OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Rakovina prsníka - kinezioterapia


RAKOVINA PRSNÍKA


cielená celostná onkologická kinezioterapia
sofistikované cvičenie je liek


Pravidelné samovyšetrenie prsníkov je dôležitý postup, ako včas odhaliť rakovinu prsníka, aby bola pravdepodobnejšia jej úspešná liečba. Hoci žiadny test nedokáže včas odhaliť všetky druhy rakoviny prsníka, mnoho žien uvádza, že samovyšetrenie prsníka v kombinácii s inými skríningovými metódami zvýši šance na skoré odhalenie a tým aj šancu na úspešnú výslednú terapiu.

Jemné špecifické cviky cielenej celostnej onkologickej kinezioterapie zladené s dýchaním a stravovaním počas alebo po liečbe rakoviny prsníka výrazne zlepšujú celkovú dobu zotavenia a hojenia jazvy po operácii, ožarovaní, chemoterapii pri všetkých typoch rakoviny prsníka. Uplatňujeme pestrú paletu cvikov zo Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice - výhodou je súčasné riešenie pridružených zdravotných problémov napr. hernie spinálneho disku, skoliózy...

Samotné cvičenie a diéta pravdepodobne nevyliečia rakovinu, ale môžu byť dôležitými súčasťami holistického prístupu k prevencii a liečbe rakoviny.


Pri liečbe rakoviny sa cvičenie považuje za súčasť komplexného prístupu, ktorý zahŕňa chirurgiu, chemoterapiu, radiačnú terapiu, imunoterapiu a iné intervencie. Kinezioterapeuti by sa mali poradiť so zdravotníckym tímom, aby určili najvhodnejší a personalizovaný liečebný plán pre konkrétny stav.


Ľudia, ktorí sú celý život aktívni, majú najnižšie riziko rakoviny hrubého čreva. Ženy, ktoré sa venujú miernemu až intenzívnemu cvičeniu viac ako 3 hodiny týždenne, majú o 30-40 % nižšie riziko rakoviny prsníka.


Hoci pacientky všetkých vekových skupín majú prospech z cvičenia, výskumníci zaznamenali najväčšie zlepšenie u pacientiek mladších ako 50 rokov. Pravidelné cvičenie pomáha znížiť riziko vzniku pooperačného lymfedému. Môže pomôcť zvládnuť aj príznaky lymfedému, ak ho už máme.


Termografia prsníka má niekoľko výhod

Termografia funguje zatiaľ ako doplnkový skríningový nástroj k mamografii.

  • Prvý termogram umožňuje podrobnejšie sledovať zmeny pri každom nasledujúcom skríningu.
  • Pomáha identifikovať pacientky, ktoré môžu byť vystavené vysokému riziku vzniku rakoviny prsníka – žien i mužov.
  • Môže zvýšiť efektívne využitie mamografie poskytnutím klinického markera pre lekárov a rádiológov. Identifikuje konkrétnu oblasť prsníka, ktorá potrebuje bližšie vyšetrenie.
  • Je výhodná pre mladšie ženy 30-50 rokov, ktoré majú hustejšie prsné tkanivo.
  • Nedochádza k žiadnenu škodlivému žiareniu.
  • Nedochádza ku kontaktu s prsiami.
  • Pacientky nie sú vystavené riziku kompresie krútiaceho momentu prsníka.
  • ​Ide o nízkonákladový skríningový postup.

Aká presná je skríningová termografia prsníka?

Tepelné zobrazovanie je neinvazívne a má podľa dostupných informácií  90 % presnosť pri detekcii rakoviny (v porovnaní so 75 % pri tradičnej mamografii). Termografia odhalí rakovinu oveľa skôr ako klasická mamografia. Niekedy sa mi zdá, že je to v podstate boj medzi výrobcami skríningových prístrojov.

