OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ZDRAVÁ CHRBTICA

Zložená skolióza (S) - liečba pohybom


ZLOŽENÁ SKOLIÓZA


Pri patologickej skolióze dochádza k vybočeniu chrbtice a zároveň torzii stavcov, čo je sprevádzané aj zväčšenou hrudnou kyfózou, či driekovou a krčnou lordózou. Ak poznáme biomechaniku stavcov, celej chrbtice a rebier pri danom type skoliotického zakrivenia, môžeme pristúpiť ku špecifickému spôsobu korekcie svalovej nerovnováhy prostredníctvom cvičenia a dýchania. Základ cvičenia spočíva v naťahovaní skrátených a posilňovaní oslabených svalových partií s prihliadnutím na derotáciu chrbtice. Úpravu skoliotickej krivky v tvare písmena S začíname zdola smerom hore prostredníctvom celostnej trakčnej kinezioterapie.


Ľudovít Bobula: "Záleží na predvídavosti a rozvážnosti terapeuta, koľko a aké víťazné "ťahy" v boji so zdravotnými problémami pacienta zvolí - podobne ako šachista v súboji so svojím protivníkom. Ibaže v našom prípade sú víťazstvo či prehra víťazstvom či prehrou terapeuta i pacienta".


PATOLOGICKÁ SKOLIÓZA

Vo väčšine prípadov je príčina vzniku skoliózy neznáma. Ide o vybočenie chrbtice vo frontálnej rovine s jej rotáciou (dozadu na strane konvexnej krivky a dopredu na strane konkavity), asymetriou rebier (hrudného koša) a deformitou sterna (hrudná kosť). Na konkávnej strane chrbtice (vypuklá dnu) je hrudník vzadu sploštený (medzirebrové priestory sú zúžené) a na strane konvexity (vypuklá von) máme deformitou hrudného koša vytvorený vzadu rebrový val so zvýšenou lopatkou (hrb - gibbus, medzirebrové priestory sú zvisle natiahnuté), čo obmedzuje funkčnú pohyblivosť chrbtice.

Rotované stavce sťahujú rebrá na jednej strane dopredu a na druhej strane ich naopak vytláčajú dozadu a vytvárajú hrby. Pri tomto type skoliózy je na pravej zadnej strane hrudného sektora chrbtice vytvorený hore dorzálny hrb a vpredu na hrudníku je ventrálna priehlbina. Na ľavej prednej strane hrudného sektora chrbtice je vytvorený ventrálny hrb, kompenzovaný dorzálnou priehlbinou vzadu v strede na hrudníku. Tieto zistenia nám umožnia presne zamerať vhodne zvolené cviky (pod účinne pôsobiacim uhlom), ktoré sú funkčne účinné na korekciu patologickej skoliózy. 
Na tento pravostranný hrudný typ skoliózy môžeme zaradiť tlaky pravou pažou - volíme vhodný uhol (výška sedu), ale ešte vhodnejšie je použiť v sede pullover jednoručne. 

Kontúry tŕňových výbežkov stavcov zobrazujú na povrchu chrbta zložitú krivku v tvare písmena S. Ale skryté telá stavcov, s torziou (otočením) v smere konvexity, vytvárajú ešte výraznejšie oblúky zakrivenia. Otáčanie tiel stavcov sa vyskytuje v priečnej rovine okolo pozdĺžnej osi s vrcholmi v blízkosti kriviek (S). V mieste lomu uhla (zmeny smeru zakrivenia) skoliózy sú na strane konvexity vzdialenosti medzi rebrami najväčšie a naopak na strane konkavity najmenšie.

KONVEXITA – KONKAVITA

Naša chrbtica neotáča chrbticu. Zmeny tlaku otáčajú chrbticu. Aby sme sa mohli otočiť (napríklad) doľava (ako je znázornené na obr.), musíme upraviť tvar hrudného koša, aby sme to umožnili.

