Nová liečba rakoviny - inhibícia laktátu
Revolučný potenciál v liečbe rakoviny
inhibícia metabolizmu laktátu v nádorových bunkách sa stala novou stratégiou protinádorovej liečby, ktorá môže účinne zvýšiť aj účinnosť konvenčných protinádorových terapií
Na Slovensku sa ročne diagnostikuje asi 40-tisíc nádorových ochorení. Na tieto ochorenia ročne zomrie približne 13-tisíc ľudí. Najčastejšie sú u žien diagnostikované rakovina prsníka, hrubého čreva a konečníka a rakovina tela maternice, u mužov rakovina hrubého čreva a konečníka, prostaty a pľúc.
Pacienti absolvujú špecifické cielené cvičenia (cvičebná medicína - zvýšená cirkulácia krvi) v rovnaký deň, ako dostanú chemoterapiu alebo ožarovanie. Pred alebo po dávke klasickej liečby absolvovujú aktivity špecifickej cvičebnej medicíny. Po chemoterapii sa u pacientov totižto prejaví výrazný úbytok svalovej hmoty (niekedy aj poškodenie periférnych nervov) a algoritmami cvičebnej medicíny sa snažíme o kompenzáciu ich redukcie.
Telo vytvára rakovinové bunky, ale náš imunitný systém ich nachádza a ničí (jedna z najväčších záhad života). Adrenalín aktivuje prirodzené zabíjačské NK-bunky (špecifická skupina bielych krviniek - lymfocyty) počas absolvovania cvičebnej medicíny - cielené svalové kontrakcie.
Laktát a kyselina mliečna
Laktát (laktátový ión) nie je kyselina, ale je to soľ alebo ester kyseliny mliečnej (lat. acidum lacticum). Kyselina mliečna je organická kyselina s chemickým vzorcom C3H6O3, ktorá disociuje (rozkladá sa) vo vode a uvoľňuje laktátový anión (C3H5O3⁻) a vodíkový katión (H⁺). Keď teda hovoríme o laktáte, hovoríme o disociovanej forme kyseliny mliečnej, ktorá už nie je kyselinou, ale je jej soľou alebo esterom (organická zlúčenina vytvorená esterifikáciou).
Laktát nie je kyselina, ale je to soľ kyseliny mliečnej. Vzniká pri anaeróbnej glykolýze, keď sa pyruvát v svaloch premieňa na laktát pomocou enzýmu laktátdehydrogenázy (LDH). Pri tomto procese dochádza k odstráneniu jedného protónu z kyseliny mliečnej, čo z nej robí laktát. Teda laktát je konjugovaná (spojená) báza kyseliny mliečnej a je dôležitým zdrojom energie pre svaly, najmä počas intenzívneho cvičenia.
Kyselina pyrohroznová (CH3COCOOH) je najjednoduchšia alfa-ketokyselina. Jej konjugovaná báza sa nazýva pyruvát.
Laktát a rakovina
Laktát poskytuje nádorovým bunkám nielen energiu, ale tiež pôsobí ako mediátorová molekula, ktorá podporuje rast a progresiu nádoru a chráni nádorové bunky pred imunitnými bunkami, zabíjaním žiarením a chemoterapiou. Znížením koncentrácie laktátu alebo jeho odstránením z nádorového mikroprostredia možno obnoviť inhibičný účinok imunitných buniek na nádory.
Inhibícia proliferácie rakovinových buniek, indukcia apoptózy, regulácia metabolizmu rakoviny a regulácia imunitného prostredia sú hlavnými mechanizmami, ktorými fyzické cvičenie prináša výhody pri prevencii a liečbe rakoviny. Pravidelná fyzická aktivita môže pomôcť znížiť hromadenie laktátu počas cvičenia aj odpočinku.