Na termograme je zobrazená emisivita rizikového pravého prsníka. Emisivita je bezrozmerná veličina, ktorá vyjadruje schopnosť povrchu telesa vyžarovať elektromagnetické žiarenie, ktoré dokáže zachytiť termokamera a prezentovať v nastavenej škále farieb. Použitie umelej inteligencie a tepelného zobrazovania na detekciu rakoviny prsníka v počiatočnom štádiu môže poskytnúť pôsobivé výsledky. 

Hladiny hormónov

Zvýšené hladiny estrogénov (primárne predstavujú ženské pohlavné hormóny) a androgénov (hormóny, ktoré stimulujú alebo riadia vývin a udržanie samčích pohlavných znakov u stavovcov) u žien spôsobujú zvýšenie rizika rakoviny prsníka. Okrem toho ženy so zvýšenými hladinami estrogénu vykazujú zvýšené riziko vzniku rakoviny endometria.

Riziková emisivita ľavého prsníka - iné nastavenie palety farieb v termokamere.

Pozitívny vplyv cvičenia na hladiny endogénnych pohlavných hormónov (pochádzajú z vnútra) a celkovú funkciu menštruačného cyklu u mladých žien môže byť potenciálnou prekážkou rozvoja rakoviny prsníka. Postmenopauzálne ženy vykazujú po cvičení nižšie hladiny androgénov (estradiolu a estrónu – ženské pohlavné hormóny). Existuje úzka súvislosť medzi telesným zložením a pozitívnym účinkom cvičenia u žien po menopauze, pretože ich hlavným zdrojom estrogénu sú androgénne prekurzory (východiskové látky) hlavne v periférnych tukových tkanivách.

V porovnaní s aktívnymi ženami ženy so sedavým zamestnaním s nižšou úrovňou fyzickej aktivity vykazujú vyššie koncentrácie estradiolu a estrónu a nižšie hladiny globulínu (proteín) viažuceho pohlavné hormóny. U žien, ktoré strácajú telesný tuk, má fyzická aktivita za následok výrazne znížené hladiny estrogénov aj androgénov. Tieto výsledky potvrdzujú výhody zníženia telesného tuku a zvýšeného cvičenia pri znižovaní hladín pohlavných hormónov a poskytovaní ochrany pred rakovinou prsníka. 

Cielená celostná onkologická kinezioterapia

Štúdie naznačujú, že fyzická aktivita vo voľnom čase znižuje riziko najmenej 13 rôznych typov rakoviny. Ľudia, ktorí sú fyzicky aktívni po diagnostikovaní rakoviny prostaty, kolorektálneho karcinómu a rakoviny prsníka, majú vyššiu mieru prežitia ako fyzicky neaktívni ľudia trpiaci rovnakými typmi rakoviny.

Bolesť, nepohodlie a stuhnutosť svalov na hrudníku a pažiach po operácii prsníka (mastektómia a rekonštrukčné zákroky) sú niektoré z najčastejších sťažností pacientok s rakovinou prsníka. Pacientka býva po odoznení účinkov anestézie vertikalizovaná a môže príjímať potravu. Vyššie riziko lokálnych pooperačných komplikácií sa vyskytuje u obéznych pacientok, diabetičiek a fajčiarok. Celotelová sprcha je vhodná najskôr 48 hodín po operácii.

Edém môže byť krátkodobým príznakom po špecifickom postupe alebo sa môže vyvinúť chronický stav známy ako lymfedém po odstránení lymfatických uzlín a radiačnej terapii. Lymfedém sa najlepšie zvláda, ak sa lieči v skorých štádiách. 

Lymfatické cievy a uzliny.

Bežne sa vyskytujú ďalšie vedľajšie účinky, takže sledujeme rozsah pohybu v ramennom kĺbe, obmedzenie tkaniva jazvy (plasticita), tesnosť (zvieranie) hrudníka, zníženú pohyblivosť krku a chrbtice, syndróm axilárnej siete (viditeľná a hmatateľná sieť povrazcov v koži axilárnej dutiny - podpazušia).

Liečba môže viesť ku komplikáciám, ktoré menia pohybové vzorce horných končatín a spôsobujú bolesť a stratu funkčnosti. Kinezioterapia a myofasciálna reorganizácia preukazujú pozitívne účinky na zníženie chronickej bolesti a zlepšenie funkcií horných končatín.