Konkávna krivka – vypuklá dnu: sťah skrátených svalov spôsobuje ohnutie chrbtice dovnútra, telá stavcov sú rotované smerom ku konvexnej strane.  
Konvexná krivka – vypuklá von: oslabené svaly umožňujú vybočenie chrbtice von, telá stavcov sa otáčajú ku konvexnej strane.

Konkavita – hrudný sektor chrbtice: rotácia spôsobuje, že tŕňové výbežky sa vychyľujú konkávnym smerom. Telá stavcov sú stláčané k sebe (kompresia) a dopredu, čím zmenšujú vzadu vzdialenosť rebier medzi sebou. Rebrá sa pohybujú dopredu, čo prehlbuje hrudný koš vpredu – ventrálny hrb (gibbus).
Konvexita – hrudný sektor chrbtice: rotácia spôsobuje, že rebrá sú ťahané dozadu – zväčšuje sa vzdialenosť medzi nimi, čím sú vytvorené podmienky pre vznik dorzálneho hrbu (gibbus) a zúženie hrudného koša vpredu.

FITNESCENTRÁ A KOREKCIA SKOLIÓZY

S korekciou patologickej skoliózy sa stretávame zvyčajne v špeciálnych zariadeniach, zvyčajne so špeciálnym náradím a náčiním, so špeciálnymi postupmi (SM systém, Schrotovej metóda, Klappova metóda ...). Niektoré korekcie sú spojené s bolestivou výdržou a obmedzeným dýchaním.

Rádiologická snímka patologickej skoliózy v tvare písmena SZistená patologická biomechanika: konvergentné dolné lúče m. latissimus dorsi zdvíhajú panvu v lumbálnej konkavite, zatiaľ čo horné, spojené s kosoštvorcovým, strednými a dolnými lichobežníkovými zväzkami určujú hrudnú vertebrálnu konvexitu.

Ignorovanými zariadeniami v tomto smere bývajú fitnescentrá. Málokedy sa totižto stretávame s korekciou skoliózy vo fitnescentrách, ktoré sú v predstavách mnohých ľudí spájané so silovým dvíhaním činiek. Avšak dnešné fitnescentrá sú vybavené účinnými prístrojmi so sofistikovane riešenou konštrukciou na báze kladkostrojov (účinnejšie s vačkou nautila) s lokálne orientovaným efektom - s presnou diagnózou a so znalosťami biomechaniky býva korekcia niekedy až osudovo jednoduchá.

Doterajšia absencia fitnescentier v pohybovej liečbe môže spočívať v obsahu výučby inštruktorov a trénerov fitness, kulturistiky a silového trojboja. Inštruktori a tréneri sa venujú hlavne klientele, ktorá má záujem o chudnutie či naberanie svalovej hmoty, potom o športovo orientované tréningy (fitnesky, kulturisti, siloví trojbojári) a ako kondiční tréneri o rozvoj pohybových schopností i zručností jedincov či kolektívov.

Patologická skolióza v tvare písmena vyžaduje dobre premyslený prístup ku korekcii tak od terapeutov, ako aj od výrobcov protiskoliotických korzetov. Jednoduchý tradičný postup výroby korzetu je podľa sadrového odliatku. Celý trup pacienta sa ovinie sadrovým obväzom, a tak vznikne "negatív", čiže forma pre polyetylénový korzet, ktorý má tlačiť na korekčných miestach. 

Riešiť závažné zdravotné problémy, ktoré sú v mnohých prípadoch riešiteľné pohybovou terapiou – hernia disku, patologická skolióza, kyfóza, lordóza, či prejavy nocicepcie v chrbtici, panve, bedrových, kolenných a členkových kĺboch, vo vnútorných orgánoch považujú tréneri za rizikové. Ide totiž o zodpovednosť pri neúspešných výsledkoch liečby.

PRIRODZENÝM RIEŠENÍM JE POHYBOVÁ LIEČBA

Pohyb je život, život je pohyb! Aj napriek pretrvávajúcemu povedomiu obyvateľstva – pohyb, tak to teda nie! Veď ja ho mám doma, v robote dosť! Pohodlnejšie je pre nich užívanie tabletiek, gélov, injekcií ... 

