Rakovina pľúc - liečebná rehabilitácia
Cielená celostná trakčná kinezioterapia
(neo)adjuvantná liečba - sofistikované cvičenie je liek
Rakovina pľúc je zhubný nádor pľúc alebo priedušiek. Vzniká ako primárny pľúcny karcinóm alebo ako metastáza inej malignity. Primárne sú pľúcne karcinómy heterogénnou skupinou nádorových podtypov, vrátane malobunkového (menej častý, no biologicky agresívnejší typ rakoviny pľúc) a nemalobunkového karcinómu.
Rakovinou vyvolané poruchy parenchýmovej, bunkovej a mitochondriálnej funkcie, ktoré obmedzujú kardiorespiračnú zdatnosť, môžu byť antagonizované a zoslabené sofistikovaným cvičebným tréningom. Fyzicky aktívny životný štýl podporuje potenciálne protinádorové účinky, podporuje apoptózu v nádorových bunkách alebo vrodenú imunitu proti niektorým rakovinám. Veľké zvýšenie hladín myokínov a katecholamínov má potenciál priamo regulovať rast nádoru.
Obmedzenia cvičenia u pacientov s rakovinou
Pacienti s rakovinou vykazujú zníženú kardiorespiračnú zdatnosť vyjadrenú prostredníctvom zníženej maximálnej spotreby kyslíka (VO2max – maximálna rýchlosť spotreby kyslíka, jeden z najlepších ukazovateľov aeróbnej výkonnosti, udáva množstvo kyslíka spotrebovaného v mililitroch na kilogram telesnej hmotnosti za minútu, ml/kg/min; je dôležitá pre hodnotenie kondície a vytrvalosti), čo je často umožnené kachexiou alebo imobilitou vyvolanou rakovinou. Zníženie VO2max u pacientov s rakovinou je zložené z nižšieho srdcového výdaja, tepového objemu (množstvo krvi vypudené myokardom - ľavou komorou pri jednom jeho sťahu), zvýšenia srdcovej frekvencie a periférnej extrakcie kyslíka počas cvičenia. Znížená poddajnosť ľavej komory a zvýšená systémová vaskulárna rezistencia tiež prispievajú k zníženiu VO2max.
Pomocníkom pri adjuvantnej terapii môžu byť inteligentné hodinky diagnostikujúce maximálnu spotrebu kyslíka VO2max.
Obmedzenia prenosu kyslíka z horných dýchacích ciest do mitochondrií u pacientov s rakovinou a súvisiace klinické symptómy (kachexia, nevoľnosť, polyneuropatia – poruchy periférnych nervov, znížená hustota minerálov v kostiach, lymfedém, artraralgia – degeneratívne ochorenie kĺbov, kognitívna disfunkcia, asténia, únava).
Mitochondria je organela (podjednotka bunky), ktorá slúži prevažne na získavanie energie tzv. bunkovým dýchaním. Dôležité je, že cvičebné stimuly zvyšujú obsah mitochondrií nezávisle od typu svalového vlákna. Cvičením indukovaná aktivácia súvisiaca s autofágiou uľahčuje mitochondriám vyčistiť bunkový odpad a udržiavať potrebné vnútrobunkové prostredie na udržanie výkonu.
Cielená celostná liečba
Pri liečbe rakoviny sa cvičenie považuje za súčasť komplexného prístupu, ktorý zahŕňa chirurgiu, chemoterapiu, radiačnú terapiu, imunoterapiu a iné intervencie. Cvičebné programy by mali byť šité na mieru nielen pre nádorovú entitu, ale aj na osobitosti momentálneho zdravotného stavu pacienta. Kinezioterapeuti by sa mali poradiť so zdravotníckym tímom, aby určili najvhodnejší a personalizovaný liečebný plán pre konkrétny stav. Diskutovať by mali o modalitách aeróbneho cvičenia a silového tréningu a ich potenciáli, zlepšiť nielen kardiorespiračnú zdatnosť u pacientov s rakovinou, ale a poskytnúť periodizačný cvičebný tréning s komplexným cieleným účinkom (odozvy na cvičenie bývajú u každého jednotlivca odlišné).
Chirurgický zákrok: torakotómia s následnou lobektómiou pľúc.
Pľúcna liečebná rehabilitácia môže pomôcť nášmu telu lepšie reagovať na onkologickú liečbu či už podstupujeme chemoterapiu, rádioterapiu, imunoterapiu alebo operáciu rakoviny pľúc a zároveň pomáha nášmu procesu zotavenia.