V prípade ak sa nevyskytnú mimoriadne ťažké stavy po operácii, pooperačnú fyzikálnu terapiu začíname prvý deň po operácii. Jemné cvičenie rozsahu pohybov kĺbu začíname v prvom týždni po operácii a silové cvičenia sa môžu začať s ľahkými váhami od 4.-6. týždňa po operácii. Aktívne naťahovacie cvičenia začíname 1 týždeň po operácii alebo po odstránení drénu (gumená, sklená alebo plastiková trubička na odvádzanie tekutín alebo výlučkov z rán a telesných dutín) a malo by sa v nich pokračovať 6 až 8 týždňov alebo do dosiahnutia plného rozsahu pohybu kĺbu na postihnutej hornej končatine. 

Pacientky by mali začať s aktivitou v prvý deň po operácii (izometrické a izotonické cvičenia pre susedné kĺby - oba princípy cvičení fungujú ako svalová pumpa na podporu cirkulácie lymfatickej tekutiny a krvi a udržiavajú pružnosť a elasticitu svalov). Zaraďujeme ich v optimálnej intenzite, aby sme čo najviac znížili vplyv svalovej únavy. Čas na začatie aktívneho cvičenia ramenného kĺbu je tretí deň po operácii, aby sme zaistili bezpečnosť a efektivitu cvičenia.

Keďže rakovina prsníka býva spájaná s chirurgickým zákrokom a možnými ťažkosťami s dýchaním - pohyb rebier, prsných svalov, používame na zistenie parametrov saturácie kyslíka v krvi pulzný oxymeter.

Progresívny silový tréning rieši mnohé vedľajšie účinky patologickej diagnózy, zlepšuje funkciu ramena a kvalitu života. Vzhľadom na to, že progresívny silový tréning je vysoko intenzívna tréningová modalita horných končatín, je dostatočne spoľahlivý na zníženie rizika lymfedému a zlepšenie funkcie ramena. Dodržujeme popritom zásady postupnosti a primeranosti. 

Pacientky vykonávajúce intervenciu progresívneho silového tréningu by mali súčasne dostávať chemoterapiu, ktorá sa zvyčajne začína 2–3 týždne po operácii. Keďže chemoterapia môže ľahko viesť k osteoporóze, svalovej slabosti a fyzickej bolesti, progresívny silový tréning by sa mal začať včas, pretože silový tréning zlepší metabolizmus tela a fyzickú kondíciu. Preto začíname progresívny silový tréning v treťom týždni po operácii. Súčasťou programu sú balančné cvičenia.

Subjekty, ktoré sa pohybujú vo fitnescentrách, poznajú cvik pullover (ťah ponad), tzv. dýchací cvik obojručne a jednoručne v rôznej trajektórii. Pozitívne pôsobí na celý hrudný kôš (vertikálne + horizontálne + diagonálne + špirálovite) a vnútorné orgány, najmä na srdce a pľúca. Pri a po riešní rakoviny prsníka využívame jeho špecifické účinky na zväčšenie hrudného koša - optické zväčšenie prsníkov. Je na škodu, že sa takmer nevyužíva v pohybovej terapii, rehabilitácii, kde sú mimoriadne užitočné jeho varianty aj na chrbticu (posturálne držanie tela). Cvikom priaznivo rozvíjame dýchaciu a stabilizačnú funkciu bránice, dosahujeme klenutý hrudný kôš - napr. liečebná rehabilitácia vpáčeného hrudníka. Využívame unilaterálne pôsobenie na trup aj v spojitosti s rehabilitáciou vnútorných orgánov.


Silový tréning + suplementácia kreatínom monohydrátom

Pridanie suplementácie kreatinínom monohydrátom do cvičebného tréningu zlepšuje silu, vytrvalosť a bioenergetiku v kostrovom svalstve u pacientiek, ktoré prežili rakovinu prsníka.