Cvičenie môže zvýšiť motiváciu k zmene životného štýlu, zlepšiť pohybové schopnosti, zlepšiť fyziologické funkcie, kontrolovať únavu a posilniť kvalitu života. Štúdie preukázali výhody fyzického cvičenia a zdôraznili dôležitosť popularizácie konceptu fyzického cvičenia pre jednotlivcov a sprístupnenie profesionálnych cvičebno-liečebných programov pacientom s rakovinou. Korelácia medzi fyzickým cvičením a karcinogenézou sa však ľahko prehliadne a pacientom s rakovinou, najmä pacientom s pokročilým štádiom rakoviny, sa cvičebné intervencie bežne neposkytujú.
Laktát spúšťa expresiu mutovaných génov (náhle zmeny) a proces iniciácie nádoru v mutovaných bunkách. Laktát hrá rozhodujúcu úlohu pri iniciácii, vývoji, invázii, angiogenéze a metastázovaní nádoru. Hrá významnú úlohu v rezistencii voči liekom, potláčaní imunity, nadbytok laktátu znižuje pH.
Ľudské svalové bunky sú vysoko odolné voči tvorbe rakoviny; pravidelné sofistikované cvičenie znižuje riziko rakoviny - produkcia myokínov. Multidisciplinárne vhodne zvolené personalizované cvičenie (periodizácia liečebného procesu) môže pomôcť pri prevencii a liečbe rakoviny aj inhibíciou laktátu.
Cielená celostná onkologická kinezioterapia ponúka ochranu pred ochorením a znižuje riziko rakoviny o 10 až 25 %. Umožňuje to produkcia myokínov pri fyzickej aktivite - kontrakcie svalových partií a najnovšie optimálna inhibícia laktátu ako zdroja energie pre rakovinový nádor. Laktát je produkt metabolizmu glukózy, ktorý sa hromadí v nádorových bunkách a podporuje ich rast a šírenie.
Mechanizmus liečby zameraný na inhibíciu syntézy laktátu a blokovanie zdroja laktátu sa ukazuje ako potenciálne nová terapeutická možnosť pre onkologických pacientov. Terapeutické režimy, ktoré sa zameriavajú na metabolizmus, môžu byť potenciálne životaschopné a revolučné v boji proti rakovine tým, že ich spájajú s inými terapeutickými prístupmi, ako je imunoterapia a chemoterapia.
Vysokých hladín laktátu sa zbavíme optimálne nastavenou formou procesu intervalového kinezioterapeutického tréningu a odpočinkom. Samotné cvičenie a diéta pravdepodobne nevyliečia rakovinu, ale môžu byť dôležitými súčasťami holistického prístupu k prevencii a liečbe rakoviny.
Pri liečbe rakoviny sa cvičenie považuje za súčasť komplexného prístupu, ktorý zahŕňa chirurgiu, chemoterapiu, radiačnú terapiu, imunoterapiu a iné intervencie. Kinezioterapeuti by sa mali poradiť so zdravotníckym tímom, aby určili najvhodnejší a personalizovaný liečebný plán pre konkrétny stav.
Cielené fyzické cvičenie
Liečba rakoviny, ako je chemoterapia a cielená liečba, môže spôsobiť únavu, kognitívny pokles, depresiu, redukciu kostnej hmoty, redukciu svalovej hmoty, iné nežiaduce reakcie. Nežiaduce reakcie môžu viesť k zhoršeniu kvality života a nepriaznivým účinkom liečby.
Cvičebná medicína - usmernenia cvičení pre ľudí žijúcich s rakovinou a tých, ktorí rakovinu prekonali. Efektívnejšie je zasiahnuť do cvičenia v čase, keď pacienti začali svoju protirakovinovú terapiu. Fyzicky aktívny životný štýl podporuje potenciálne protinádorové účinky, podporuje apoptózu v nádorových bunkách alebo vrodenú imunitu proti niektorým formám rakovinám. Veľké zvýšenie hladín myokínov a katecholamínov má potenciál priamo regulovať rast nádoru.
Sofistikované fyzické cvičenie je sľubným nástrojom na pochopenie a identifikáciu metabolických zraniteľností nádorov. Aj bez užívania liekov je telesné cvičenie schopné oddialiť vývoj nádoru s dopadom na vaskularizáciu nádoru a energetický metabolizmus nádoru. Dôležité je definovať, ktoré nádory viac alebo menej reagujú na fyzické cvičenie, či už na zníženie rýchlosti rastu nádoru, alebo na reakciu na pôsobenie protinádorovej liečby.
