. Poškodenie RAS môže vyvolať kómu.
Okrem iného ovplyvňuje motiváciu správania, schopnosť sústrediť sa na niečo - vyberie to podstatné. RAS nás nasmeruje k tomu, čomu dôverujeme, zvyšok odfiltruje. Pomocou neho funguje aj náš vnútorný GPS systém. 
Kolektívnou úlohou retikulárnej formácie mozgového kmeňa je regulovať autonómne funkcie, svalové reflexy a tonus. Neurotransmitery použité v tomto systéme zahŕňajú acetylcholín, serotonín, noradrenalín, dopamín, histamín a hypocretín.
Ak by človek musel simultánne spracovať všetky signály, nezvládol by to a upadol by do bezvedomia.
Retikulárny = sieťovitý.


Pozrite aj:
https://trener.wbl.sk/Cievna-mozgova-prihoda---rehabilitacia.html