Ubúdanie svalov u pacientov s rakovinou v kombinácii s normálnymi procesmi starnutia dramaticky zvyšuje riziko invalidity a urýchľuje proces starnutia. Niektoré terapie rakoviny môžu zhoršiť pokles fyzických funkcií a viesť k postihnutiam, ktoré nemôžu samostatne zvládnuť. Silový tréning zlepšuje funkciu, svalovú silu a vytrvalosť u pacientov, ktorí prežili rakovinu prsníka.

Vzťah medzi telesnou hmotnosťou, toxicitou liečby a liečbou rakoviny však vyžaduje, aby odborníci v oblasti onkológie pri cvičení identifikovali spôsob takejto podpory adaptácií na cvičenie. Pridanie suplementácie kreatínu k intervencii štruktúrovaného silového tréningu môže viesť k vyšším zlepšeniam ako tie, ktoré vyplývajú len zo samotných cvičení.

Vzpor na optimálnej výške žrde stroja multipress (Smithov stroj). Izometrické cvičenie v trakcii. Variabilita šírky úchopu. Ale môžeme skúsiť aj jednoručný úchop - v stoji vzpor jednoručne.

Kreatín sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele, syntetizuje sa endogénne v obličkách, pankrease a pečeni z aminokyselín (arginín, glycín a metionín) rýchlosťou približne 1 až 2 g denne. Ďalší 1 g kreatínu denne zvyčajne získavame konzumáciou mäsa a rýb. Celkovo je zásoba kreatínu v kostrovom svale v priemere asi 120 g na 70 kg jedinca s navrhovanou kreatínovou kapacitou až 160 g (prostredníctvom suplementácie).

Približne 2 g kreatínu sa denne stratia močením. Avšak starnutie je spojené s postupnou stratou intramuskulárnych zásob kreatínu. Suplementácia kreatínom dokáže zvrátiť tento stav. Samotná suplementácia kreatínom môže zvýšiť silu a oddialiť nástup únavy u starších mužov a žien i detí. Prínos suplementácie kreatínom je najväčší, keď je kombinovaný s hypertrofickým stimulom, ako sú silové cvičenia.

Medzi bežné a mierne vedľajšie účinky suplementácie kreatínom patria nevoľnosť, brušné závraty a gastrointestinálne bolesti pri individuálnom somatotype a dávkovaní.

Potenciál kreatínu na podporu rastu môže byť užitočný v situáciách, keď je potlačená anabolická aktivita, ako je to v prípade pacientov s rakovinou prostaty pri androgénnej deprivačnej terapii. Pozitívnym dopadom bude výrazné zlepšenie intramuskulárnych zásob kreatínu, ktoré povedie k väčšiemu zlepšeniu svalovej sily, fyzickej a čistej telesnej hmoty.

Nižšie denné dávky suplementácie kreatínu (3-5 g/deň) sú účinné na zvýšenie intramuskulárnych zásob kreatínu, naberanie svalov a svalový výkon/regeneráciu.

Nový prístup pri liečbe metastatickej liečby rakoviny zahŕňa mesačné cyklovanie hladín testosterónu - pod kontrolou onkológa.

Konzervatívna liečba rakoviny

Stáva sa, že tradičná liečba rakoviny najprv zaberie, ale po čase začne nádor rásť znova. Terapia bohužiaľ pôsobí na okolité zdravé bunky tak, že poskytnú dobré zázemie pre návrat choroby. 

Špecifický metabolizmus buniek zdravého tkaniva býva nastavený na zaistenie rezistencie voči (oxidačnému) stresu skôr než na podporu biosyntézy (syntetický proces prebiehajúci v živej hmote pôsobením enzýmov). Odhalenie metabolických dráh, ktoré túto rezistenciu podporujú (očakávané výsledky výskumných programov), pomôže znížiť toxicitu protinádorovej liečby pre normálne tkanivo a umožní lepšie porozumieť patologickým procesom spojeným so zvýšeným oxidačným stresom.