Samotné cvičenie a diéta pravdepodobne nevyliečia rakovinu, ale môžu byť dôležitými súčasťami holistického prístupu k prevencii a liečbe rakoviny.
Adjuvantná liečba
Adjuvantná liečba býva označená za zaisťovaciu liečbu. Podáva sa vtedy, keď bol nádor operačne odstránený, ale je predpoklad, že sa v tele môžu nachádzať nádorové bunky, ktoré však v súčasnosti nevieme dostatočne citlivo zachytiť a teda s istotou nevieme povedať, či nádorové bunky ešte v tele sú, alebo nie.
Reaktívne formy kyslíka (ROS)
Počas fyzického cvičenia sa rýchlosť metabolizmu výrazne zvyšuje, čo je kvantifikované spotrebou kyslíka a produkciou tepla, čo vedie k zvýšenej tvorbe reaktívnych foriem kyslíka, ktoré hrajú dvojakú úlohu pri iniciácii, rozvoji, potlačení a liečbe rakoviny. V nízkych až stredných koncentráciách hrá ROS úlohu pri regulácii bunkovej proliferácie, diferenciácie a apoptózy (programovanej bunkovej smrti). Optimálne cielené celostné onkologické cvičenie podporuje tvorbu fyziologických hladín reaktívnych foriem kyslíka (voľné radikály), udržať normálnu funkciu kostrového svalstva a uľahčiť adaptáciu na cvičenie, zatiaľ čo vyčerpávajúce cvičenie spôsobuje, že telo produkuje príliš veľa reaktívnych foriem kyslíka, čo spôsobuje nadmerný oxidačný stres, čo vedie k únave a poškodeniu buniek kostrového svalstva. Mitochondrie sú hlavným zdrojom produkcie ROS v bunkách. Dysfunkcia v mitochondriách môže viesť k zvýšeniu hladín ROS, čo ďalej prispieva k oxidačnému stresu.
Pravidelné cvičenie zvyšuje mitochondriálnu funkciu buniek kostrového svalstva a myokardu zlepšením aktivity príslušných enzýmov a uľahčuje transportnú kapacitu elektrónov na produkciu adenozíntrifosfátu.
Rehabilitačné cvičebné jednotky (kombinácie aeróbneho, silového cvičenia a koordinačných cvičení rovnováhy; podľa exteriérových klimatických podmienok zaraďujeme nordic walking) sú koncipované personalizovane tak, aby nás naučili techniky optimálneho dýchania (dýchacie svaly - dýchanie cez privreté pery, bránicové dýchanie, nafukovanie balóna), šetrenia energie, aby sme spätnou väzbou dokázali regulovať prekonávanie záťaží.
Počas liečebnej rehabilitácie monitorujeme hladinu kyslíka v krvi, krvný tlak a srdcovú frekvenciu, aby sme odborne smerovali k ďalším progresívnym výsledkom a sledujeme vonkajšie prejavy organizmu pri záťaži a po záťaži. K dispozícii máme kyslíkový koncentrátor.
Systém cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice poskytuje všestranné využitie unilaterálneho zaťaženia po chirurgickom zákroku, kedy je chrbtica nevyvážená, ale aj optimálne hojenie a tvorbu jazvy a tiež pri sprievodných ochoreniach, ktoré dokážeme riešiť súčasne - hernie spinálnych diskov, skolióza, lordóza, kyfóza.
Príbeh a adjuvantná terapia
Starostlivá matka, manželka, gazdinka, onkologická pacientka prišla s bolesťami po torakotómii a lobektómii pľúc. Opäť som vsadil na algoritmy svojho osvedčeného štvordimenzionálneho časopriestorového Systému cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie chrbtice. Pri rehabilitačnom cvičení trikrát do týždňa sme stavili na opatrnosť, pretože aj nepatrná námaha jej spôsobovala nárast bolesti. Postupne sme predlžovali čas komunikácie. O jeden a pol mesiaca dokázala nafúknuť balón. Oči jej žiarili.
Lobektómia postihnutého laloka po nádorovom ochorení. V unilaterálnej rehabilitácii sledujeme nielen dýchacie funkcie, ale aj hojenie a pružnosť jazvy a tkanív na ľavej strane hrudného koša, redukciu bolesti a výkonnosť aktivovaných svalových partií. Smerujeme k zlepšovaniu tolerancie na cvičenie, na záťaž. V našom prípade sa v unilaterálnom cvičení sústredíme na ľavý dolný lalok. V prípade bolesti stojí terapeut na strane torakotómie, jednou dlaňou tlačí optimálne hrudník a druhou lopatku.