Aj pri rakovine môžeme rozvíjať silu (zmnoženie bielych svalových vlákien) a vytrvalosť (zmnoženie červených svalových vlákien).
-
Fyzické cvičenie znižuje riziko rakoviny, zvyšuje kvalitu života a zlepšuje prognózu pacientov s rakovinou.
-
Fyzické cvičenie by sa malo považovať za dôležitý zásah do prevencie a liečby rakoviny a jej komplikácií.
-
Citlivosť na fyzické cvičenie sa líši u rôznych druhov rakoviny a v rôznych štádiách.
-
Inhibícia proliferácie rakovinových buniek a indukcia apoptózy a regulácia metabolizmu a imunitného prostredia sú hlavnými mechanizmami výhod fyzického cvičenia v prevencii a liečbe rakoviny.
Aeróbne cvičenie zvyšuje mitochondriálnu funkciu a podporuje oxidačný metabolizmus, ktorý môže pôsobiť proti glykolytickému fenotypu pozorovanému v niektorých rakovinových bunkách.
Proces intervalového tréningu na orbitreku vo vyššom algoritme - 20-40 minút striedame v päťminútových intervaloch zaťaženie vo watoch alebo rýchlosť v km/h a zároveň efektívne redukujeme tukové tkanivo, ktoré môže byť spúšťačom rakoviny.
Mitochondrie sú bunkové organely, ktoré sa nachádzajú v každej eukaryotickej bunke - bunkové elektrárne, pretože ich hlavnou úlohou je vytvárať energiu (ATP alebo adenosintrifosfát vzniká v mitochondriách). Vznikajú len delením už existujúcich mitochondrií.
Podieľajú sa aj na ďalších procesoch, napríklad bunkovej diferenciácii, bunkovej smrti či kontrole bunkového cyklu a rastu.
Vysokointenzívne anaeróbne cvičenie môže pôsobiť proti metabolizmu nádoru indukciou systémovej acidózy, inhibíciou glykolýzy nádorových buniek.
Vysokointenzívne anaeróbne cvičenie inhibuje glykolýzu aj na vzdialených miestach od svalov produkujúcich laktát. Tento fyziologický princíp možno použiť ako terapeutickú možnosť proti glykolýze nádoru.
Vysokointenzívne anaeróbne cvičenie môže inhibovať glykolýzu nádorových buniek a pôsobiť proti metabolizmu nádoru.
Inhibícia proliferácie (bujnenia) rakovinových buniek a indukcia apoptózy a regulácia metabolizmu a imunitného prostredia sú hlavnými mechanizmami výhod fyzického cvičenia v prevencii a liečbe rakoviny. Preto môže fyzické cvičenie znížiť rýchlosť rastu nádoru a modulovať metabolizmus energie nádoru, čím sa zníži funkcia mitochondrií v nádore, ktorý je pri raste nádoru silne závislý od mitochondrií.
Obmedzenie energetických substrátov uložených v nádore fyzickým cvičením môže byť mechanizmom na zmiernenie rastu a proliferácie rakovinových buniek. Účinky fyzického cvičenia prekonávajú zložitosť metabolizmu nádorov, čo zvyčajne vedie k oneskoreniu vývoja nádoru v porovnaní s nepohyblivými pacientmi – sediaci a ležiaci pacienti.
Aj intervencie s fyzickým cvičením počas predoperačného obdobia (prehabilitácia) prispievajú k lepšej odpovedi na liečbu po operácii nádoru.
Sofistikované cvičebné zaťaženie v praxi liečebnej rehabilitácie
Čo je laktátový prah?