Metabolizmus rakovinových buniek je charakterizovaný zvýšeným vychytávaním a využívaním glukózy. Rakovinové bunky majú v porovnaní s normálnymi bunkami zvýšené energetické nároky (mitochondrie, organely - získavanie energie tzv. bunkovým dýchaním, hojenie rán...). Preto je potrebný zvýšený metabolizmus, aby sa prispôsobili zrýchleným biologickým funkciám nádorových buniek. Pretrvávajúca aktivácia aeróbnej glykolýzy v rakovinových bunkách môže byť spojená s aktiváciou onkogénov (látka vyvolávajúca vznik nádorového bujnenia) alebo stratou nádorových supresorov (gén, ktorý potláča základný efekt génu vo fenotype - súbor pozorovateľných znakov a vlastností organizmu; výsledok interakcie jeho genotypu s prostredím), čím sa zásadne zvýši progresia rakoviny. V tomto ohľade môže inhibícia glykolytickej kapacity prispievať k protirakovinovému účinku na malígne bunky. Iniciácia a progresia nádoru si vyžaduje metabolické preprogramovanie rakovinových buniek.

Reaktívne formy kyslíka (ROS)

Počas fyzického cvičenia sa rýchlosť metabolizmu výrazne zvyšuje, čo je kvantifikované spotrebou kyslíka a produkciou tepla, čo vedie k zvýšenej tvorbe reaktívnych foriem kyslíka, ktoré hrajú dvojakú úlohu pri iniciácii, rozvoji, potlačení a liečbe rakoviny. V nízkych až stredných koncentráciách hrá ROS úlohu pri regulácii bunkovej proliferácie, diferenciácie a apoptózy (programovanej bunkovej smrti). Optimálne cielené celostné onkologické cvičenie podporuje tvorbu fyziologických hladín reaktívnych foriem kyslíka (voľné radikály), udržať normálnu funkciu kostrového svalstva a uľahčiť adaptáciu na cvičenie, zatiaľ čo vyčerpávajúce cvičenie spôsobuje, že telo produkuje príliš veľa reaktívnych foriem kyslíka, čo spôsobuje nadmerný oxidačný stres, čo vedie k únave a poškodeniu buniek kostrového svalstva. Mitochondrie sú hlavným zdrojom produkcie ROS v bunkách. Dysfunkcia v mitochondriách môže viesť k zvýšeniu hladín ROS, čo ďalej prispieva k oxidačnému stresu.

Zmena metabolizmu rakovinových buniek cvičením a diétou

Existujú niektoré stratégie, ktoré môžu byť prospešné ako súčasť komplexného prístupu k prevencii rakoviny a podpore konvenčnej liečby rakoviny. Je terapeutickým umením nájsť optimálny kompromis medzi cielenou celostnou onkologickou kinezioterapiou a onkologickou diétou v personalizovanom liečebno-rehabilitačnom procese. Multidisciplinárna spolupráca zvyšuje šance na úspešný výsledok.

Zostaňme hydratovaní
Správna hydratácia je nevyhnutná pre celkové zdravie, pretože podporuje telesné funkcie. Pitie vody môže pomôcť udržať normálnu bunkovú funkciu.

Udržujme si zdravú váhu
Obezita je rizikovým faktorom viacerých typov rakoviny. Udržiavanie zdravej hmotnosti prostredníctvom stravy a cvičenia môže toto riziko znížiť.
Pravidelná fyzická aktivita
Pravidelné cielené celostné cvičenie môže pomôcť zlepšiť celkové zdravie, posilniť imunitný systém a podporiť prirodzenú obranyschopnosť organizmu proti rakovine.
Cvičenie môže pomôcť znížiť zápal a zlepšiť citlivosť na inzulín, čo by mohlo nepriamo ovplyvniť metabolizmus rakovinových buniek.
Zvážme pôst alebo obmedzenie kalórií
Niektoré štúdie naznačujú, že prerušovaný pôst alebo obmedzenie kalórií môže pomôcť zmeniť metabolizmus rakovinových buniek. Tieto prístupy by sa však mali vykonávať pod lekárskym dohľadom, pretože nemusia byť vhodné pre každého.
Spolupráca s odborníkmi v oblasti zdravotnej starostlivosti
Spolupracujme so zdravotníckym tímom, ktorý môže zahŕňať onkológov, odborníkov na výživu, kinezioterapeutov a ďalších špecialistov, aby sme vytvorili personalizovaný plán prispôsobený nášmu špecifickému typu rakoviny a celkovému zdraviu.


