OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Trakčná bipedálna lokomócia


Postup v prevencii, v liečebnej rehabilitácii a zvyšovaní športovej výkonnosti


Chcete riešiť ťažkosti s chrbticou, bedrovými, kolennými kĺbmi, členkami? Chcete zlepšiť držanie tela, bipedálnu lokomóciu? Chcete zlepšiť periférne videnie, anticipáciu, rovnovážne schopnosti, dýchanie, funkciu mozgových hemisfér, neuroplasticitu mozgu? Zotavujete sa po operácii brušnej prietrže alebo trpíte diastázou recti?


Pokiaľ sa v bežnom živote, športovaní či cvičení a rehabilitácii stretávame s namáhaním chrbtice na tlakový vzper, v prípade trakčnej bipedálnej lokomócie to je špecifické namáhanie na trakčný vzper - podmienky redukcie gravitácie (zmenami trakčných uhlov a variabilitov výslednic pôsobiacich síl nie sú všetky segmenty tela rovnako ovplyvnené).

Dynamická neuromuskulárna stabilizácia, posturálne lokomotorické funkcie. Lumbálne stabilizačný program zvyšuje stabilitu chrbtice trénovaním svalových lokomotorických vzorcov, aby sme znížili aj bolesti v driekovom sektore chrbtice.

Princíp trakčnej bipedálnej lokomócie využívame na zlepšenie pohybových vzorcov prostredníctvom 4D (štvorrozmerného časopriestorového) reakčného reflexného momentu zeme (propriocepcia chodidla a vertikálna kosť) a aplikovaných krútiacich momentov na koleno, bedrový kĺb, chrbticu, ramenný kĺb, lakťový kĺb a zápästie.


Nečinnosť nás robí staršími a približuje smrť

Dôsledky nečinnosti často urýchľujú proces starnutia. Sme svedkami poklesu fyzických aj duševných schopností. Pod povrchom sa skrýva akumulácia rizík, ktoré môžu jedného dňa dramaticky prepuknúť. Pre niektorých to slúži ako budíček na prijatie radikálnych zmien životného štýlu, zatiaľ čo pre iných môže byť aj neskoro.

Okrem typických kardiovaskulárnych problémov spojených so sedavým životným štýlom, naša pasivita a zlé stravovacie návyky pripravujú pôdu pre množstvo ďalších chorôb, vrátane rakoviny, cukrovky, osteoartritídy a osteoporózy. Dokonca aj pre tých, ktorí uprednostňujú duševnú pohodu pred fyzickým zdravím – strata svalovej hmoty (sarkopénia) spôsobuje pokles kognitívnej kapacity. Uprostred týchto výziev existuje jedna aktivita, ktorá vyniká svojou výnimočnou účinnosťou a značnou vedeckou podporou: silový tréning.

Senzačný liek - exerkin

Exerkiny sú signálne molekuly uvoľňované v reakcii na cvičenie, ktoré pomáhajú sprostredkovať systémové adaptácie na cvičenie a zdravotné výhody vyplývajúce zo silového tréningu – majú potenciál zlepšiť kardiovaskulárne, metabolické, imunologické a neurologické zdravie. Počas silového tréningu sú molekuly vylučované rôznymi časťami tela. Tieto molekuly, označované ako „exerkiny“, zahŕňajú proteíny, myokíny, cytokíny, neurotransmitery a hormóny, pričom každý hrá kľúčovú úlohu v telesných funkciách, ako je oprava tkanív, posilnenie imunity, regulácia rastu buniek a uľahčenie tvorby nervov. Tieto molekuly sú nápomocné pri podpore celkového zdravia a pohody.

Funkčnosť jedného hemisegmentu (v nervovom systéme sa hemisegment týka jednej polovice bilaterálne symetrického segmentu)

Aj jeden hemisegment je schopný produkovať rytmickú aktivitu vďaka lokálnym rekurentným (opakujúcim sa) excitačným (stimulovaným) spojeniam medzi interneurónmi, ktoré generujú rytmus. Tieto interneuróny sú obmedzené na jednu stranu miechy a tvoria excitačný okruh, ktorý sa navzájom aktivuje; okrem toho poháňajú aj aktivitu motoneurónov a komisurálnych (spojovacích) interneurónov zabezpečujúcich ľavo-pravý vzorec.


