Drep v rehabilitácii chrbtice
Schopnosť vykonať drep je znakom vitality
organizmu
Primerane ťažké klasické drepy (viackĺbový cvik) s takto zakrivenou chrbticou + herniou spinálneho disku? Určite nie!
Predné drepy sú výhodnejšie pre rehabilitačné účely alebo pre začínajúcich návštevníkov posilňovní ako zadné drepy. Používanie nižších váh, ako aj prirodzené držanie trupu vytvára lepšie podmienky pre tých, ktorí sa vracajú po zranení.
Predné drepy sa považujú za bezpečnejšie ako zadné drepy. Zvýšená tuhosť stavcov koaktiváciou lokálnych a globálnych svalov je dôležitá pri zlepšovaní stability driekového sektora chrbtice.
1. Pri drepoch máme dolnú časť chrbta mierne klenutú (lordóza).
2. Pred cvičením drepov rozhýbeme svoje telo. Príliš dlhé sedenie a následný drep totiž môže ovplyvniť flexibilitu a platničky v našej chrbtici.
3. Kolená nemáme mať vpredu ďalej ako prsty na nohách. Je tiež užitočné nechať kolená trochu vytočené.
Každý pobyt v nemocnici a najmä dlhodobý pobyt na nemocničnom lôžku vytvára deficit bipedálnej lokomócie, deficit výkonnosti dolných končatín a s tým súvisiace ďalšie zdravotné ťažkosti, ktoré sa prejavujú aj v psychike pacienta. Je možné začať kinezioterapiu primerane ťažkými drepmi? Áno. Je to možné! Aj pacienti s veľkými problémami v chrbtici - skolióza, hernia spinálneho disku atď. sa nemusia vzdať tohto cviku počas kinezioterapie či rehabilitácie a mať obavy z jeho negatívnych následkov.
Drep s chybnou dolnou pozíciou chrbtice a panvy a nevhodne zaklonenou hlavou. Príčinou ohnutého, zaobleného driekového sektora chrbtice v dolnej pozícii drepu, ktorá ohrozuje chrbát, sú anatomicky hlboké bedrové jamky (panvička - acetabulum) v stehennom kĺbe. Je to dané genetikou. Východiskom z tohto stavu je rozšíriť stoj rozkročný (špičky von) a držať panvový chrbát v neutrálnom zakrivení chrbtice (optimálna lordóza). Ďalšou možnosťou sú drepy so záťažou vpredu, prípadne optimálne vysoká podložka pod pätami. Hlavu držíme v prirodzenom predĺžení chrbtice.
V uzavretom reťazci je aktivovaných viac kĺbov a s nimi prepojených svalových partií. Existuje niekoľko variánt drepov, ktoré prinášajú pozitívny efekt do života subjektov aj s ťažkým poškodením chrbtice. Drep môžeme uprednostniť v rehabilitácii poškodeného kolena (preťaženie predného krížneho väzu) pred cvikmi na extenzných strojoch.
Obmedzená pohyblivosť bedrových kĺbov vedie k väčšiemu predklonu a tým k zvýšeniu rizika strihovej sily na chrbtici - chrbticu sa snažíme držať vzpriamenú a prehnutú (lordotické zakrivenie v driekovom sektore).
Optimálna dolná pozícia drepu s kontrakciou dorzálnych svalových partií; špičky a kolená von.
Neschopnosť aktívneho zapojenia sedacích svalov pri drepe - fáza extenzie v bedrovom kĺbe, býva často kompenzovaná nadmerným používaním extenzorov chrbtice a hamstringov čo neraz ústi do bolesti v driekovom sektore chrbtice.
Učme sa od najlepších, ako má vyzerať technicky správny drep a budeme predchádzať zraneniam kolien i chrbtice nielen pri posilňovaní. Na činke je asi 300 kg.
To vedie k nižšej výkonnosti a preťažovaniu krížov. Príčina, inhibícia sedacích svalov, mení motorický vzorec; korekciou motorického vzorca - stimuláciou aktivácie týchto svalov upravíme výkonnosť a podieľ na rušení, zrušení bolesti.
Aj skoliózu môžeme riešiť prostredníctvom drepu (bez záťaže chrbtice) - v našom prípade máme "konvexné" chodidlo na primerane vyvýšenej podložke (poloha pliec v horizontále). Dôležité je aj nastavenie predozadného posunu chodidla na podložke - dosiahnutie optimálneho účinku na derotáciu chrbtice a laterálny sklon panvy (sagitálna i frontálna rovina).
Ak chceme vykonávať drepy so záťažou na pleciach alebo v rukách (jednoručky), mali by sme najskôr vyriešiť prípadné patologické zakrivenia chrbtice.
Nohy sú základ, drep je základ. Ak sme limitovaní vykonať po kinezioterapii či rehabilitácii drep vlastnou hmotnosťou, eventuálne aspoň polovičný drep, kinezioterapia alebo rehabilitácia neprebehli úspešne (výnimku tvoria ťažké špecifické zdravotné diagnózy). Negatíva signalizuje aj technika drepu, polovičného drepu, pri ktorých sa vychyľujeme z vertikálnej osi laterálne.