Protizápalová diéta

Zameriava sa na konzumáciu potravín, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal v tele. Chronický zápal sa považuje za faktor, ktorý prispieva k rôznym zdravotným stavom, vrátane srdcových chorôb, artritídy, cukrovky a niektorých druhov rakoviny. Predpokladá sa, že začlenením protizápalových potravín a vyhýbaním sa prozápalovým potravinám môžeme potenciálne znížiť riziko týchto zdravotných problémov a podporiť celkovú pohodu. 

Pri rakovine prsníka vyvolávajú smrť rakovinových buniek fytochemikálie – kombinácia dlhej papriky a kurkumy, dlhej papriky a bobuľovitého ovocia (hrozno, maliny, jahody, brusnice, čučoriedky), ale aj zelený čaj, arašidy, paradajky, mrkva, čili papričky a hlávková zelenina ako kapusta, kel, ružičkový kel, karfiol, brokolica a kaleráb.

Niekoľko zásad protizápalovej diéty

Ovocie a zelenina: Konzumujme rôzne farebné druhy ovocia a zeleniny, pretože sú bohaté na antioxidanty a fytochemikálie, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal. Bobuľovité ovocie, listová zelenina a hlávková zelenina (brokolica, ružičkový kel, kapusta, karfiol, kel, rukola, žerucha, ... ) sú obzvlášť prospešné (opatrnosť pri kontraindikácii na vitamín K a warfarinizáciu - koagulačná liečba).
Celé zrná: Vyberme si celé zrná, ako je hnedá ryža a celozrnná pšenica, namiesto rafinovaných zŕn. Poskytujú vlákninu a živiny, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal.

Mastné ryby: Losos, makrela a sardinky majú vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, ktoré majú protizápalové vlastnosti.
Orechy a semená: Mandle, vlašské orechy, ľanové semienka sú dobrým zdrojom zdravých tukov a môžu pomôcť znížiť zápal.
Zdravé tuky: Na varenie používajme slnečnicový, olivový a avokádový olej, pretože obsahujú mononenasýtené tuky, ktoré sú protizápalové.

Korenie a bylinky: Zahrňme do svojho jedálnička korenie ako kurkuma, zázvor a škorica. Tieto koreniny majú protizápalové zlúčeniny.
Chudé bielkoviny: Namiesto červeného mäsa sa rozhodnime pre chudé zdroje bielkovín, ako je hydina, fazuľa a šošovica.
Vyhnime sa spracovaným potravinám: Vysoko spracované potraviny, sladké pochutiny a nápoje môžu podporovať zápal. Obmedzme alebo vylúčme ich zo svojho jedálnička.
Mliečne výrobky: Niektorí ľudia môžu zistiť, že mliečne výrobky spôsobujú zápal. Zvážme alternatívne možnosti mlieka, ako je mandľové alebo sójové mlieko.
Obmedzme alkohol: Nadmerná konzumácia alkoholu môže prispieť k zápalu.
Hydratácia: Pime veľa vody, aby sme zostali hydratovaní, pretože dehydratácia môže zhoršiť zápal.

Doplnok výživy: Creatin monohydrát. 
Adenozíntrifosfát (ATP) môže zabrániť zmenám v energetickom metabolizme, ktoré spôsobujú chudnutie u ľudí s pokročilou rakovinou.

Individuálne reakcie na konkrétne potraviny sa môžu líšiť. To, čo funguje ako protizápalová diéta pre jedného človeka, nemusí fungovať rovnako pre iného. 