Najmä starnúca populácia

V starnúcej populácii očakávame nárast výskytu neuromotorických deficitov vyplývajúcich z mŕtvice a iných zdravotných stavov, čo si vyžiada navrhnutie nových a účinnejších prístupov v liečebnej rehabilitácii.

Úpadok motorickej kapacity je relatívne častým stavom u staršej populácie a môže brániť schopnostiam potrebným na vykonávanie každodenných aktivít. Starnutie nie je jedinou príčinou tohto funkčného poklesu a následnej straty schopností starších ľudí. Sarkopénia je syndróm definovaný ako prítomnosť nízkej sily alebo nízkej rýchlosti chôdze a strata hmoty kostrového svalstva u starších ľudí.

Elementárnym východiskom biomechaniky v trakčnej bipedálnej lokomócii v prevencii, liečebnej rehabilitácii a zvyšovaní športovej výkonnosti je uvedený model.

Najmä pre pacientov po cievnej mozgovej príhode a Parkinsonovej chorobe ponúkam metódu liečebnej rehabilitácie neuromotorických problémov trakčnou bipedálnou lokomóciou reakciou na zrakové, zvukové podnety s následnou zmenou smeru pohybu a zastavením. Súčasťou výsledkov metódy je zlepšenie koordinácie pohybov, centrácie a stabilizácie chrbtice. Metóda je vhodným prostriedkom pri riešení poúrazových stavov, zranení i výkonnostného napredovania športovcov.


Aplikácia Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice

Chôdza každého dospelého človeka je jedinečná a očakáva sa, že bude zakorenená v nervovosvalovom systéme. Je možné zmeniť chôdzu nielen chorých, ale aj zdravých jedincov pomocou špeciálnych cvikov a tréningových paradigiem.
Popisujem nové experimentálne výsledky s aktívnym zapojením pacienta do neuromotorického tréningu chôdze a 
pacientov s poruchami chôdze do liečebnej rehabilitácie. 

Cvičenie ovplyvňuje stabilizáciu trupu, hlboký stabilizačný systém chrbtice, čo je predpokladom špecifickej funkcie končatín, pretože posturálna nestabilita sa neobmedzuje len na lumbosakrálnu oblasť, ale výrazne ovplyvňuje aj svalovú koordináciu končatín.

Zrejmý prínos trakčnej bipedálnej lokomócie pre starnúceho človeka spočíva v zlepšení funkčnej kapacity. Zlepšuje sa svalová sila, vytrvalosť, koordinácia a schopnosť vyrovnať sa s požiadavkami každodenného života, čím sa zvyšuje kvalita života a schopnosť zúčastňovať sa na rôznych aktivitách (kognitívne schopnosti, psychická odolnosť). Bonusom je znižovanie bolesti chrbta, kolien a ramien, problémov, ktorými veľa starších ľudí trpí.

Zmeny v posturálnej stratégii sa nevyskytujú výlučne na trupe, zmeny pozorujeme aj na dolných končatinách - dôležité je komplexné posúdenie trupu a dolných končatín.

Vyšší level prináša v liečebnej rehabilitácii pacientov a je progresívnou tréningovou metódou pre rekreačných, výkonnostných a vrcholových športovcov. Vylepšuje anticipačné a kompenzačné úpravy držania tela.

Pohybové vzorce proprioceptívnej neuromuskulárnej facilitácie (PNF) sú diagonálne a špirálové línie akcií (vektorov), ktoré prenášajú kinetickú energiu cez telo, sledujú diagonálny oblúk pohybu vzhľadom na stredovú čiaru tela.

Stratégie posturálnej perturbácie (náhla zmena podmienok, ktorá vyvolá vychýlenie postúry z rovnovážneho stavu -reaktívna posturálne kontrolovaná odpoveďsú zvyčajne definované z hľadiska aktivácie svalov a pohybu kĺbov. Cvičenie na vertikálnej kladke s adaptérom má pozitívny vplyv na svalovú silu, koordináciu, rovnováhu, proprioceptívnu zmyslovú informáciu a celkovú schopnosť chodiť, meniť smer pohybu, výkonávať ďalšie pohyby.

Trakčná bipedálna lokomócia v príprave mladého hokejistu; Pallof press spojený s krokovými variáciami a variabilitou uhlov v trakcii.