V prípade seniorov doporučujú lekári prechádzky. Ok! Ale to je málo, pretože pri bežnej lokomócii nedochádza k väčšiemu rozsahu pohybu v členkoch, kolenách, bedrových kĺboch, k dostatočnému natiahnutiu a prekrveniu tkanív.
Asistenčný stroj nám umožní bezpečne začať i pokračovať v unilaterálnom precvičovaní dolných končatín s ďalšími nespornými benefitmi napr. pohyb pri lokomócii aj s udržaním rovnováhy v kritických prípadoch pošmyknutia. Pri prevedení cvikov v podmienkach „nerovnováhy“ naučíme telo riadiť sily správnym smerom. Drepy seniorov sú jedným z riešení ako napr. odolávať inkontinencii.
Takže poďme v prevencii na štvrťdrepy, drepy s dopomocou pri stoličke pred zrkadlom a potom samostatne. Takže poďme na cvičenie drepov v každom veku pre dôstojný život najmä v seniorskom veku.
Drep v kombinácii s antirotáciou Pallof press. Mimoriadne účinný variant cvičenia na chrbticu, kĺby dolných končatín a celkovú výkonnosť. Výsledok umocňuje variabilita pohybu partnerky do strán.
Hrudník (partnerka je vzadu):
1. Pohyb do drepu v pripažení pokrčmo = nádych,
2. Pohyb z drepu s predpažením (horizontálne, poniže) = výdych.
Chrbát (partnerka je vpredu - obr.):
1. Pohyb do drepu v predpažení (horizontálne, poniže) = nádych,
2. Pohyb z drepu s pripažením pokrčmo = výdych.
Zladenie so špecifickým ventrálno-dorzálnym dýchaním je náročné, ale s tonizáciou priečneho brušného svalu prináša vynikajúci výsledok.
Belt squat - opaskový drep na špeciálnom zariadení do značnej miery odľahčuje axiálne zaťaženie chrbtice (závislé od typu opasku a jeho fixácie). Športovci s poranením chrbta alebo po liečbe poranení chrbta nemusia vynechať drepy zo svojho zásobníka cvikov a majú k dispozícii alternatívne riešenia drepov. Správna technika drepov vyžaduje nielen silu, ale aj flexibilitu zúčastnených kĺbových štruktúr a mechanizmov.
Variant opaskového drepu prostredníctvom elastických lán.
Gluteálna anamnézia
Pri gluteálnej amnézii strácame schopnosť sťahovať svoje gluteálne svaly, čo vedie k širokému spektru deficitov a zranení, ktoré ovplyvňujú tri hlavné oblasti: estetiku, výkonnosť a bolesť. Kvôli neschopnosti stiahnuť gluteus stráca gluteus svoj tvar a neudržujeme si svoj zdvih a zakrivenie. Toto je často badateľné vtedy, keď vykonávame aktivity ako je drep alebo skok a prejavuje sa pohybom kolena (kolien) dovnútra (valgozita) alebo keď vykonávame extenziu v bedrovom kĺbe – napr. pri mŕtvom ťahu alebo spätnom ráze zadku a vystierame dolný chrbát a nie panvu. Výsledkom zlej aktivácie gluteálnych svalov sa často zdôvodňujú stavy napr. laterálnych vyvrtnutí členka až po bolesti krížov. Preto sú optimálne hlbšie drepy - stehná rovnobežné s podlahou a kolenami vytočenými v smere špičiek von.
Drepy pri skolióze jednou končatinou na kotúči (konvexná strana driekového sektora chrbtice). Spestrením liečebnej rehabilitácie skoliózy môže byť rotana položená na kotúči a odráženie voľnou nohou okolo kotúča (rotačná kolobežka).
Osobná estetika sa využíva pri diagnostike slabého využitia gluteálneho svalstva: ovisnutý zadok = slabé využitie zadku.
Drepy na tomto type stroja (DB metóda - pneumatický odpor) sú vhodné najmä v rehabilitácii (štvrťdrepy, polovičné drepy, aj hlboké drepy). Podoba s opaskovými drepmi je neodškriepiteľná. Dáme na obrázku by som odporučil tlačiť kolená mierne von.
Sissy drepy sú náročné cvičenie nielen v rehabilitácii.
Správne vykonané sumo drepy, alebo aspoň štvrťdrepy spojené so správnym dýchaním spevňujú celé telo aj s panvovým dnom. Drepy s oporou pažami - zaujmeme širší stoj rozkročný, aby sme v drepe netlačili kolená na bruško a pozor dávame na hyperlordózu v driekovom sektore chrbtice. Nie pre každú tehotnú ženu sú drepy paušálne vhodné - počúvame vlastné telo.
Drepy na bosu majú opodstatnené miesto tak v športovom tréningu, ako aj v rehabilitácii.
TRX drepy obsahujú vhodné varianty v systéme trakčnej kinezioterapie - záber gluteálov.
Už v roku 1939 vo filme Cesta do hlubin študákovy duše prezentoval profesor telocviku Tuřík (František Kreuzmann) na klasifikačnej porade pedagogickému zboru gymnázia, ako má vyzerať správny pružný drep a prečo teda nemôže dať lepšiu známku z telocviku študentovi „šprtovi“ Mazánkovi (František Filipovský). Koľko detí dnes urobí správny pružný drep, ale jednotku z telocviku si budú nárokovať nielen deti, ale aj ich rodičia?