Tvorba a hojenie tkaniva jazvy

Chirurgické zákroky bývajú rôzne a podľa nich sa odvíjajú rehabilitačné cvičenia.

Po operácii prsníka - mastektómia a rekonštrukčné zákroky sa tvorí jazva. Atrofické jazvy sú zvyčajne vtlačené alebo jamkovité, ako krátery v koži. Môžu byť výsledkom straty základného tkaniva, ako je tuk alebo svaly, a bežne sa vyskytujú po operáciách, ako je zmenšenie prsníkov. Natiahnuté alebo široké jazvy: Niektoré chirurgické rezy môžu viesť k jazvám, ktoré sú širšie ako normálne. Môže k tomu dôjsť v dôsledku napätia na rane alebo zlého uzavretia rany. Normálne alebo ploché jazvy: Tieto jazvy sú zvyčajne jemné línie, ktoré sú o niečo svetlejšie alebo tmavšie ako okolitá koža. Sú výsledkom typického procesu hojenia a môžu časom postupne vyblednúť. 

Aplikácia zrkadlovej terapie priaznivo pôsobí na pohyblivosť ramenného kĺbu, podporuje funkčnú rekonvalescenciu ramenného kĺbu, znižuje výskyt dysfunkcie horných končatín a zvyšuje flexibilitu ramena, čím predchádzame lymfedému horných končatín v pooperačnom ramene.

Dermálne (myo)fibroblasty hrajú hlavnú úlohu v syntéze a udržiavaní extracelulárnej matrice, ako aj v procese hojenia rán (vedia sa sťahovať vďaka dynamickému cytoskeletu a zároveň produkujú kolagén, významnú zložku extracelulárnej matrice). Terapeut pripravuje personalizovaný liečebno-rehabilitačný plán zameraný aj proti nadmernému nahromadeniu povrchového jazvového tkaniva, ktoré by mohlo brániť plnej pohyblivosti a kozmetickým zmenám. Keloidná jazva sa zväčšuje nad pôvodnú veľkosť a tvar rany, zatiaľ čo hypertrofická jazva sa zväčšuje v rámci pôvodnej rany. Hoci obe môžu byť červené a vyvýšené, keloidy naďalej rastú a hypertrofické jazvy majú tendenciu časom ustupovať.

Typ kolagénu uloženého v tkanive jazvy sa často líši od kolagénu v normálnej koži. V tkanive jazvy sú kolagénové vlákna zvyčajne neorganizované a menej pružné, vďaka čomu je jazva menej elastická a tuhšia.

Vlákna elastínu umožňujú pokožke naťahovať sa a spätný ráz (návrat do pôvodnej pozície), čo je kľúčové pre normálnu funkciu pokožky. Keď je elastín poškodený alebo nie je správne regenerovaný počas hojenia rán, môže to mať za následok jazvy, ktoré sú menej pružné a môžu obmedzovať pohyb.

Príliš veľa kolagénu a nedostatok elastínu môžu viesť k tuhým a nevzhľadným jazvám. Naopak, optimálny pomer kolagénu a elastínu vedie k flexibilnejším a menej nápadným jazvám.

Keloidná a hypertrofická jazva.

Niektorí jedinci sú náchylnejší na vznik hypertrofických alebo keloidných jaziev v dôsledku genetických faktorov, typu pokožky a iných individuálnych faktorov. Jazvy sú horšie prekrvené, preto pri zmenách teploty reagujú odlišným sfarbením, ako okolitá koža.

Vlastnosti Hypertrofické jazvy Keloidná jazva
Vzhľad okolo rany Zostáva v oblasti rany. Presahuje oblasť rany. Môže narásť veľmi veľká.
Farba Ružová až červená. Červená až fialová.
Kde sa nachádza Častejšie v oblastiach napnutej pokožky. Napäté a menej napäté oblasti pokožky.
Usporiadanie kolagénu Kolagénové vlákna sú rovnobežné s hornou vrstvou kože (epidermis). Kolagénové vlákna majú náhodné, neorganizované usporiadanie. Je prítomných viac krvných ciev.
Čas na rozvoj Vyvíja sa 1 až 2 mesiace po poranení. Vyvíja sa mesiace až roky po zranení.
Jazva sa mení na rakovinu Menej často. Zvýšené riziko.
Jednoduchosť liečby Ľahšia na liečbu. Ťažšie liečiteľná.
Odíde sama od seba Časom môže byť menej nápadná. Nezmizne bez liečby. 