Počas odpočinku a cvičenia v rovnovážnom stave sa hladiny laktátu v krvi vytvárajú a odstraňujú v rovnováhe. Svaly, srdce a pečeň môžu počas tejto doby používať laktát ako palivo. Počas mierneho cvičenia v ustálenom stave sa laktát môže rýchlo vstrebávať, ale pri cvičení s vysokou intenzitou sa produkuje rýchlejšie, ako ho telo dokáže absorbovať.
Laktátový prah je bod počas vyčerpávajúceho, totálneho cvičenia, pri ktorom sa laktát hromadí v krvnom riečisku rýchlejšie, ako ho telo dokáže odstrániť. Anaeróbny metabolizmus produkuje energiu pre krátke výbuchy aktivity s vysokou intenzitou predtým, ako nahromadenie laktátu dosiahne prahovú hodnotu, pri ktorej už nemôže byť absorbované, a preto sa hromadí. Tento bod je známy ako laktátový prah.
Cvičenie je vysoko personalizované s interdisciplinárnou spoluprácou. Aplikujeme príklad intervalového cvičenia na orbitreku - pacienti sa vyvarujú cvičenia na domácich orbitrekoch.
Rozvoj vytrvalosti:
Zaťažujeme pomalé vytrvalostné svalové vlákna (červené vlákna): zvolíme ľahučkú záťaž a nízku rýchlosť v časovom rozpätí 5 minút. Potom rýchlosť mierne zvýšime v časovom rozpätí 5 minút. Nasleduje optimálne striedanie rýchlostí v päťminútových intervaloch.
Rozvoj rýchlosti, sily:
Zaťažujeme rýchle, silné svalové vlákna (biele vlákna): zvolíme ľahučkú záťaž a nízku rýchlosť v časovom rozpätí 5 minút. Potom tomu "vytneme" na súčasné optimálne maximum v trvaní do 10 sekúnd (kyslíkový dlh). Nasleduje výrazne znížená rýchlosť v časovom rozpätí minimálne päť minút. V optimálnych intervaloch striedame uvedené rýchlosti.
Poznámka:
Terapeut sleduje počas zaťaženia koordináciu pohybov pacienta, tvár pacienta - oči, ústa, farba pokožky, potenie. Sleduje údaje: srdcová frekvencia, saturácia kyslíka v krvi, VO2max - inteligentné hodinky.
Glukóza a glykogén
Sacharidy, lipidy a bielkoviny sa nakoniec rozkladajú na glukózu, ktorá potom slúži ako primárne metabolické palivo.
Glukóza je hlavným zdrojom paliva pre naše bunky. Keď telo nepotrebuje využívať glukózu na energiu, ukladá ju do pečene a svalov. Táto uložená forma glukózy sa skladá z mnohých spojených molekúl glukózy a nazýva sa glykogén.
Obmedzme príjem jednoduchých cukrov: Minimalizujme konzumáciu potravín a nápojov s vysokým obsahom pridaného cukru, aby sme zabránili prudkým zvýšeniam hladiny glukózy.
Plusy a negatíva v pohľade na laktát
Laktát je produkt glykolýzy, keď sa glukóza rozkladá na ATP (bunková energia) v neprítomnosti kyslíka. Pre vývoj nádoru je potrebný laktát. V súvislosti s rakovinou existuje fenomén známy ako Warburgov efekt, kedy sa rakovinové bunky často spoliehajú na glykolýzu (proces, pri ktorom vzniká laktát) aj v prítomnosti kyslíka (ďalšie štúdie však myšlienku Warburga spochybnili a odhalili, že mitochondrie nádoru dýchajú a produkujú ATP). Nádorové tkanivá majú vyššie množstvo laktátu ako normálne tkanivá. Akumulácia laktátu vedie k acidóze, intratumorálnej angiogenéze, imunosupresii a proliferácii a prežívaniu nádorových buniek.
Pri aeróbnom metabolizme vzniká laktát ako produkt pri nízkych hladinách kyslíka, zatiaľ čo pri anaeróbnom metabolizme vzniká laktát ako produkt rozkladu glukózy v neprítomnosti kyslíka.