Jednou z možností je Pallof pres, ktorého varianty sú príkladom cvičení, ktoré vytvárajú tréningové prostredie v troch rovinách pohybu = sagitálna, transverzálna a frontálna + časová dimenzia (biomechanika: uhol pod ktorým sila pôsobí, moment ramena, krútiaci moment a rýchlosť rotácie v čase). Cviky v troch rovinách pomáhajú rozvíjať stabilitu a integráciu viacerých kĺbov a prispievajú k zvýšeniu sily, rýchlosti, vytrvalosti, kĺbovej pohyblivosti, koordinačných schopností. Pohyby sú veľmi prospešné v tréningovom programe, pretože systematicky vyvažujú opakujúcu sa povahu športového alebo životného štýlu jednotlivca. Súčasťou pohybov je orientácia v priestore pomocou rozvoja propriocepcie.

Sťahovanie bilaterálne + unilaterálne + rotačné pohyby trupu

Začíname výdržou v statickej polohe - izometrický princíp svalovej kontrakcie

Počas koaktivácie svalov trupu pri lateroflexii dochádza k bočnej kompresii chrbtice – prejavujú sa sily v šmyku a strihu. Požiadavky na stabilitu si vyžadujú popri agonistickej aj aktivitu antagonistickú. Z biomechanického hľadiska sa rameno páky ťažiska hornej časti trupu zväčšuje v dôsledku bočného ohýbania trupu. Zlyhanie vertebrálneho segmentu sa výrazne zvyšuje, keď zaťaženie prebieha vo viacerých smeroch súčasne.

  • Krokové variácie cviku Pallof press
  • Krokové variácie cviku v stoji (90 °, 180 °) - sťahovanie spredu, zboku, zozadu na kladke
  • Krokové variácie cviku v stoji - sťahovanie spredu, zboku na kladke so striedaním úchopovej paže
  • Krokové variácie so zmenami vertikálnych pozícií
  • Párový krútiaci moment na chrbtici

Úkroky do strany (podľa obrázka úkroky vľavo) - potrebný uhol ramena dosahujeme nastavením vertikálneho bežca protismernej kladky. Počas úkrokov sa konštantne nastavený uhol (pokiaľ je väčší ako 0 ° od horizontály) mení na variabilný uhol (zmenšuje a zväčšuje sa) a podľa smeru a počtu úkrokov sa mení aj výslednica silového pôsobenia na chrbticu. Sledujeme citlivosť v glenohumerálnom kĺbe (manžeta rotátorov). Pridaním rotácií v ramennom kĺbe precvičujeme nielen svaly manžety rotátorov, ale aj karpálny tunel.

Svalový systém mení stuhnutosť chrbtice v závislosti od požiadaviek vnútorných a vonkajších síl. Pri pohyboch je svalová aktivita ovplyvňovaná spätnou väzbou z vretenových svalových a väzivových aferentov – nervový systém vyhodnocuje a určuje požiadavky na stabilitu koordináciou aktívnej svalovej odozvy (neuromuskulárne riadenie).

V aplikácii trakčnej bipedálnej lokomócie pôsobíme na celý organizmus vertikálne, horizontálne, diagonálne, špirálovite. Riešime 4D časopriestorovú dimenziu aj aktivitami hlavou.

Rozdiely v posturálnej kontrole vyplývajú z degeneratívnych zmien, zo zmien vo formovaní reflexnej odpovede vyššími centrami, zo zmien v rámci mozgovej kôry (alebo subkortikálnych štruktúr) alebo predstavujú ťažkosti pri interpretácii spätnej väzby.

Pacienti s chronickou bolesťou v bedrovej chrbtici vykazujú odlišné posturálne stratégie od asymptomatických pacientov. Uznanie maladaptívnych (nedostatočne prispôsobivý) stratégií prostredníctvom komplexného hodnotenia chrbtice a dolných končatín zabráni podceňovaniu deficitov v posturálnej kontrole a vedie k progresívnym výsledkom cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie.

