Estetická kinezioterapia
Estetická kinezioterapia
vo fitnescentre
Začali sme ako prví na svete používať termín estetická kinezioterapia. Najskôr zdravie potom krása. Metóda estetickej kinezioterapie je vrcholom štvordimenzionálneho Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice, je jeho nadstavbou a orientuje sa na pozitívne komplexné riešenie neestetického defektného držania tela a jeho tvarov, ktoré sú badateľné v bežných životných činnostiach v sede, v stoji, počas lokomócie, ale aj v špecifických podmienkach v ľahu. Tiež sa zameriava na riešenie asymetrických chorobných a poúrazových defektov ľudského tela.
Nie je to len terapia s dosiahnutím vonkajšieho estetického efektu odstránením vonkajšej asymetrie, ale ide aj o súčasný rozvoj a synchronizáciu priaznivého efektu psychickej a telesnej funkčnosti, zdravia vnútorných orgánov, kože, limitovania až odstránenia bolesti.
Rozvojom motoriky sledujeme skvalitňovanie gestikulácie, mimiky tváre, reči (artikulácia, hlasitosť) aplikáciou špecifickej metódy prerušovanej trakčnej automobilizácie a automasáže krčného sektora chrbtice goniometriou odstupňovaných priemerov valcov.
Nápomocným v našom úsilí býva technika ventrálno-dorzálneho dýchania.
Redukcia deformít a bolesti:
- skoliózy, hyperkyfóza, hyperlordóza
- hernie spinálnych diskov
- horný skrížený syndróm
- dolný skrížený syndróm
- diastasis recti
- tortikolis
- Scheuermannova choroba
- vdovský hrb
- zamrznuté rameno
- dyskinéza lopatky
- syndróm manžety rotátorov
- syndróm karpálneho tunela
- spúšťacie body
- vpáčený a vtáčí hrudník
- spondylolistéza
- nadváha (obezita) - asymetria postavy
- asténia - asymetria postavy
- naklopená a rotovaná panva
- bipedálna lokomócia (kačacia chôdza, kohútia chôdza ...)
- detská mozgová obrna
- rehabilitácia paralýzy po meningitíde
- Parkinsonova choroba
- rehabilitácia po cievnej mozgovej príhode
- poškodenie sedacieho nervu (injekciou, ...)
- rehabilitácia motoriky po kóme (státie, bipedálna lokomócia,...)
- rehabilitácia po respiračných chorobách (tuberkulóza, COVID-19, ...)
- rehabilitácia po lobektómii pľúc (rakovina)
PREVENCIA
Dôležitou súčasťou trakčného systému kinezioterapie je prevencia. Aby sme zlepšili pracovné podmienky znížením zaťaženia, námahy a únavy zamestnancov, musíme porozumieť požiadavkám ergonómie danej neuromuskulárnej pracovnej činnosti. Návrh úpravy pracovného náradia, náčinia, sedadiel (rôzne polohy) ale aj pracovnej polohy zamestnanca. U zamestnancov zistíme priamo na pracovisku najvýhodnejšiu polohu pre relaxáciu svalových partií počas pracovného zaťaženia (sed pred monitorom počítača) a v spojitosti s tým určíme svalové partie oslabené (treba posilniť), svalové partie skrátené (potrebný strečing). Vytvorením optimálnych ergonomických pracovných podmienok budú mať zamestnanci prospech z analýzy nervovosvalového úsilia prostredníctvom metódy EMG biofeedback čo pozitívne ovplyvní zdravotný stav zamestnancov a produktivitu práce.