Laktát poháňa svaly, keď svaly narazia na svoje limity. Tento záložný systém je základným znakom opakovane intenzívnych svalových kontrakcií a bez produkcie laktátu by takéto opakované kontrakcie nemohli nastať.
Laktát nie je „odpadový produkt“, ktorý sa „hromadí“ a spôsobuje následne bolesť. Je to laktát v metabolizme svalov, čo nie je kyselina. Zúčastňuje sa na ňom len čiastočne. Laktát je v skutočnosti dôležitým zdrojom paliva pre svaly a akumulácia laktátu neobmedzuje schopnosť kostrových svalov sťahovať sa.
Asistenčný stroj umožňuje pohodlne a bezpečne zaťažovať príslušné svalové partie - m. quadriceps femoris, gluteálne svaly, hamstringy, lýtkové svaly. Držaním sa jednou rukou madla alebo poloha bez dopomoci rúk vylepšuje rovnovážne možnosti celého tela i posilňovanie svalov panvového dna. Bezpečné a efektívne cvičenie pre staršiu populáciu v rozvoji pohybových schopností a v liečebnej rehabilitácii.
Laktát je pre telo počas a po cvičení prospešný – môže byť využitý priamo mozgom a srdcom na energiu alebo premenený na glukózu v pečeni alebo obličkách, ktorú potom môže použiť takmer každá bunka v tele na energiu.
Hladiny laktátu v krvi:
- Normálne hladiny: menej ako 2 milimóly/liter.
- Hyperlaktatémia (abnormálne vysoká hladina): 2 až 4 milimóly/liter.
- Závažné hladiny: viac ako 4 milimóly/liter (indikuje laktátovú acidózu).
Adenozíntrifosfát (ATP)
Mitochondrie sú bunkové organely, ktoré sa podieľajú na bunkovom dýchaní a na procesoch, ako je bunková diferenciácia, bunková smrť, kontrola bunkového cyklu a rastu). Rakovinové bunky rastú a delia sa veľmi rýchlo, a preto potrebujú zásobu na dosiahnutie ATP. Na doplnenie ATP vo svaloch fungujú energetické systémy: fosfagén (primárnymi fosfagénmi sú ATP a kreatínfosfát), glykolytické dýchanie (prebieha v cytosole – gélovité vnútorné prostredie bunky) a mitochondriálne dýchanie (rozklad organických látok, pričom sa získava energia potrebná pre syntézu ATP); východiskovou látkou sú hlavne pyruvát - kyselina pyrohroznová vzniká v záverečnej fáze glykolýzy a mastné kyseliny.
Zdroje energie a ich využitie pri rôzne dlhom zaťažení
Druh zaťaženia |
Trvanie výkonu |
Využitie substrátov |
Tvorba laktátu |
Silové |
< 10-15 sekúnd |
ATP, CP |
malá |
Silovo |
15-50 sekúnd |
ATP, CP, |
vysoká |
Vytrvalostné: |
|
|
|
- Energetické systémy tela pracujú postupne, pričom fosfagénový systém (makroergické fosfáty) je primárnym zdrojom energie do 15 sekúnd cvičenia vysokou intenzitou.
- Glykolýza je proces rozkladu glukózy na pyruvát, ktorý sa potom používa na výrobu ATP. Aeróbne bunky transportujú pyruvát do mitochondrií, kde sa celkom odbúra za konečného vzniku molekúl oxidu uhličitého a vody. Pri anaeróbnom zaťažení zvyčajne nasleduje fermentácia (kvasenie bez prítomnosti kyslíka – laktát).
- Aby sme zabránili procesu glykolýzy cvičením, vykonávame dlhšie vytrvalostné cvičenia, ktoré vyžadujú viac energie, ako môže poskytnúť glykolýza. Tak sa vyhneme negatívnym účinkom glykolýzy – produkcia laktátu.
- Tuky sa nedokážu metabolizovať na laktát.
U zdravého človeka, športovca je produkcia laktátu prospešná, nie škodlivá pre svalovú kontrakciu a metabolizmus počas intenzívneho cvičenia. Ale mi riešime podmienky liečby rakoviny a produkciu laktátu potrebujeme limitovať.