Zvýšenie sily hlbokých brušných svalov a autochtónnych svalov chrbta – zlepšenie centrácie a stabilizácie chrbtice – je účinné pri znižovaní bolestí krížov. Pre pacientov s bolesťami krížov považujeme za optimálny stabilizačný program s kombináciou komplexného rozvoja svalovej sily, pretože je účinnejší ako samotné cvičenia na posilnenie svalov jadra. Dôvodom je aj to, že svaly (v niektorých prípadoch spolu s väzivovými štruktúrami), ktoré majú tento segment stabilizovať, sú slabé alebo je svalový vzorec nesprávne naučený.


Pri bežnej chôdzi a behu sa trup laterálne ohýba na stranu s oporou, ale panva klesá na stranu bez opory kvôli odporu, ktorý ponúka dolná končatina.

Pri trakčnej bipedálnej lokomócii medzi kladkami sa biomechanické pravidlá trupu a panvy menia - 4D krokové variácie.


Nervová kontrola segmentov chrbtice – pohyblivosť kĺbov je komplikovaná a zahŕňa pohyb vo viacerých rovinách čo je výsledkom koordinovaného pôsobenia svalov a kĺbov. Chrbtica je kinetický reťazec, kde pohyb v jednom kĺbe je ovplyvnený inými kĺbmi v reťazci.

Dynamická stabilizácia je ko-kontrakcia svalov. Spoločná kontrakcia svalov zvýši stabilitu a stuhnutosť kĺbov a slúži na reguláciu rozloženia namáhania počas kontaktu s kĺbom.

U pacientov s bolesťou dolnej časti chrbta pozorujeme nepretržitú svalovú aktivitu. U zdravých jedincov býva pri axiálnej rotácii intermuskulárne časové oneskorenie na začiatku pohybu. Pacienti s bolesťami krížov (LBP) nemávajú takýto časový posun – aktivity paraspinálnych svalov obmedzujú bedrový rozsah pohybu a chránia pred zranením pri pohybe; to naznačuje ich úlohu stabilizátorov. 

Špecifiké výsledky dosahujeme počas chôdze na trampolínke umiestnenej medzi protismernými kladkami.


U pacientov s bolesťou chrbta býva počas námahy znížená úroveň aktivity hlbokých rozštiepených svalov chrbtice (mm. multifidi) – ohrozenie stability chrbtice. Zohľadnime v liečebnej rehabilitácii zhoršenú koordináciu (prejavujúca sa potenciálne vyšším krútiacim momentom). Existuje široká škála štvorrozmerných úloh, s ktorými sa stretávame pri práci, v športe a iných každodenných činnostiach, a ak máme dosiahnuť úspešné výsledky v liečebnej rehabilitácii, zvážme koordinačné problémy a charakter štvorrozmernosti úlohy a aplikujme rôznorodý súbor cvičení.

Hlavné antigravitačné svaly, ktoré udržujú vzpriamenú polohu: 1 extenzory krku, 2 flexory krku, 3 extenzory chrbtice, 4 ohýbače chrbtice, 5 m. iliopsoas, 6 m. gluteus maximus, 7 hamstringy, 8 quadricepsy, 9 m. gastrocnemius et m. soleus, 10 predný tibialis.

Posturálna (posilňovacia) sila zodpovedá svalovej sile, ktorá vykonáva pohyb (fázický pohyb). Pri trakčnej bipedálnej lokomócii by sila vykonávajúca pohyb nemala byť väčšia ako sila stabilizačných svalov, inak je pohyb založený na pohybe náhradného zdroja (vykonávaný kompenzačnými, silnejšími svalmi).


Alternatívou je hypogravitačné "zavesenie" pacienta v horolezeckom závese na bipolárnych therabandoch medzi protismernými kladkami na hornej spojnici. 


Pipravujeme detaily tejto jedinečnej cvičebnej metódy

Pri aplikácii metódy využívame všetky cvičenia (bilaterálne aj unilaterálne, izometrické aj izotonické) pri jednoduchých kladkách s horným náhonom a medzi protismernými kladkami s horným náhonom, pri ktorých zabezpečíme trakciu chrbtice. Lanko uprednostňujeme pred reťazou a používame rôzne typy adaptérov a orientačných "prekážok". Aplikujeme vyvolanie reakcie na vizuálne a akustické podnety s následnou vôľovou zmenou smeru pohybu a zastavením či pridaním ďalších doplnkových pohybov, ktoré pri aplikácii horeuvedeného zariadenia nie sú možné.