Mali by sme sa pripraviť aj na možnosť, že po torakotómii vzniká riziko skoliózy s konkavitou na strane torakotómie – riešime trojdimenzionálne zakrivenie chrbtice štvordimenzionálnym Systémom cielenej celostnej trakčnej kinezioterapie.
Už pravidelne dýchala, pokojne zaspávala, nezobúdzala sa na bolesť. Zvládla i náročnejšie turistické výlety. Dojímavé bolo stretnutie na pešej zóne s jej maminou, ktorá mi so slzami v očiach ďakovala. Doteraz mi nikto takto a za tak málo neďakoval. To vedia len starostlivé maminy.
Dýchací cvik pullover nemusíme cvičiť len na špeciálnych posilňovacích strojoch, ale alternatívne si vystačíme aj s trakčnými variáciami na kladke (primerane a postupne zaradíme aeróbne aj silové cvičenie). V našom prípade zaraďujeme najmä unilaterálne formy cviku pullover.
Ale silný ľudský príbeh pokračoval – pri kontrole jej zistili, že nie všetko rizikové tkanivo odstránili. Poprosila ma, aby som na ňu čakal, podržal jej miesto na cvičenie. Mala pred sebou náročné cesty na ďalšiu liečbu. Vyčerpanosť fyzická i psychická. K tomu sa pridružili problémy s covidom a so srdiečkom.
Po čase sme sa stretli. Cvičili sme ďalej a pridali sme kardio – popri orbitreku poklus na bežeckom páse a unilaterálne úžasný dýchací cvik pullover. Vnímal som presvedčivý efekt myokínov.
Orbitrek zaradíme do rehabilitačného procesu najmä v prípade nepriaznivých exteriérových klimatických podmienok (kompenzácia za nordic walking).
Špecifickou pohybovou terapiou môže byť terapia tancom.
Onedlho jej zomrel otec. Pokračovala v cvičení – spomienky a úcta k otcovi zostali, ale potrebovala fungovať pre živých.
Aj optimálne zvolená pestrá strava zohráva významnú úlohu v rámci liečebnej rehabilitácie.
Pri poslednej kontrole doktori zistili, že zvyškové zdravé pľúcne tkanivo sa na strane po lobektómii pľúc výrazne zväčšilo. Teda! Obnova pľúc z buniek zvyškového zdravého tkaniva je možná, pokiaľ tomu napomáhame adekvátnym stravovaním a rehabilitáciou.
Medzi to, čo sa nazýva „neskoré účinky“ chemoterapie, patrí poškodenie srdca, najmä ľavej komory, ktoré časom môže znížiť funkciu srdca. Cvičenie pomáha zmierniť poškodenie ľavej komory, ku ktorému môže dôjsť počas vedľajších negatívnych účinkov liečby rakoviny.
V súvislosti s vekom klesá svalová sila dolných končatín rýchlejšie ako svalová sila horných končatín. Závažná myalgia môže postihovať veľké svalové partie - dolné končatiny, sedacie svaly, chrbát. Asistenčný stroj je vhodným riešením pre rozvoj ich sily a rovnováhy. Unilaterálnym cvičením dolných končatín odstraňujeme nerovnováhu medzi dolnými končatinami a rozvojom ich sily znižujeme riziko prípadných pádov a následných zdravotných komplikácií.
Kyslík indikujeme, ak:
- Arteriálny tlak kyslíka (PaO2) je menší alebo rovný 55 mmHg alebo pulzná saturácia kyslíkom (SpO2) menšia alebo rovná 88 %, alebo
- PaO2 menší alebo rovný 59 mmHg alebo SpO2 menšia alebo rovná 89 % a existujú dôkazy o cor pulmonale, pravostrannom srdcovom zlyhaní alebo erytrocytóze (nárast masy červených krviniek).
Okrem toho, ak sa počas cvičenia vyskytne dýchavičnosť alebo ventilačné abnormality, môžeme počas cvičenia podať doplnkový O2 bez dôkazu desaturácie preukázanej znížením SpO2.
Cor pulmonale je patologický stav postihujúci pravú komoru srdca je výsledkom jej akútneho, intermitentného (striedavého) alebo trvalého preťaženia v dôsledku pľúcnej artériovej hypertenzie.
Chemoterapeutické činidlo bleomycín je známou príčinou pľúcnej fibrózy. Žiadny pacient liečený týmto činidlom by nemal byť vystavený dodatočnému kyslíku. Kyslík je základom pľúcnej rehabilitácie, ale ak sa podáva týmto pacientom, môže vyvolať akútny pľúcny edém, a to aj o desaťročia neskôr.