Klastrový tréning
Pri cielenom onkologickom tréningu aplikujeme aj tzv. klastrový tréning – použitie krátkych intervalov odpočinku v rozmedzí od 10 do 30 sekúnd, aby sme dosiahli výkonnejšie opakovania alebo viac opakovaní s veľkou váhou.
Anabolizmus a katabolizmus
Katabolizmus je spojený s nižšou rýchlosťou proliferácie, zatiaľ čo anabolizmus je spojený s vyššou rýchlosťou proliferácie. Anabolizmus a katabolizmus sú dva základné procesy bunkového metabolizmu. Tieto procesy zohrávajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní rovnováhy energie a biomolekúl v bunkách. V kontexte rakoviny sa často pozorujú zmeny v anabolizme a katabolizme, čo prispieva k jedinečnému metabolickému profilu rakovinových buniek. Tento zmenený metabolizmus je známy ako metabolizmus rakoviny.
Dajme šancu aj imobilným pacientom.
-
Anabolizmus pri rakovine:
Prehľad: Anabolizmus zahŕňa syntézu zložitých molekúl z jednoduchších, čo si vyžaduje prísun energie. V rakovinových bunkách je často zvýšený dopyt po stavebných blokoch, ako sú nukleotidy, aminokyseliny a lipidy na podporu rýchlej proliferácie buniek.
Syntéza nukleotidov: Rakovinové bunky vyžadujú zvýšené hladiny nukleotidov na syntézu DNA počas delenia buniek. Môžu upregulovať dráhy, ako je cesta syntézy nukleotidov de novo, aby splnili túto požiadavku.
Nukleotidy alebo nukleozidfosfáty sú základné stavebné jednotky nukleových kyselín a niektorých koenzýmov. Niektoré nukleotidy plnia aj úlohu energetických prenášačov.
Metabolizmus aminokyselín: Rakovinové bunky môžu vykazovať zmeny v metabolizme aminokyselín na podporu syntézy bielkovín a iných bunkových procesov. Napríklad zvýšený príjem určitých aminokyselín a zmeny v dráhach syntézy aminokyselín sú bežné v rakovinových bunkách.
Metabolizmus lipidov: Rakovinové bunky často vykazujú zvýšenú syntézu lipidov na podporu tvorby bunkových membrán a signálnych molekúl. To môže zahŕňať zvýšenú syntézu mastných kyselín a zmeny v metabolických dráhach lipidov. -
Katabolizmus pri rakovine:
Prehľad: Katabolizmus zahŕňa rozklad zložitých molekúl na jednoduchšie, pričom sa pri tom uvoľňuje energia. Rakovinové bunky môžu vykazovať zmeny v katabolických dráhach, aby splnili svoje energetické požiadavky a poskytli substráty pre anabolické procesy.
Glykolýza: Jednou zo známych zmien v metabolizme rakoviny je Warburgov efekt, kedy rakovinové bunky často prednostne využívajú glykolýzu aj v prítomnosti kyslíka (aeróbna glykolýza). Tento proces umožňuje rýchlu produkciu ATP a poskytuje medziprodukty pre anabolické dráhy.
Glutaminolýza: Glutamín, aminokyselina, sa v rakovinových bunkách často katabolizuje vo zvýšenej miere. To poskytuje prekurzory pre rôzne biosyntetické dráhy a podporuje produkciu energie.
Autofágia: Autofágia je bunkový proces zapojený do degradácie a recyklácie bunkových komponentov. Pri rakovine môže autofágia hrať dvojakú úlohu – môže podporovať prežitie buniek v stresových podmienkach, ale nadmerná autofágia môže viesť aj k bunkovej smrti.
Pochopenie zložitej rovnováhy medzi anabolizmom a katabolizmom v rakovinových bunkách je rozhodujúce pre vývoj cielených terapií. Niektoré protirakovinové lieky majú za cieľ narušiť špecifické metabolické dráhy, využívajúc metabolickú zraniteľnosť rakovinových buniek a zároveň šetria normálne bunky.