Ale sú aj iní jedinci. Takí, ktorí chcú viac, nie sa naučiť žiť s bolesťou, či estetickým defektom organizmu. Chcú odstránenie, zmiernenie bolesti či deformít, aj keď im primárne nepomohli nemocnice. 

Použitie konkrétnej pohybovej metódy u konkrétneho pacienta je závislé od vzájomnej spolupráce pacienta a terapeuta, znalostí a skúseností terapeuta i technického vybavenia fitnescentra.

DIAGNÓZA

K tomu, aby sme určili čo najpresnejšiu diagnózu, aby sme mohli zvoliť účinné cvičenia na korekciu skoliózy, potrebujeme znalosti z anatómie, biomechaniky, patológie; potrebujeme poznať čo najpresnejšie zakrivenia chrbtice, tvar rebier, kľúčnych kostí, postavenie panvy, kolien, členkov. Neraz k tomu stačí vizuálny pohľad skúseného terapeuta na stojaceho či pohybujúceho sa pacienta. No využívame röntgenové snímky, ale predovšetkým oveľa presnejšie informácie, ktoré nám poskytuje počítačová tomografia – CT, magnetická rezonancia – MR a najmä 4D formometrický skener.

Korzet dokáže spomaliť zhoršovanie skoliotickej krivky, ibaže zakladá podmienky pre zlenivenie svalstva – atrofia&tuhosť, pretože obmedzuje pohybovú aktivitu. Navyše nosenie korzetu vytvára nepríjemný pocit z jeho „zavadzania“. Najmä keď zavadzia tam, kde by nemal. Vhodná je kombinácia cvičenia a nosenia korzetu.

BIOMECHANIKA

Skolióza v tvare písmena S máva dva striedajúce sa oblúky. Jeden chrbticu vychyľuje do jednej strany, druhý ju v inom úseku, kompenzačne, vracia späť pre zachovanie rovnováhy. Sprievodným dôsledkom zakrivení sú svalové spazmy, ktoré sa vytvárajú pozdĺžne na oboch stranách chrbtice, vo forme striedajúcich sa valov. Najvýraznejší rozdiel medzi valmi je v oblasti hrudného sektora chrbtice, pretože rotované stavce sťahujú rebrá na jednej strane skoliotickej krivky dopredu a na druhej strane ich naopak vytláčajú dozadu.

V stoji bokom pri protismernej kladke predpažujeme - mimoriadne efektívny cvik na riešenie skoliózy a fyziologického posturálneho stereotypu. V stoji bokom (konkávnou stranou krivky skoliózy ku kladke) vytvárame akcentovaný účinik na redukciu krivky v hrudnom sektore chrbtice.




Presná diagnostika formometrickým 4D skenerom Diers umožňuje nielen dynamickú analýzu chrbtice.

Pri skolióze dochádza k tlaku na platničky, čo sa najvýraznejšie prejavuje na konkávnej strane zakrivenia znížením platničiek (zmenšená vzdialenosť medzi susediacimi stavcami, rebrami), čo sa prenáša na patologické zmeny uhlov pri axiálnom tlaku a na zmeny pákových pomerov, ktoré menia pôsobenie síl na fazetové kĺby, ktoré sú na horných a priečnych tŕňových výbežkoch stavcov. To býva súčasťou rozsiahlych degeneratívnych zmien fazetových kĺbov, stavcov (osteofitický lem, osteoartritída, artróza ...), celej chrbtice a ďalších orgánov. V priebehu rastu dieťaťa môže prispieť skoliotická deformácia chrbtice k vytvoreniu patologických klinovitých stavcov.