Optimálny pohyb

Pohyb môže mať pozitívny aj negatívny vplyv na tvorbu a hojenie jaziev v závislosti od typu pohybu a štádia hojenia. V počiatočných štádiách hojenia rán sa často podporuje jemný, kontrolovaný pohyb. To pomáha zlepšiť krvný obeh, znižuje opuchy a zabraňuje stuhnutosti. Včasná mobilizácia môže zabrániť vzniku kontraktúr (trvalé skrátenie kože a pod ňou ležiaceho tkaniva) a pomôcť udržať pružnosť okolo miesta rany a samotnej jazvy.

Vhodné mechanické stimuly môžu mať pozitívny vplyv na tkanivo jazvy. Aj minimálne vonkajšie sily sú dostatočné na to, aby spôsobili funkčné zarovnanie (mechanotransdukciu).

Rakovina súvisiaca s obezitou

Mnoho pacientov s rakovinou po diagnostikovaní pociťuje zvýšenie telesnej hmotnosti, čo je bežnejšie u pacientov, ktorí podstupujú chemoterapiu. Niektorí pacienti sa tiež sťažujú na stratu svalovej hmoty a súčasný nárast tukového tkaniva. Výrazné schudnutie v pokročilom veku sa nazýva marazmus (starecká alebo senilná kachexia).

Obezita zvyšuje riziko rakoviny. Súvisí to aj s horšími výsledkami rakoviny prsníka, prostaty a kolorektálneho karcinómu. Viac ako dve tretiny pacientov, ktorí prežili rakovinu prsníka, prostaty, gynekologické, pankreasové, kolorektálne, ovariálne a hematologické malignity, majú nadváhu alebo obezitu. Obezita u pacientov, ktorí prežili rakovinu, je rizikovým faktorom pre rozvoj komorbidít, ako sú srdcové choroby, cerebrovaskulárne choroby a diabetes. Nadváha sa kategorizuje ako BMI ≥ 25 a obezita sa kategorizuje ako BMI > 30.

Znižujme vplyv obezity na pacientov, ktorí prežili rakovinu a podporujme účasť na programoch na zníženie hmotnosti po ukončení adjuvantnej (ďalšej, pomocnej) chemoterapie a rádioterapie. Zníženie obezity prostredníctvom fyzickej aktivity môže zlepšiť citlivosť na inzulín, znížiť hladiny cirkulujúcej glukózy a inzulínu, zlepšiť imunitný dohľad a recirkuláciu imunoglobulínu, neutrofilov, cytotoxických T buniek a nezrelých B buniek a zlepšiť lipidy v krvi a metabolické zdravie. Stratégie na zníženie hmotnosti kombinujúce výživu, fyzickú aktivitu a psychologickú podporu môžu zlepšiť kvalitu života a znížiť BMI jedincov, ktorí prekonali rakovinu prsníka.

Rôzne typy cvičení zlepšujú kardiorespiračnú zdatnosť, zníženie telesnej hmotnosti a obvod pása u pacientov s rakovinou. Cvičenia zahŕňajú aerobik, silový tréning (pre veľké svaly horných a dolných končatín), jogu, chôdzu, jazdu na bicykli, tai chi chuan a cvičenie na bicykli, vykonávané 30-60 minút pri 50-60 % maxima jedného opakovania, pre dve až tri série.

Vo všeobecnosti je fyzické cvičenie spojené s redukciou hmotnosti, nižším BMI, nižším percentom telesného tuku a zvýšením kvality života. Odporúčame ho buď samostatne, alebo v kombinácii s inými zásahmi.