Suplementácia kreatínom
Kreatín je prirodzene sa vyskytujúca neproteínová aminokyselina. V našom tele sa 95 % kreatínu nachádza v kostrových svaloch. Kreatín možno získať aj exogénne z potravinových zdrojov, najmä konzumáciou hovädzieho, bravčového, kuracieho a rybacieho mäsa.
Účelom kreatínu je napomáhať produkcii energie, najmä pri vysokointenzívnom anaeróbnom cvičení, ako je zdvíhanie ťažkých bremien a krátkodobý intervalový tréning. Suplementácia kreatínom (kreatín monohydrát) zvyšuje svalovú hmotu a silu, ako aj zlepšuje regeneráciu.
Rastúce množstvo dôkazov identifikovalo potenciálne terapeutické účinky kreatínu pri širokej škále klinických stavov, ako je rakovina, svalová dystrofia a neurodegeneratívne poruchy. Dôkazy naznačujú, že samotná suplementácia kreatínu a hlavne v kombinácii s optimálnym cvičebným programom môže zlepšiť metabolizmus glukózy u jedincov rezistentných na inzulín, ako sú napríklad pacienti s diabetes mellitus 2.
Vo vertikálne trakcii v stoji bilaterálne precvičovanie brušného svalstva: Pri nádychu roztiahneme hrudník, zľahka kontrahované brucho pritom mierne vyklenieme dopredu, vzpriamime hlavu. Maximálna "roletová" kontrakcia brušných svalov je spojená s maximálnym výdychom a optimálnym predklonom hlavy. Cvikom precvičujeme prevažne hornú časť brušného svalstva. V prípade slabosti, zhoršených rovnovážnych schopností cvičíme v sede.
Imunoterapia pohybom
Úspešná aplikácia protirakovinovej imunoterapie oživila nádej u onkologických pacientov. Mnoho pacientov však nereaguje na imunoterapiu a súvisiace liečby. Túto nedostatočnú odozvu u pacientov s rakovinou voči rôznym liečebným režimom možno pripísať najmä závažnej imunitnej dysfunkcii u takýchto pacientov.
Fyzické cvičenie môže viesť významne k zlepšeniu výsledkov u pacientov s rakovinou. Keďže cvičenie dostáva obrovskú odozvu od imunitného systému, možno ho využiť na zlepšenie imunitnej funkcie. Leukocyty so zlepšenými funkciami sú podstatne mobilizované do obehu jediným útokom intenzívneho fyzického cvičenia. Chronické fyzické cvičenie má za následok väčšiu svalovú vytrvalosť a silu a zlepšenie kardiorespiračnej funkcie. Tento cvičebný režim je tiež užitočný pri zlepšovaní množstva T-buniek a znižovaní dysfunkčných T-buniek.
Poznámka: T-lymfocyt, typ leukocytu (bielej krvinky) je hlavnou regulačnou bunkou špecifickej imunity. T-lymfocyty sa vyvíjajú v kostnej dreni a následne dozrievajú v týmuse (žľaza s vnútorným vylučovaním uložená za hrudnou kosťou).
Indukcia imunitných buniek sprostredkovaná fyzickým cvičením vyvoláva protinádorové účinky. To naznačuje potenciál cvičenia pri modulácii správania imunitných buniek na inhibíciu progresie nádoru.
Cielený celostný onkologický tréning
Porozumením vplyvu fyzického cvičenia na rast a rozvoj zhubných nádorov, metabolických dráh a systémových imunitných funkcií môžeme plne pochopiť koreláciu medzi cvičením a prevenciou a liečbou rakoviny, a tak máme predpoklady vytvoriť personalizované plány cvičebnej liečby pre pacientov s rakovinou. Okrem pozitívnych účinkov má cvičenie veľkú hodnotu aj pri liečbe iných ochorení a heterogenity špeciálnych nádorových ochorení.
Nový prístup pri liečbe metastatickej liečby rakoviny zahŕňa mesačné cyklovanie hladín testosterónu - pod kontrolou onkológa.