Kratšia dolná končatina nám poukazuje na príčinu vzniku skoliózy. Pri kratšej dolnej končatine býva zdrojom nepohodlia koleno vychýlené smerom dozadu a von. Primárny dôvod je v posune panvy. Vzhľadom k asymetrickému nastaveniu (rotácia) panvy chodí a sedí dieťa nakrivo. Krížová kosť je šikmo naklonená na skrátenú nohu. Lopata panvy nad dlhšou končatinou smeruje dopredu a hore a lopata panvy nad kratšou končatinou dozadu a dole, čo spôsobí vznik skoliózy do strany, kde je skrátená končatina a potom sekundárne – kompenzačne na opačnú stranu. Skolióza sa môže zhoršovať v období rastu dieťaťa (osifikácia), preto je potrebné začať čím skôr s pohybovou terapiou.

Svalové valy na konvexnom zakrivení chrbtice nás upozorňujú na oslabené svalstvo, ktoré musíme posilňovať.

Pri výraznom skoliotickom zakrivení chrbtice sa trup skracuje, znižuje sa výška skoliotika. Rebrá v oblasti hrudného sektora chrbtice negatívne ovplyvňujú fyziologickú funkciu príslušných vnútorných orgánov – ide najmä o stláčanie pľúc, bránice a srdca. Výsledkom môže byť  zrýchlená únavnosť organizmu a prejavy nocicepcie (bolesti).

POHYBOVÁ TERAPIA

Unilaterálne cvičenie
Korekčný účinok cvičenia dosiahneme unilaterálnym cvičením – používame len jednu pažu, jednu dolnú končatinu, jeden bok panvy.

Správna pozícia pri pohybovej terapii skoliózy v tvare písmena S v kľaku jednonožne. Adaptér sťahujeme zhora na strane hornej konvexity krivky (posilňujeme natiahnuté svaly). Kľačíme na kolene na strane dolnej konkavity krivky (naťahujeme skrátené svalové partie - štvoruhlý driekový sval, lumbálnu časť vzpriamovača chrbtice).

Derotácia
Najúčinnejším spôsobom korekcie skoliózy sú cvičenia, vytvárajúce derotáciu chrbtice. Nebezpečenstvo aktivácie derotácie spočíva v nesprávnom odhade veľkosti uhla rotácie (preexponovanie) cviku.

KOMPRESIA A DEKOMPRESIA CHRBTICE PAŽAMI

Negatívna kompresia
Rizikom pre skoliózu sú sily, vytvárajúce kompresiu chrbtice – tlakové (statické, dynamické), ktoré pôsobia v smere osi chrbtice (axiálne). Chrbtica reaguje ohybom, šmykom, strihom, torziou. 

V prípade vzniknutej skoliózy sa vyhýbame stereotypným tlakovým silám pôsobiacim na chrbticu do oblúka konkavity a ťahovým silám pôsobiacim od oblúka konvexity. Najrizikovejšie sú kolmo pôsobiace sily.

Pozitívna dekompresia

Na strane konvexity máme svaly oslabené, potrebujeme ich posilniť. K tomu nám slúžia cvičenia s vytvorením unilaterálnych síl: ťahovej – záťaž ťaháme zhora, alebo tlakovej – záťaž tlačíme dole. 

1. V sede na kladke sťahovanie jednoručne pod uhlom do upaženia vzadu skrčmo na konvexnej strane skoliotickej krivky. 2. V stoji výkročnom stláčanie kladky jednoručne (pod uhlom) na konvexnej strane skoliotickej krivky. Pri riešení skoliotickej krivky v tvare písmena S (horná pravostranná) vykročíme ľavou, zanožená je pravá dolná končatina. Cvikom zaťažujeme aj predný pílovitý sval (m. serratus anterior), ktorý pomáha pritláčať odstávajúcu lopatku (hrb - gibbus) k rebrám, čím riešime estetický defekt v tejto oblasti.

Pri týchto pohyboch na strane konvexity sa stavce približujú „bezpečne“ k sebe (akcia) pozitívnou dekompresiou (reakcia) práve tým, že používame pažu na ťahanie záťaže zhora dole (kladka), alebo na stláčanie záťaže zhora dole (kladka). Zároveň týmito pohybmi vytvárame potrebnú korekčnú derotáciu chrbtice. 

Príklad rehabiltácie skoliózy v tvare písmena S: 

1. Môžeme začať napr. jednoduchým cvikom standing hiphike (dvíhanie panvy v stoji jednonožne - m. quadratus lumborum, m. erector spinae). Podľa obrázku je krivka konvexity na ľavej dolnej strane. Pri rehabilitácii skoliózy nemusíme využívať pri tomto cviku hlboký dolný rozsah pohybu. Pridáme v stoji dvíhanie kolena jednonožne (prednožujeme pokrčmo - m. iliopsoas, m. rectus femoris). Cvičenia odporúčame pri súšasnej hypolordóze v driekovom sektore chrbtice, ale opatrnosť pri hernii disku a hyperlordóze.

2. Pokračujeme napr. cvikom v stoji stláčanie kladky jednou pažou zhora (v našom prípade ľavou, pretože konvexný oblúk je na ľavej strane). 

Podstatou účinného pôsobenia na skoliózu je celostná trakčná dekompresia chrbtice. Tú dosahujeme cvičeniami, pri ktorých vytvárame priaznivé ťahové sily a tlakové sily (v smere gravitácie, vyvolávajúce dekompresiu chrbtice), ktoré pôsobia kolmo na os chrbtice a pod rôznymi uhlami. Pomocou uhlového pôsobenia môžeme lokalizovať priaznivý účinok cviku na výšku a zakrivenie skoliózy na chrbtici.

ŠPECIFICKÉ TRAKČNÉ CVIČENIE

Na inverznej lavici vykonávame trakčné cvičenia použitím hmotnosti ľudského tela. Ťah regulujeme sklonom lavice. V akútnom štádiu bolestí sa snažíme rešpektovať úľavovú polohu pacienta. Počas terapie naťahujeme chrbticu, dochádza k jej dekompresii, čím uvoľňujeme a vraciame na pôvodné miesto medzistavcové platničky. Dávame priestor segmentom chrbtice, aby sa stali znovu flexibilnými a plnili si svoje anatomické predpoklady.

Spinálna, torakálna, lumbálna dekompresia na inverznej lavičke (trakcia). Uvoľnenie bedrových, kolenných, členkových kĺbov, úľava od bolesti, relaxácia vnútorných orgánov, chrbtových svalov, korekcia kriviek chrbtice, vytvorenie priestoru pre disky. Odľahčením diskov rozširujeme regeneráciu príslušných nervových vlákien. Aplikujeme nielen pasívnu trakciu, ale aj cvičenie v odľahčenej polohe.
 
Príčinou nepríjemnej reakcie pacienta na terapiu môžu byť blokády v hlavových kĺboch, v hornej hrudnej oblasti, v driekovom sektore chrbtice a v sakroiliakálnych kĺboch. Po ich odstránení je možne v trakcii pokračovať. Sú však aj indikácie, pri ktorých sa použitie trakčnej lavice nedoporučuje.

NEGATÍVNE OVPLYVŇOVANIE SKOLIÓZY V BEŽNOM ŽIVOTE

Zvyšovanie zakrivenia ovplyvňuje nadváha, gravitácia, svalová nerovnováha, hlboké dýchanie, mozgová akceptácia propriocepcie pri zakrivení, jednostranné zaťaženie.

Operovať či neoperovať? Rozhodne nie! Najskôr vyskúšajte aktívne liečebno-rehabilitačné postupy.

Nevhodné cvičenia
Dlhotrvajúce výdrže v stojoch, dlhotrvajúce pochody, behy, opakované skoky, preskoky, zoskoky, zdvíhanie a nosenie ťažkých predmetov, kotúle, stojky, premety, hod kriketovou loptičkou, granátom, lyžovanie.

VHODNÉ AKTIVITY

Z plaveckých štýlov doporučujeme znak, prípadne šliapanie vody, chôdzu v hlbokej vode. Odporúčame horizontálnu polohu pri učení, čítaní, sledovaní televízie a pod.